Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Lato 2009
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Wakacje sprzyjają lekturze, ale niekoniecznie spisywaniu swoich wrażeń po niej. Dlatego też jednorazowo wracamy do zestawienia kwartalnego obejmującego miesiące wakacyjne. Pięcioro redaktorów oceniło w nim 26 pozycji wydanych w przeciągu ostatniego roku.

Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Lato 2009
[ - recenzja]

Wakacje sprzyjają lekturze, ale niekoniecznie spisywaniu swoich wrażeń po niej. Dlatego też jednorazowo wracamy do zestawienia kwartalnego obejmującego miesiące wakacyjne. Pięcioro redaktorów oceniło w nim 26 pozycji wydanych w przeciągu ostatniego roku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeffrey Archer
‹Co do grosza›
Joanna Słupek [80%]
Napisana ponad 30 lat temu debiutancka książka Jeffreya Archera nic a nic się nie zestarzała. Losy czwórki nieszczęśników, którzy stracili pieniądze zainwestowane w „pewne” akcje spółki naftowej, a teraz próbują je (wedle słów inicjatora całej akcji) odkraść od oszusta, wciąż wciągają i – przede wszystkim – bawią. A że wspólnie stracili milion dolarów (i nie zapominajmy o kosztach akcji!), nie będzie to proste, szczególnie że ich ofiara (Harvey Metcalfe, z domu Henryk Metelski) nie może się zorientować, że została okradziona. W efekcie jesteśmy świadkami całej serii drobiazgowo przygotowanych oszustw, nie zabraknie też niespodzianek.
Nie jest tajemnicą, że Archer napisał „Co do grosza” po tym, jak stracił większość majątku na akcjach w sposób podobny do opisanego w powieści. Biorąc pod uwagę nieustającą popularność książki, nie zdziwiłabym się, gdyby się okazało, że zyski z niej (w tym wpływy z praw do adaptacji filmowej) przekroczyły straty poniesione na akcjach…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Peter V. Brett
‹Malowany człowiek, księga I›
‹Malowany człowiek, księga II›
Anna Kańtoch [50%]
Pomysł oryginalny jest tu jeden (świat, który noc po nocy obejmują w posiadanie demony), reszta to sztampowa opowieść o dzieciakach, które dorastają, by stawić czoła złu. Dzieciaki – zwłaszcza w Księdze I – są jak na swój wiek nieco przesadnie zaradne, szlachetne oraz mądre, jest w książce wielkie zagrożenie dla ludzkości i jest przepowiednia sprzed wieków, a za to nie ma zbyt wielu dylematów moralnych, gdyż racje wyraźnie leżą po stronie bohaterów. Jednym słowem – młodzieżówka, choć z gatunku tych nieco mroczniejszych. Całość została sprawnie napisana, powinna więc spodobać się osobom, które lubią podobne klimaty.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Brzeziński
‹Pracować i nie zwariować›
Jakub Gałka [20%]
Autopromocja autora i telewizji TVN. Można odnieść wrażenie, że główna część książki to screenshoty z występów Brzezińskiego w „Dzień Dobry TVN”, gdzie raczył widzów żenującymi gadżetami i nieśmiesznymi żartami (całość można zobaczyć na własne oczy na dołączonej do książeczki płycie). Treści w tej książeczce nie ma właściwie żadnej – kilka ogólników, do sformułowania których nie trzeba być wcale psychologiem. No ale czego się spodziewać po cudownym poradniku, który ma odmienić życie czytelnika i wszystkich wokół…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Paul Clancy, André Brack, Gerda Horneck
‹W poszukiwaniu życia. Badania Układu Słonecznego›
Jakub Gałka [80%]
