Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Pani profesor, przepraszam za wredną sukę

Esensja.pl
Esensja.pl
Trzeba to powiedzieć jasno: zawartość „Eus deus kosmateus” niewiele ma wspólnego z opisem wydawcy. Och, jasne, w powieści pojawia się zarówno uczeń-satanista, jak i synowa zadająca się z ukraińską mafią oraz ucieczka syna za granicę. Tyle, że żadna z tych rzeczy nie jest istotna dla akcji. To trochę jakby napisać, że „Władca Pierścieni” to książka o białym koniu, fajerwerkach i cudownym środku na porost włosów.

Mirosława Sędzikowska
‹Eus, deus, kosmateus›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułEus, deus, kosmateus
Data wydania28 marca 2008
Autor
Wydawca superNOWA
ISBN978-83-7578-004-8
Format300s. 125×195mm
Cena29,99
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 24,97 zł
Kup wTaniaKsiążka.pl: 22,72 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Mirosława Sędzikowska znana jest głównie z groteskowo-humorystycznych opowiadań, w których niesprecyzowane polskie miasteczko zamieszkane jest, oprócz licealistów, dresiarzy, plotkujących babć i nieudolnych policjantów, także przez stare wiedźmy, młode czarownice, czarodziejów, wampiry i tak dalej. Moje ulubione to „Ten straszny Piter Sypek”, w którym sesja RPG płynnie przenika się z rzeczywistością w sposób, jakiego nie powstydziłby się żaden z mistrzów realizmu magicznego. Natomiast wydane kilka lat temu „Gandziolatki” (zbiór opowiadań z niespokojnego życia matki dwóch dorastających synów gdzieś w połowie lat 901)) przeminęły bez echa.
W „Eus deus kosmateus” pojawiają się postaci z tamtej książki – Błażej, Michał, Gosia – ale opisy pokręconego życia rodziny głównej bohaterki stanowią tylko przerywniki we właściwej akcji, która rozgrywa się w prowincjonalnym technikum z internatem. Mirosława jest tam sorką od polaka… to znaczy nauczycielką. Metody wychowawcze ma dość niebanalne, co najlepiej ukazuje jedna z pierwszych scen, w której kłóci się z uczniem o dwóję wystawioną mu za wypracowanie o opowiadaniu Borowskiego:
Daję sobie czas, żeby ochłonąć, potem ciągnę:
– …Kobieta ucieka. Andriej ją bije i przeklina, wrzuca razem z dzieckiem do ciężarówki i dla ciebie jest to postawa godna naśladowania? Obrona wartości rodzinnych? Naprawdę tak myślisz?
– Tak.
– To jesteś idiotą!
– A pani wredną suką! […] Pani nie rozumie? Miał zryty mózg przez tę całą ohydę: wyjących ludzi, stosy trupów! On to dzień w dzień widział i nienawidził wszystkiego, ale nie mógł się wyżyć na esesmanach, to się wyżył na kobiecie. Bo jak się człowiek czuje bezsilny i nienawidzi swojej sytuacji, to się wyżywa na słabszych. […]
– Krzysiu!
– Proszę…?
– Napisz to. […] To, co powiedziałeś. Wszystko od zrytego mózgu. I już mnie nie zatrzymuj. […]
– Przepraszam za wredną sukę.
– Przepraszam za idiotę.
O takich nauczycielach zwykle mawia się, że mają świetny kontakt z młodzieżą. Pani Mirka potrafi zrugać swych wychowanków oraz uciszać ich wrzaskiem, ale jednocześnie pożycza im płyty Kaczmarskiego, przemyca do internatu po godzinach zamknięcia i ogólnie stara się wspierać duchowo, jeżeli akurat znajdzie odpowiednie słowa. Uczniowie dalecy są od ideału i z całą pewnością nie stanowią zbiorowiska grzecznych aniołków: piją, palą, czasem wdają się w bójki lub uprawiają seks w toalecie, jednak pisarka przedstawia ich z takim zrozumieniem i sympatią, że te uczucia jakimś sposobem udzielają się czytelnikowi.
Trudno właściwie powiedzieć, czy ta powieść ma jakąś konkretną akcję – to raczej zbiór scenek z życia codziennego, osnutych z jednej strony na próbie napisania nauczycielskiego pamiętnika na konkurs (kapitalne są komentarze synów narratorki czytających kolejne wersje dzieła), a z drugiej – na pojawianiu się w internacie tajemniczych postaci. Wiele lat temu jeden z uczniów z niesprecyzowanych przyczyn zabił drugiego nożem i teraz właśnie wypuszczono go z więzienia. Myliłby się jednak czytelnik, który spodziewa się jakichś emocjonujących wydarzeń czy śledztwa – to, co najważniejsze, już się wydarzyło i pojawia się tylko we wspomnieniach bohaterki, zaś motywacje i tożsamość tajemniczych postaci odsłaniane są stopniowo i niejednoznacznie w trakcie kolejnych scenek i rozmów (moim zdaniem książka byłaby lepsza bez epilogu, niepotrzebnie dopowiadającego to, czego czytelnik dawno sam się domyślił).
Narracja oparta jest w przeważającej części na dialogach, które autorka pisze przekonująco i z wyczuciem. Pojawia się wiele retrospekcji – nieraz nie do końca potrzebnych, na przykład wspomnienie bohaterki z jej własnego dzieciństwa – zaś scenki rodzinne, choć urocze (aczkolwiek jest to urok swoisty – coś jak mroczna wersja utworów Małgorzaty Musierowicz), wydają się pozbawione puenty. Natomiast obserwacje z życia są pełne niesamowitej siły oddziaływania, a niektóre z opowiedzianych historii pozostają w człowieku na dłużej.
„Eus deus…” jest książką bardzo zabawną, choć jednocześnie wcale nie wesołą, a niekiedy wręcz ponurą. Nie ma w niej również fantastyki, choć pojawia się pewien element nadprzyrodzony. Natomiast zapewne dla części czytelników stuprocentową fantastyką będą relacje panujące w rodzinie bohaterki („…moja synowa zadzwoniła na Ukrainę, do swojego ukraińskiego narzeczonego, co – rzecz zrozumiała – zdenerwowało jej chłopaka”).
Ta powieść powinna stać się lekturą obowiązkową wszystkich decydentów w instytucjach zajmujących się edukacją i opieką społeczną. Swoją drogą, zastanawiam się, który okres w literaturze jest ulubioną epoką autorki-nauczycielki. Czy przypadkiem nie pozytywizm?…
koniec
18 października 2008
1) Książka została złożona w interesujący sposób: po jednej stronie są to „Gandziolatki”, natomiast po drugiej, do góry nogami (tak, że tom ma w rzeczywistości dwie przednie okładki), „Z wizytą u wiedźmy” – wspominane już opowiadania fantastyczne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ten okrutny XX wiek: Gorgonicha – najsłynniejsza zbrodniarka międzywojnia?
Sebastian Chosiński

