Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 kwietnia 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: III kwartał 2008
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4 »

Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Daniel Markiewicz, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: III kwartał 2008
[ - recenzja]

WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Dukaj
‹Inne pieśni›
Michał Foerster [60%]
Jacek Dukaj uczniem Witolda Gombrowicza? „Inne pieśni” to ostatnia chyba powieść, w której Dukajowy rozbuchanizm formy jest jeszcze w miarę okiełznany. Choć też nie do końca. Finałowe sceny walk w kosmosie albo podróż do serca Afryki to pomieszanie z poplątaniem, fantastyczne wariactwo. Oby w kolejnych tomach nie przerosło autora. Dukaj jest najciekawszym twórcą fantastyki w Polsce, nawet kiedy pisze powieści przygodowe osadzone w realiach steampunku.
Paweł Sasko [100%]
Bardzo rzadko czytam jakąś książkę dwa razy. Tę przeczytałem już trzykrotnie i wciąż mam wrażenie, że jeszcze wielu smaczków, które w niej zostały zaszyte, nie odkryłem. „Inne pieśni” to doskonała książka przygodowa, której podłożem są prawdziwe filozoficzne dylematy (które wysuwają się na pierwszy plan). To dzieło należy czytać bez pośpiechu, z zadowoleniem i namysłem – można się nim po prostu delektować. A jeśli nie w smak odbiorcy zgłębianie ważnych problemów, nic nie stoi na przeszkodzie, by skupił się na wątku przygodowym, który obfituje w genialne rozwiązania fabularne oraz bohaterów, jakich nie uświadczymy w żadnym innym miejscu (chyba że będzie to inna książka Dukaja). Niesamowite jest zwłaszcza to, że po skończonej lekturze czytelnik po prostu nie może przestać rozumować w kategoriach morfy i formy, które są kluczowymi pojęciami dla zrozumienia tej książki. Pierwszy raz w recenzenckiej karierze przyznaję najwyższą ocenę i robię to z pełną odpowiedzialnością – „Inne pieśni” to dzieło znakomite pod każdym względem.
Konrad Wągrowski [100%]
Rzecz genialna, dla mnie najlepsza jak do tej pory książka Dukaja („Lodu” na razie nie czytałem). Konstrukcja świata jest absolutnie oszałamiająca swym rozmachem i pomysłowością (choć to „tylko” wzięcie na serio teorii greckich filozofów), materiału do analizy jest mnóstwo. Ale najbardziej bawi mnie fakt, że w gruncie rzeczy „Inne pieśni” są kolejną wersją opowieści o tym, jak Ziemianie jednoczą swe siły w obliczu zagrożenia z kosmosu…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Dukaj
‹Lód›
Michał Foerster [70%]
„Lód” powinien ukazać się sto lat temu jako powieść odcinkowa w „Tygodniku Ilustrowanym” albo innej „Biesiadzie Literackiej”. Żeby go przeczytać dzisiaj, należy: a) ulec poważnemu wypadkowi związanemu z trwałym unieruchomieniem, b) trafić do więzienia albo na bezludną wyspę. Rozpiętością pomysłów Dukaj szokuje, wykonaniem – już nie. Archaizowany język, nietypowe pomysły na narrację, oryginalna koncepcja rzeczywistości nie przesłaniają chaosu, który wkradł się na karty „Lodu”. A ponieważ autor nie jest (jeszcze?) drugim Teodorem Parnickim, z chaosu niewiele się wyłania. Tyle że owo „niewiele” to i tak Mount Everest dla reszty polskich autorów fantastyki.
Anna Kańtoch [90%]
Książka niebezpieczna, bowiem dzieląc się uwagami na jej temat, w zależności od rozmówców czasem wyjść można na głupca (gdy się przeczytało i nie polubiło, względnie gdy nieszczęsny czytelnik utknął w połowie dzieła), a czasem na snoba (gdy się przeczytało i teraz chwali). Ja zarykuję posądzenie o snobizm i powiem, że przeczytałam i podobało mi się. Więcej nawet, czytało mi się „Lód” z przyjemnością (choć powoli), zwłaszcza część pierwszą i drugą, bo trzecia jest nieco zbyt rozdęta, a czwarta dla odmiany odrobinkę zbyt mocno akcję przyśpiesza. Niemniej i tak plusy zdecydowanie przeważają tu nad minusami. Niesamowita wyobraźnia czy cudownie stylizowany język – tego się można było po autorze spodziewać. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem są jednak główni bohaterowie oraz relacje pomiędzy nimi – przyznaję z niejakim wstydem, że nie wierzyłam dotąd, iż Jacek Dukaj potrafi być tak znakomitym psychologiem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Dukaj
‹W kraju niewiernych›
Paweł Sasko [90%]
Ten fenomenalny zbiór opowiadań zapowiada przyszłe dokonania autora „Lodu”. Każdy z tekstów osnuty został wokół oryginalnego pomysłu i każdy z nich prezentuje zupełnie nieszablonowy sposób patrzenia na fabułę i bohaterów. Zachwyca zwłaszcza umiejętność Dukaja do kojarzenia wiedzy z bardzo wielu dziedzin, dzięki czemu potrafi on dostrzegać powiązania i połączenia w uniwersum, które stwarza. Mimo że są to jedynie opowiadania, na ich potrzebę pisarz zbudował skomplikowane światy, w których rozgrywa się akcja opowieści. Jednak na pierwszy plan wysuwa się doskonałe opanowanie warsztatu pisarskiego przez autora. Styl Dukaj trudno pomylić z czymkolwiek innym – jest tak charakterystyczny, nasycony neologizmami, pełny profesjonalizmów i wyrażeń o proweniencji naukowej. „W kraju niewiernych” to bez wątpienia najlepszy zbiór opowiadań, jaki czytałem w życiu.
