Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: IV kwartał 2008
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4

Artur Chruściel, Ewa Drab, Jakub Gałka, Daniel Gizicki, Anna Kańtoch, Paweł Sasko, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: IV kwartał 2008
[ - recenzja]

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Krzysztof Piskorski
‹Zadra, tom 1›
Anna Kańtoch [80%]
Autor prawie mi nieznany (czytałam jedynie opowiadanie z „Księgi strachu”) więc tym przyjemniejsze zaskoczenie, bo książka jest świetna. Niezwykle intrygujący alternatywny świat, żywa akcja i barwne postacie, do tego sporo tajemnic a nawet szczypta grozy – czyli dokładnie to, co tygryski lubią najbardziej. Ponadto styl zarówno w dialogach (bardziej), jak i w samej narracji (mniej) stylizowany jest „na epokę”, co dodaje powieści wiarygodności i podkreśla jej urok. Zastrzeżeń nie mam żadnych – teraz pozostaje mi już tylko liczyć, że pozostałe tomy będą równie dobre.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Roger Rössing
‹Historia wielkich pomyłek›
Jakub Gałka [0%]
O wszystkim i o niczym: od historyjek o pechu przez głupie prawodawstwo po zwyczajne przypadki nietrafienia w koniunkturę/gusta czy co tam innego. Wielkości tu nie ma, tylko same bzdety; pomyłek zresztą też, bo autorowi, nomen omen, pomyliło się to słowo z innymi, głównie z pechem. Jeszcze bardziej irytująca jest forma, wyrażająca się w dziennikarskiej rzetelności na poziomie Pudelka – w historyjce, która zaczyna się stwierdzeniem, że błędów nie unika nawet papież, autor pisze „miał wówczas PODOBNO usprawiedliwić użycie broni atomowej”. I to tylko jeden z wielu przypadków, gdzie coś zdarzyło się „ponoć” lub „podobno”. Ja wiem jedno NA PEWNO – ta książka to jedna wielka pomyłka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ekaterina Sedia
‹Tajemna historia Moskwy›
Jakub Gałka [40%]
Nic dodać ponad to, co wytknęła w swojej recenzji Ania Kańtoch: książka jest taka… nijaka i niemrawa – bohaterowie sprawiają wrażenie niezaangażowanych, to i czytelnik się nie angażuje. Za to z zaletami się zgodzić nie mogę – ja ich zbyt wiele nie widzę. Do świeżości i maestrii językowej Gaimana daleko, a do głębi intelektualnej Bułhakowa jeszcze dalej. Ileż można czytać o współczesnych spotykających baśniowe/legendarne/mityczne stwory/postacie, które – niespodzianka! – okazują się równymi kolesiami, właściwie niczym nieróżniącymi się od nas samych (bluzgi, wóda i kobietki jako sens życia są wręcz nieodzowne). Jednak jeśli już czytać trzeba, to mogłoby to być chociaż dobrze napisane i z ciekawą intrygą. Nie, nie jest to gniot totalny, zwłaszcza jak na debiut, ale nie ma co piać z zachwytu, a właściwie można sobie spokojnie odpuścić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Clifford D. Simak
‹Stacja tranzytowa / Rezerwat goblinów›
Jakub Gałka [50%]
Jedno słabe, a drugie tylko kiepskie. O dziwo, bardziej utytułowana „Stacja tranzytowa” wypada gorzej – to w „Rezerwacie…” Simak radzi sobie lepiej z kontrolowaniem fabuły i całego spektrum pomysłów. Oba tekst zabijają jednak chaos, kiepski język i fakt, że zestarzały się bardziej, niż wskazywałby na to ich wiek.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Izabela Szolc
‹Cichy zabójca›
Artur Chruściel [20%]
Obyczaj kryminalny – taka klasyfikacja gatunkowa wynika z proporcji elementów składowych w książce Szolc. Konspekt – tak sytuuje „Cichego zabójcę” dopracowanie wątków i tła opowieści. Jest stosownie brudno i mroczno, są rodzinne tajemnice, szeroka paleta postaci i bohaterka – odpowiednio mało heroiczna, z jakimś życiem osobistym i problemami w tymże. Problem w tym, że przy niewielkiej objętości książki na każdy z tych elementów pozostaje zdecydowanie za mało miejsca – dostajemy niewiele ponad szkic, w którym fabuła rozwija się gdzieś poza kolejnymi scenkami, a postacie pojawiają się znikąd i znikają, zanim przestaną być czymś więcej niż pionki na planszy autora.