Książka jest dokładnie tym, na co wygląda po przeczytaniu biogramów autorów (dyrektorzy strategiczni badań, koordynatorzy projektów) – kompleksową wizją podboju kosmosu. Kompleksowa znaczy poruszająca przeróżne zagadnienia z często odmiennych dziedzin naukowych. Są więc tutaj i opisy mechaniki lotu na Marsa, i dywagacje nad zdrowiem psychicznym astronautów, i słówko o wpływie promieniowania kosmicznego czy braku grawitacji na zdrowie ludzi. Jednak nie tylko lot człowieka w kosmos chodzi: autorzy biorą się za barki z definicją życia (bez chemii i biologii na maturze nie podchodzić!) Nie brak też rysu historycznego, umiejscawiającego podbój kosmosu w ciągu wielkich wypraw i odkryć, których dokonywała ludzkość, ale też wybiegania w daleką przyszłość – aż po terrafomowanie Marsa i napęd termojądrowy pozwalający wyjść poza układ słoneczny. Ogromna mnogość tematów to największa zaleta książki obok drugiej – pełnego przedstawienia aktualnie dominujących wśród naukowców i polityków koncepcji lotu na Marsa. Wadą (drobną) jest za to powtarzanie informacji, które sugeruje czasem, że kolejne rozdziały były pisane przez różne osoby, a redaktor nie zadał sobie trudu, by je tematycznie scalić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcus Chown
‹Teoria kwantowa nie gryzie›
Konrad Wągrowski [70%]
Jak sama nazwa wskazuje – popularny przewodnik po teorii kwantowej oraz wszelkich zjawiskach i faktach z nią związanych. Napisany nieźle – Marcus Chown umiejętnie lawiruje między fachową terminologią fizyczną, a popularnym ujęciem dla czytelnika bez doktoratu z fizyki. Co więcej, jego wykład jest spójny, kolejne fakty wynikają z poprzednich, a uzasadnienia są jasne. Nie jest to też kopia zapisu ze szkolnego podręcznika fizyki (przynajmniej takiego, jakiego znam), dowody i uzasadnienia bywają oryginalne i niesztampowe, odwołujące się do pojęć powszechnie znanych. Nie będę jednak kłamał, że jest to książka dla każdego humanisty – zawartość „hardcorowej” fizyki w niej jest duża i raczej nie sądzę, że ktokolwiek, kto miał z tym przedmiotem jakiekolwiek problemy w szkole średniej, dałby radę przejść choćby 10 stronę. Jednak i tak największym problemem dla mnie jest coś innego. Pomimo uważnej lektury nadal nie rozumiem, jak można jednocześnie być materią i falą? Chyba jednak podręcznik tłumaczący to w sposób odmienny od „tak jest i przyjmijcie to na wiarę” do tej pory nie powstał…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Thomas J. Craughwell
‹Jak najazdy barbarzyńców ukształtowały współczesny świat›
Jakub Gałka [30%]
Horrendalnie droga pozycja (90 zł za 300 stron), której cena jest absolutnie niewspółmierna do zawartości. Ni to album (średniej jakości ilustracje, zresztą wszystko reprodukcje historycznych wyobrażeń, często niespecjalnie czytelnych i przydatnych czytelnikowi), ni to nowoczesny podręcznik (dużo ramek prezentujących rzeczy zupełnie nieprzystające do głównego toku narracji), ni to próba uprawiania historycznego reportażu (autor interesuje się bardziej sensacyjkami niż faktami). Jak pisze sam wydawca, książka to „Sprawnie napisana, wciągająca lektura popularnonaukowa, z niezbyt w Polsce rozpowszechnionego gatunku dzieł, w której erudycyjny wykład zatrzymuje się, zanim zdąży przytłoczyć odbiorcę nadmiarem szczegółów”. No i bardzo dobrze, że niezbyt rozpowszechniony, bo tak naprawdę oznacza to „ogólnikowy wykład dla półgłówków, a w najlepszym razie średnio zorientowanych”. Ogólnie zarysowana historia upadku Rzymu czy najazdów Hunów to zaledwie liźnięcie tematu, opowieść o zdarzeniach bez żadnego wstępu i tła, bez próby pokazania, skąd ci wszyscy barbarzyńcy się wzięli, jak uzyskali swoją szansę. Nie mówiąc już o tym, że oczywiście nie ma tu nawet próby nadgryzienia tytułowego pytania – jak barbarzyńcy wpłynęli na współczesny świat. Chyba że za takowe uznać konstatację, iż ludy barbarzyńskie brały udział w takich to a takich istotnych wydarzeniach historycznych. No ale to każdy wie ze szkoły.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jakub Ćwiek