Konrad Wągrowski [100%]
Co tu owijać w bawełnę. „W kraju niewiernych” jest najlepszym zbiorem opowiadań fantastycznych, jaki kiedykolwiek wyszedł spod pióra polskiego pisarza. Dukaj każdym tekstem udowadnia, jak duży potencjał nadal tkwi w science fiction i jak dobrze sprawdza się ona w relacjach z religią czy filozofią. Nie ma tu słabych opowiadań, a „Ruch Generała” czy „Katedra” to teksty bez wątpienia wybitne.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ken Follett
‹Filary ziemi›
Marcin T.P. Łuczyński [80%]
Stare, ale jare. Opasła, osadzona w średniowieczu saga o losach ludzi różnych statusem społecznym i osobowością, których ścieżki przecięły się przy okazji budowy fikcyjnej katedry. Niebywałe, jak ta książka wciąga. I szarpie nerwy, bo przez znakomitą większość fabuły bohaterowie biorą po zadku, a zło triumfuje. Oczywiście w finale jest, jak być powinno, ale przez kawał czasu zaangażowany czytelnik pozostaje w stanie irytacji na postacie tych „dobrych” za to, że są takie dobre i nie potrafią w odpowiednim momencie przywalić. A mimo to żal rzucić tak niezwykłą opowieść w kąt, więc brnie się dalej. Osiągnąć taki efekt w tak obszernej książce, na tak duży hazard wystawić cierpliwość czytelnika – prawdziwy wyczyn. Ale niby czego się spodziewać po Kenie Folletcie?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jean-Christophe Grangé
‹Przysięga otchłani›
Marcin T.P. Łuczyński [80%]
Francuski pisarz przyzwyczaił czytelników do opowieści o najrozmaitszych plugawych morderstwach. Nie inaczej jest tym razem – odnaleziony trup wygląda przedziwnie, bo pomiędzy stopami a głową morderca wydzielił na ciele strefy, które doprowadził do różnego stadium rozkładu. Głowa wygląda na nietkniętą, stopy na właściwie kompletnie rozłożone i zjedzone przez robactwo, a wszystko pomiędzy nimi jest – no, trudno to ująć inaczej – w stanie pomiędzy. W dodatku wnętrze klatki piersiowej wyściela świecący w ciemnościach porost. Jeśli ktoś jest ciekaw, po co wydziwiać w ten sposób, uśmiercając człowieka, powinien jeszcze wiedzieć, że Grangé całkiem zgrabnie obudowuje to morderstwo warstwą metafizyczną, a konkretnie zagadnieniem życia po życiu. To, na czym polega główny haczyk – odpowiedź na pytanie, dlaczego przyjaciel głównego bohatera, policjanta prowadzącego prywatne śledztwo, popełnił samobójstwo – odgadłem dużo wcześniej, niż zdecydował się to ujawnić autor. Ale nic to. Książkę czyta się doskonale. Nawet komuś takiemu jak ja, kto omija powieści Thomasa Harrisa szerokim łukiem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Grzędowicz
‹Wypychacz zwierząt›
Konrad Wągrowski [70%]
Wielkie zwycięstwo fantastyki rozrywkowej nad fantastyką problemową w ich odwiecznej wojnie. Grzędowicz w swych opowiadaniach próbuje być właśnie problemowy, ale teksty przeładowane publicystyką są zdecydowanie najsłabsze. Królują zaś opowiadania, w których widać, jak znakomitym Grzędowicz jest rzemieślnikiem, jak dobre miewa pióro. „Wilcza zamieć” i „Buran wieje z tamtej strony” to jedne z najlepszych polskich opowiadań ostatnich lat. Na deser zestaw dość sympatycznych miniaturek i ciekawe posłowie autora.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nick Hornby
‹Wpadka›
Konrad Wągrowski [70%]
Hornby nie zawodzi. O ile zwykle brał na tapetę mężczyzn po trzydziestce, ale nadal niedojrzałych, których różne sytuacje życiowe zmuszają do dorośnięcia, to tym razem jego bohaterem jest chłopak, który niedojrzały może być, bo ma dopiero 16 lat, ale też będzie musiał dorosnąć, bo jego dziewczyna zachodzi w ciążę. Temat niechcianej ciąży niby ostatnio często wykorzystywany („Juno”, „Wpadka” Apatowa), ale w ujęciu Horby’ego całkiem oryginalnie ujęty. Po pierwsze, bo autor stara się bardzo narrację poprowadzić z punktu widzenia swego nastoletniego bohatera, nadal nieco naiwnego i bardziej szczerego od dorosłych. Po drugie, bo próbuje różnych ciekawych chwytów konstrukcyjnych – wykorzystywanie słynnego skatera jako wewnętrznego komentatora poczynań głównego bohatera, ciekawe opowiadanie historii za pomocą futurospekcji (czy, jak to się mówi u Anglosasów, „flashforwardów”). No i końcówka niegłupia, bardzo życiowa, słodko-gorzka, a na pewno odległa od tradycyjnych happy endów.
« 1 2 3 4 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Rozmowy o ratowaniu świata
Miłosz Cybowski

