Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Chitra Banerjee Divakaruni
‹Nieświadome błędy naszego życia›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułNieświadome błędy naszego życia
Tytuł oryginalnyThe Unknown Errors of Our Lives
Data wydania5 lutego 2008
Autor
PrzekładJoanna Szczepańska
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-7506-152-9
Format220s. 145×205mm
Cena29,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Niepozorne historie
[Chitra Banerjee Divakaruni „Nieświadome błędy naszego życia” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Okładka ostatniego zbioru opowiadań Chitry Banerjee Divakaruni „Nieświadome błędy naszego żywota” opatrzona jest górnolotnymi pochwałami. Autorka ponoć „Przepełnia świat swoim artyzmem i wstrząsa czytelnikiem wielką falą miłości”, a opowiadania „zaskakują niezwykłością” i zawierają „poruszające bogactwo uczuć”. Przesada? O dziwo, nie do końca.

Paweł Sasko

Niepozorne historie
[Chitra Banerjee Divakaruni „Nieświadome błędy naszego życia” - recenzja]

Okładka ostatniego zbioru opowiadań Chitry Banerjee Divakaruni „Nieświadome błędy naszego żywota” opatrzona jest górnolotnymi pochwałami. Autorka ponoć „Przepełnia świat swoim artyzmem i wstrząsa czytelnikiem wielką falą miłości”, a opowiadania „zaskakują niezwykłością” i zawierają „poruszające bogactwo uczuć”. Przesada? O dziwo, nie do końca.