‹Ofensywa szulerów›
Joanna Słupek [90%]
Bardzo trudno jest mi orzec, czy to ptak, czy nosorożec… Znaczy, czy to powieść, czy zbiór opowiadań. Za pierwszą interpretacją przemawiają fragmenty łączące opowieści głównych bohaterów. Za drugą – silne zróżnicowanie klimatu owych historii. Jednak niezależnie od wybranej wersji lektura przynosi niekłamaną przyjemność. Jakub Ćwiek pokazuje nam przekręt nad przekrętami, przy którym sprzedaż Kolumny Zygmunta wydaje się banalna i bez polotu, ujawnia nieznany epizod z dziejów Dywizjonu 303 oraz opowiada historię niezwykłej znajomości – a nawet przyjaźni – Leni Riefenstahl, nazywanej „nadworną reżyserką Hitlera”, i Dawida Greya, praskiego Żyda. Z trzech opowieści najbardziej w pamięć zapada ta ostatnia, niestroniąca też od wątków metafizycznych, nawiązująca między innymi do mitu praskiego golema. Tym, co odróżnia ją od wspomnień pozostałych bohaterów książki, jest klimat i spokojniejsze tempo narracji – nie znaczy to jednak, że panowie wypadają w ksiązce gorzej. Zarówno Jasper Maskelyne, który do ostatniej chwili nie zdradza kluczowego elementu swojego oszustwa, jak i Jan Zumbach opisujący starcie Dywizjonu 303 z nieoczekiwanym zagrożeniem potrafią zaciekawić i rozbawić. Zakończenie książki jasno zapowiada ciąg dalszy, po który po lekturze tomu pierwszego zdecydowanie sięgnę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Dukaj
‹Córka łupieżcy›
Mieszko B. Wandowicz [70%]
Nikt nie ma wątpliwości, że Jacek Dukaj się rozwija. Łącznie z samym autorem, który przyznaje się do niepochlebnej opinii o swoich dziełach napisanych przed „Extensą”. Jeśli wszak wierzyć umieszczonym na końcach tekstów datom, mikropowieść „Córka łupieżcy”, pierwotnie wydana w tym samym roku, co wyżej wspomniana pozycja, skończyła powstawać 12 miesięcy później. A mimo to kapitalnej „Extensie” znacząco ustępuje. Jest tutaj niezły wątek kryminalno-sensacyjno-przygodowy, jest charakterystyczny Dukajowy język, który wartą przeczytania opowieść mógłby uczynić z najprzeciętniejszej fabuły, i jest – jak zwykle – kilka zachwycających koncepcji, często niestety tylko zaznaczonych. I to właśnie boli, że najciekawsze pomysły, może poza samą wizualną stroną Miasta, czają się gdzieś w tle. Nawet jednak jeśli autor już wtedy potrafił lepiej, ta mała książeczka zasługuje na uwagę.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Martha Grimes
‹Pod Anodynowym Naszyjnikiem›
Anna Kańtoch [40%]
Au, bolało. Po świetnych pierwszych dwóch częściach trzeci tom cyklu o perypetiach Richarda Jury’ego to przykry upadek na ziemię. Nastrojowi „angielskiego kryminału” zmarło się gdzieś po drodze, zagadka niby jest, ale ani nie trzyma w napięciu, ani nie grzeszy przesadną logiką i plącząc się na drugim planie, sprawia wrażenie, jakby nawet autorka się nią nie interesowała. Co w takim razie znalazło się na planie pierwszym? Ano to, co w poprzednich dwóch częściach stanowiło zaledwie dodatek, czyli humorystyczne scenki z życia prowincji. To nie jest złe, choć autorka na mój gust przesadza, zmierzając żwawym truchtem w stronę groteski – za przykład niech posłuży uparcie powtarzany dowcip o synku pewnego ekshibicjonisty, który, odziedziczywszy skłonności po tatusiu, na pożegnanie macha bynajmniej nie rączką. Jeśli ktoś lubi tego typu literaturę, być może poczuje się usatysfakcjonowany, lecz wielbiciel klimatycznych powieści detektywistycznych niewiele znajdzie tu dla siebie.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Mała Esensja: Z kociej perspektywy
Marcin Mroziuk