23 III 2018

Zapewne zdarzały się w Polsce międzywojennej zbrodnie straszniejsze, ale to właśnie zabójstwo siedemnastoletniej Lusi Zarembianki, o które oskarżono (i skazano) kochankę jej ojca, Ritę Gorgonową, stało się najsłynniejszą sprawą kryminalną II RP. Do dzisiaj zresztą budzącą zainteresowanie, co poniekąd potwierdza publikacja reportażowej książki Cezarego Łazarewicza „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Po jej lekturze mało kto będzie miał wątpliwości co do tego, kto jest winien.

więcej »

Światy zmyślone
Katarzyna Piekarz

22 III 2018

Żyjąc w czasach Internetu oraz interaktywnych map satelitarnych, zapominamy, jak odmiennie postrzegali świat nasi przodkowie. Szkice terenów były niedokładne, wiele lądów wciąż nieodkrytych, a opowieści miały wielką moc. „Atlas lądów niebyłych” zabiera nas do krain, w których istnienie jeszcze nie tak dawno wierzono.

więcej »

Nie odkładajmy Balzaca
Joanna Kapica-Curzytek

21 III 2018

„Córka Ewy” to jedna z wielu opowieści z cyklu „Sceny z życia prywatnego” Balzaca. Jego twórczość broni się mimo upływu prawie dwustu lat. Co więcej, nabiera nowych znaczeń współcześnie, gdy tak wiele mówi się o sytuacji i prawach kobiet.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Jest gdzieś, lecz nie wiadomo, gdzie…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Styczeń 2018 (2)
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Tu potrzebne są rozwiązania systemowe
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Asgard to nie miejsce…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kobieta kobiecie półwilkiem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Pejzaż z polem pszenicy i śledztwem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Muzyka stop!
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Gazeciary
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z pewnego punktu widzenia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.