Chitra Banerjee Divakaruni
‹Nieświadome błędy naszego życia›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułNieświadome błędy naszego życia
Tytuł oryginalnyThe Unknown Errors of Our Lives
Data wydania5 lutego 2008
Autor
PrzekładJoanna Szczepańska
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-7506-152-9
Format220s. 145×205mm
Cena29,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Chitra Banerjee Divakaruni nie jest w Polsce autorką zbyt popularną, choć na naszym rynku ukazało się już kilka książek jej autorstwa. Znacznym powodzeniem pisarka cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie w Houston prowadzi warsztaty twórczego pisania.
Na polskim rynku niedawno ukazał się kolejny zbiór opowiadań Divakaruni „Nieświadome błędy naszego życia”. Jest to dziewięć niedługich historii, które są zapisem perypetii kobiet, uwikłanych w trudności spowodowane zetknięciem kultury hinduskiej i amerykańskiej. Divakaruni urodziła się w Kalkucie, ukończyła miejscowy uniwersytet w 1976 roku i wyjechała do USA. Pisarka obficie czerpie ze swoich doświadczeń przy opisywaniu kolejnych przejść bohaterek, o czym można się przekonać, analizując jej biografię, i te elementy są niewątpliwie najmocniejszą stroną opowiadań. Na marginesie warto wspomnieć, że wielokulturowość jest także w dużej mierze fundamentem poczytności takich autorów jak Zadie Smith, Haruki Murakami i Hari Kunzru. Utwory Divakaruni zostały przełożone na 13 języków i były publikowane w 50 różnych magazynach i 50 odrębnych antologiach.
Otwierający książkę tekst „Pani Dutta pisze list” traktuje nie tylko o problemach, jakie niesie ze sobą interakcja odrębnych kultur, ale również o międzypokoleniowej przepaści. Autorka owego listu przeniosła się niedawno do domu swojego syna, do Kalifornii, a jego adresatka nadal mieszka w Indiach. Pani Dutta nie może przywyknąć do sytuacji, w której to synowa jest gospodynią domu i zawiaduje sprawunkami. Szansą na zachowanie tożsamości staje się dla staruszki powrót do hinduskich zwyczajów i gotowanie tradycyjnych potraw, co nie spotyka się ze zrozumieniem młodych Amerykanów. Divakaruni doskonale oddaje rozterki bohaterki, zamartwiającej się z powodu niezręcznych sytuacji, których młode pokolenie nawet nie zauważa.
Podobną, międzypokoleniową tematyką zajęła się autorka w opowiadaniu „Inteligencja dzikich stworzeń”. Divakaruni dostrzega i opisuje problem, jakim jest wzrastanie dzieci, ich samodzielność i ostateczne opuszczenie domu. Ojciec i matka pozostają w Indiach, a dzieci trafiają do ziemi obiecanej – Ameryki. Pisarka mimo narracyjnej powściągliwości posługuje się słowem tak sprawnie, że czytelnik bez trudu angażuje się w życie uczuciowe postaci.
Temat rodziny pojawia się w tomie „Nieświadome błędy naszego życia” niejednokrotnie. Zdecydowanie najciekawiej został on zrealizowany w opowiadaniu „Miłość dobrego człowieka”. Poznajemy kobietę, która musi się stanąć twarzą w twarz ze znienawidzonym ojcem, który niegdyś porzucił swoją rodzinę, uciekł z Indii do Stanów Zjednoczonych i tego córka nie może mu zapomnieć. Staruszek pragnie choć raz przed śmiercią zobaczyć swojego wnuka. Wstrząsający jest opis ojca zmęczonego życiem, przybywającego jak pątnik, pokornie i z podarkami. W ostatecznym rozrachunku bowiem u Divakaruni to rodzina jest najważniejsza.
W podobny sposób o znaczeniu więzów krwi pisze autorka w opowiadaniu „To, co wie ciało”. Młode małżeństwo z radością wyczekuje pierwszego dziecka. Po porodzie jednak przychodzą komplikacje, matka jest w bardzo złym stanie. Młody ojciec dwoi się i troi przy jej łóżku, starając się umilić długi pobyt żony w szpitalu. Nieoczekiwanie pomoc nadchodzi ze strony amerykańskiego chirurga, który decyduje się podjąć trudnej operacji. Między lekarzem, a młodą matką zaczyna iskrzyć i ostatecznie wszystko sprowadza się do pytania o to, czy warto poświecić życie rodzinne dla niepewnej relacji z innym mężczyzną.
Zdziwienie czytelnika może budzić wyjątkowo łaskawe podejście autorki do mężów i ojców, którzy przedstawieni zostali w większości jako kochający i przystojni. W miarę czytania odbiorca staje się coraz bardziej podejrzliwy. Wrażenie to jednak korzystnie koryguje wspomniane już opowiadanie „Miłość dobrego człowieka” oraz jeden z najlepszych tekstów zbioru – „Zapomniane dzieci”. Autorka jest prezesem organizacji Maitri, która kobietom z Południowej Azji pomaga w przypadku przemocy w rodzinie. Ten właśnie problem znalazł odbicie we wspomnianym opowiadaniu. Poznajemy historię dwójki maltretowanych dzieci, które na ciele i twarzach noszą ślady po ciężkiej ręce ojca. Znać w tej opowieści dobre zaznajomienie autorki z tematem – opisywane razy są naprawdę bolesne, a ojciec jawi się zarazem jako kochający rodzic i potwór bez zahamowań. Tak krótkie opowiadanie trudno nazwać diagnozą, lecz trafnym opisem rzeczywistości jest z pewnością.
Warto wspomnieć także o opowiadaniu tytułowym „Nieświadome błędy naszego żywota”. Młode Hinduskie małżeństwo jest tuż przed ślubem i planuje dalsze życie w Ameryce. Wszystko układa się po ich myśli do momentu, gdy na jaw wychodzi zatajony przez jedno z nich fakt. Divakaruni charakteryzuje w tym opowiadaniu potknięcia, jakie czynimy nieświadomie, chcąc spełnić czyjeś wymagania lub dogonić marzenia. Autorka wskazuje, że jako ludzie mamy prawo do popełniania błędów i zdolni jesteśmy do tego, by je wybaczać.
Przy tym Divakaruni posługuje się dość oszczędną frazą, dzięki czemu udaje jej się uniknąć zbytniego melodramatyzmu. Każdy opis jest maksymalnie zbliżony do rzeczywistości, a słowa bezpośrednio nazywają stany emocjonalne poszczególnych osób. Brak tu rozbudowanych metafor i tasiemcowatych porównań. Krótkie, rytmiczne zdania prowadzą czytelnika pewnie przez opowieści, przez co współodczuwanie z postaciami nie nastręcza najmniejszych trudności.
Divakaruni osiągnęła wielki sukces literacki, gdyż dostrzeżono wagę jej międzykulturowych obserwacji. Roztrząsane przez nią problemy są znacznie bardziej aktualne w Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce, aczkolwiek wiele wątków rozwiniętych w „Nieświadomych błędach naszego żywota” nosi znamiona uniwersalizmu. Pisarka bez złudzeń pokazuje koszta emigracji jakimi są ryzyko niezrozumienia w nowej kulturze i rozbicie rodzin. A to dla wielu Polaków problem bardzo aktualny.
koniec
4 maja 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Łowcy, zbieracze, wędrowcy
Joanna Kapica-Curzytek