1 IV 2023

Uhonorowani nagrodami Hugo i Nebula „Równi bogom” uznawani są przez samego Isaaca Asimova za najwybitniejszą powieść w jego dorobku. Ale to kolejna pozycja z wydawanej przez Rebis serii „Wehikuł czasu”, która dla dzisiejszego czytelnika może okazać się zbyt leciwa.

więcej »

PRL w kryminale: Inżynier-bohater czy kat z Gestapo?
Sebastian Chosiński

31 III 2023

Jerzy Edigey w czasie drugiej wojny światowej pracował w swoim wyuczonym zawodzie w koncesjonowanej przez okupanta Izbie Adwokackiej, ale jednocześnie zaangażował się w tajne nauczanie, a kiedy wybuchło powstanie warszawskie – przystąpił do walki. Mimo to w swoich powieściach niechętnie nawiązywał, przynajmniej bezpośrednio, do tego okresu. Wyjątkiem jest – wydane już po tragicznej śmierci autora – „Zdjęcie z profilu”.

więcej »

Mała Esensja: Na przekór zimnu
Marcin Mroziuk

30 III 2023

Po „Baśnie zimowe” warto sięgnąć nie tylko w długie wieczory, gdy za oknem hula śnieg i mróz, gdyż poprzez zebrane tutaj piękne opowieści Dawn Casey wlewa mnóstwo ciepła do serc młodych czytelników, a bajecznie kolorowe ilustracje Zanny Goldhawk dodatkowo cieszą ich oczy.

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor

Przeczytaj to jeszcze raz: My nie marzniemy
— Anna Nieznaj

Esensja czyta: Grudzień 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Fantastyczny wachlarz
— Beatrycze Nowicka

Śmierć na lodach Arktyki
— Tomasz Kujawski

Przeczytaj to jeszcze raz: Między realizmem a fantastyką
— Miłosz Cybowski

Esensja czyta: Luty 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Okiem biologa
— Beatrycze Nowicka

Scena za ciasna na Lód
— Karolina „Nem” Cisowska

Przeczytaj to jeszcze raz: Za siódme morze
— Beatrycze Nowicka

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

W każdej chwili
— Joanna Kapica-Curzytek

Przeczytaj to jeszcze raz: Kraj strachów dziecinnych
— Dawid Kantor

Zanikanie, czyli rzecz o „Cudzych słowach”
— Mieszko B. Wandowicz

Pyza na polskich dróżkach albo podróż donikąd
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Umieranie w śniegu
— Anna Nieznaj

Thriller nadprzyrodzony
— Miłosz Cybowski

Suwerenność istoty rozumnej
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: W ciemnych barwach
— Miłosz Cybowski

O tym, czego nie boi się Dukaj
— Mieszko B. Wandowicz

Człowiek przeżywający
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Żyje się tylko dziewięć razy
— Konrad Wągrowski

Pościgi, wybuchy, cięte dialogi
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.