25 X 2021

W „Mruczandzie na trzy rodziny i jedną kamienicę” Grzegorz Kasdepke z poczuciem humoru sportretował mieszkańców pewnego dwupiętrowego budynku na warszawskiej Saskiej Kępie, których zachowania niejednokrotnie wprawiają w zdumienie pewnego szarego dachowca. Obserwując ich perypetie, młodzi czytelnicy będą z pewnością doskonale się bawić.

więcej »

Chopin – globalny fenomen
Joanna Kapica-Curzytek

24 X 2021

Osiemnasty Konkurs Chopinowski właśnie przechodzi do historii, liczącej sobie już prawie sto lat. W „Wielkiej grze” przeżyjemy jeszcze raz wszystkie poprzednie edycje tej wielkiej imprezy. Ciekawostek, anegdot, emocji nie zabraknie!

więcej »

Duch czy Demiurg?
Sławomir Grabowski

23 X 2021

„Gnoza” Michała Cetnarowskiego nie rozczarowuje jako pełnoprawna powieść SF z trochę wyższej półki – może trochę epigońska, ale nadrabiająca ciekawym konceptem, choć dalekim od naukowej ortodoksji.

więcej »

Polecamy

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!

Stulecie Stanisława Lema:

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Luty 2017
— Przemysław Ciura, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Czasospędzacz
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Listopad 2010
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek , Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Wilk w owczej skórze
— Sebastian Chosiński

Skandynawskich autorów chów wsobny
— Jakub Gałka

Sen o Dolinach
— Karina Murawko-Wiśniewska

Zbigniew Nienacki vs. Pan Samochodzik
— Sebastian Chosiński

Gdy budzą się upiory przeszłości…
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta: Marzec-kwiecień 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Aus Breslau nach Lemberg
— Sebastian Chosiński

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Nie każdemu służy morskie powietrze
— Sebastian Chosiński

Pięć razy Strugaccy
— Miłosz Cybowski

Przeczytaj to jeszcze raz: Gorzej być nie może – i to jest najlepsze!
— Sebastian Chosiński

Przeczytaj to jeszcze raz: Policjant w trakcie przejść
— Sebastian Chosiński

Przeczytaj to jeszcze raz: „Mroczny erotyzm, faszyzm, zbrodnie”
— Sebastian Chosiński

Chędożenie karlicy
— Sebastian Chosiński

Ku pognębieniu serc
— Beatrycze Nowicka

Prometeusze na sowieckim widelcu
— Sebastian Chosiński

W alkoholowo-hipnotycznym transie
— Sebastian Chosiński

Tego nie dowiecie się w szkole
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Wyimki z filozofii: Słowa Petrycego
— Mieszko B. Wandowicz

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Podwodne wykopywanie przybysza z kosmosu
— Konrad Wągrowski

Wyimki z filozofii: O tym, co w życiu najlepsze
— Mieszko B. Wandowicz

Do księgarni marsz: Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Rozbitkowie ze strumienia nadprzestrzeni
— Konrad Wągrowski

Wyimki z filozofii: Rada dla Hioba
— Mieszko B. Wandowicz

Wyimki z filozofii: Dlaczego pisać ani czytać nie warto?
— Mieszko B. Wandowicz

Przeczytaj to jeszcze raz: Dlaczego trolle boją się nieba?
— Mieszko B. Wandowicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.