16 I 2022

Koczownicy? W Stanach Zjednoczonych? W dzisiejszych czasach? Jest ich więcej niż sądzimy. I wędrują po kraju z powodów zupełnie innych, niż byśmy sobie wyobrażali. Reportaż „Nomadland” opisuje ich losy, przynosząc także gorzką refleksję o tym, że przewidywalny, bezpieczny świat to miraż.

więcej »

Ten okrutny XX wiek: Wygrane i przegrane bitwy
Miłosz Cybowski

15 I 2022

W drugiej części „Czasu Hitlera” Frank McDonough bierze się za obfitujący w wydarzenia okres, jakim były lata 1940-45. Choć na temat II wojny światowej napisano już wiele, autor prezentuje nieco świeżego spojrzenia na to burzliwe pięciolecie. Książkę czyta się dobrze, ale niekiedy można odnieść wrażenie, że całość stanowi zwykły zapis historii tego konfliktu.

więcej »

PRL w kryminale: Co łączy Marchwickiego ze Stawroginem?
Sebastian Chosiński

14 I 2022

O Barbarze Gordon (a właściwie Larysie Zajączkowskiej-Mitzner) pisaliśmy do tej pory przy okazji trzech jej mikropowieści wydanych w serii „Ewa wzywa 07…”. Teraz nadszedł czas na najbardziej znaną książkę słynnej autorki kryminałów milicyjnych – inspirowanego sprawą „Wampira z Zagłębia”, czyli Zdzisława Marchwickiego, „Nieuchwytnego”.

więcej »

Polecamy

Pijane ślimaki prowadzą śledztwo

Stulecie Stanisława Lema:

Pijane ślimaki prowadzą śledztwo
— Mieszko B. Wandowicz

Pogrzeb pośród mgławic
— Mieszko B. Wandowicz

O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
— Mieszko B. Wandowicz

List znad Oceanu
— Beatrycze Nowicka

Lem w komiksie
— Marcin Knyszyński

Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Marzec 2005
— Wojciech Gołąbowski, Winicjusz Kasprzyk

Brzmi znajomo
— Wojciech Gołąbowski

To lubię: Kuchnia pełna książek
— Anna Brzezińska

Tegoż autora

Zakalec z ambicjami
— Paweł Sasko

Końskie mordy
— Paweł Sasko

Dziwy nad dziwami
— Paweł Sasko

Coś na spanie
— Paweł Sasko

Lewe jądro Szatana
— Paweł Sasko

Z miłości do pędzli
— Paweł Sasko

Tęsknię, Lizaczku
— Paweł Sasko

Zmiana warty w Baśniogrodzie
— Paweł Sasko

Tylko dla fanatyków
— Paweł Sasko

Pogoń za zwłokami
— Paweł Sasko

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.