Czyta się szybko i (dzięki temu) bez przykrości, ale po lekturze nie pozostaje wiele. Poza wrażeniem, że mieliśmy do czynienia próbką, której jedynym celem było zbadać, czy rozwijający się rynek kryminału przyjmie jeszcze jeden rodzimy cykl z tego gatunku. Przypuszczam, że owszem. Śmiem wątpić, że zapoczątkuje go „Cichy zabójca”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John R.R. Tolkien
‹Opowieści z niebezpiecznego królestwa›
Jakub Gałka [100%]
Co tu dużo gadać: prawdziwa gratka nie tylko dla każdego tolkienofila, ale dla każdego czytelnika, którego uwiódł „Hobbit” (bo „Opowieści…” to zbiór krótszych historii, którym bliżej do bajek niż do epopei rozciągających się na tysiące lat trwania elfich i ludzkich królestw) i który lubi pięknie snute opowieści. Bo krótsze formy Tolkiena też takie są: powolne, wysmakowane, lekko archaiczne, ale wciągające i ciepłe. Wiersze dobrze przetłumaczone, całość ładnie wydana – czego chcieć więcej?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mark Twain
‹Pod gołym niebem›
Agnieszka Szady [40%]
Powieść autobiograficzna o poszukiwaniu złota oraz pobycie na Hawajach – brzmi fascynująco, jednak mimo żywego języka książce brakuje czegoś… nieuchwytnego. Chyba że komuś przypadnie do gustu pamiętnikarska forma z ograniczonymi do minimum dialogami. Twain to świetny gawędziarz, ale momentami zbytnio przeskakuje z tematu na temat, a kolejne opowieści o odkryciu „nowej, wspaniałej żyły” (która okazuje się oszustwem lub bohaterowie z jakichś przyczyn nie mogą jej wykorzystać) po pewnym czasie zaczynają nużyć. Trudno w tej książce znaleźć jakąś konkretną akcję – to raczej zbiór opisów przyrody i ludzi oraz długich anegdot, mniej i bardziej śmiesznych.
Książka jest bardzo dobrze przetłumaczona (co szczególnie widać w oddaniu specyficznego, barwnego języka ludzi z Dzikiego Zachodu) i pięknie wydana: twarda oprawa, dobry papier i czcionka naśladująca krojem styl westernowy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeff VanderMeer
‹Miasto szaleńców i świętych›
Anna Kańtoch [80%]
Książka fajna, ale nieco przekombinowana – tak mogłaby brzmieć najkrótsza recenzja, przy czym banalne określenie „fajna” zawiera mnóstwo wcale niebanalnych zalet. Za pierwszą i najważniejszą z nich uważam Ambergris – tytułowe miasto egzystujące gdzieś na pograniczu snu i jawy, okrutne i zarazem piękne w swym szaleństwie. Drugi plus autorowi należy się za inteligentnie wykorzystany turpizm, a trzeci za czarny jak piekielna smoła humor, który dodaje potrawie smaku. Wśród czterech zawartych w zbiorze opowiadań moim faworytem jest „Przemiana Martina Lake’a”, ale pozostałe trzy niewiele mu ustępują. Niestety, Append-iks” to już właśnie owo przekombinowanie – wiem, że to taka zabawa z czytelnikiem, całkiem zresztą pomysłowa, ale pół książki dodatków uważam jednak za przesadę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tad Williams
‹Rozgrywka Cienia›
Daniel Gizicki [70%]
Williams, znany przede wszystkim z bardzo udanego cyklu „Pamięć, Smutek i Cierń”, ponownie w klasycznej fantasy. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że autor reinterpretuje sam siebie, gdyż wiele elementów obecnych w pierwszym cyklu pojawia się także tutaj. Niektóre rozwiązania fabularne przypominają także te, które stosuje George R. R. Martin w „Pieśni Lodu i Ognia”. Co nie zmienia faktu, że „Rozgrywka Cienia” (tak jak i wcześniejszy tom „Marchia Cienia”) to solidny kawałek literatury z ciekawie skonstruowanym światem i dobrze zarysowanymi postaciami. Dodatkowym atutem jest także bardzo drobiazgowe rozwijanie mitologii zarówno Eionu, jak i Xandu. Generalnie jest nieźle, ale „nie wciąga”, a do wysokiego poziomu „Pamięci, Smutku i Ciernia” raczej daleko.
koniec
« 1 2 3 4
9 stycznia 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Chopin – globalny fenomen
Joanna Kapica-Curzytek

24 X 2021

Osiemnasty Konkurs Chopinowski właśnie przechodzi do historii, liczącej sobie już prawie sto lat. W „Wielkiej grze” przeżyjemy jeszcze raz wszystkie poprzednie edycje tej wielkiej imprezy. Ciekawostek, anegdot, emocji nie zabraknie!

więcej »

Duch czy Demiurg?
Sławomir Grabowski

23 X 2021

„Gnoza” Michała Cetnarowskiego nie rozczarowuje jako pełnoprawna powieść SF z trochę wyższej półki – może trochę epigońska, ale nadrabiająca ciekawym konceptem, choć dalekim od naukowej ortodoksji.

więcej »

PRL w kryminale: Striptizerka Mariola bez strusiego pióra
Sebastian Chosiński

22 X 2021

W „Damie ze strusim piórem” – kolejnej „powieści milicyjnej” Danuty Frey(-Majewskiej) opublikowanej w serii „Ewa wzywa 07…” – jest to wszystko, co decydowało o sensacyjności dzieła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Mamy więc zdradzającego męża i striptizerkę z „Kongresowej”, cenne dzieło sztuki i tajemniczą zbrodnię. A na finał szaleńczy pościg ulicami Warszawy.

więcej »

Polecamy

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!

Stulecie Stanisława Lema:

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Krótko o książkach: Czytajmy, póki nie jest to zbrodnią
— Miłosz Cybowski

Przeczytaj to jeszcze raz: Ogień nie do ugaszenia
— Dominika Cirocka

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Esensja czyta: Grudzień 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Wojny napoleońskie w oparach etheru
— Marta Najman

Utopia w szklance wody
— Michał Foerster

Esensja czyta: Marzec-kwiecień 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń-luty 2009
— Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Jednostka i losy świata
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Na raz
— Anna Kańtoch

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Sieć zła
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek

Co pisarzowi w duszy gra
— Marcin Mroziuk

Suwerenność istoty rozumnej
— Joanna Kapica-Curzytek

Surrealizm postapokaliptyczny
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: W kierunku spójności
— Wojciech Gołąbowski

Marka „Post-Clancy” ma się nieźle
— Joanna Kapica-Curzytek

Portrety i metafory
— Marcin Mroziuk

Wybawca lekki jak piórko
— Dominika Cirocka

Krótko o książkach: Czytajmy, póki nie jest to zbrodnią
— Miłosz Cybowski

Tegoż autora

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Krótko o komiksach: Proszę państwa, oto miś
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Podwodne wykopywanie przybysza z kosmosu
— Konrad Wągrowski

10 naj...: Dzień Nauczyciela
— Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skojarzenia to przekleństwo, lecz możemy dziś dać głowę…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 naj… : Zwierzęta
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Weekendowa Bezsensja: Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o… Esensji (29)
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Rozbitkowie ze strumienia nadprzestrzeni
— Konrad Wągrowski

Po komiks marsz: Październik 2021
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.