Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Ian McDonald
‹Rzeka Bogów›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRzeka Bogów
Tytuł oryginalnyRiver of Gods
Data wydania15 stycznia 2010
Autor
PrzekładWojciech M. Próchniewicz
Wydawca MAG
SeriaUczta Wyobraźni
ISBN978-83-7480-154-6
Format600s. 135×202mm; oprawa twarda
Cena45,—
Gatunekfantastyka
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Per aspera ad finał
[Ian McDonald „Rzeka Bogów” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
W „Rzece Bogów” Iana McDonalda znaleźć można niemal wszystko, co powinna mieć książka doskonała. Jest tu świetny pomysł, jest dopracowany w szczegółach świat oraz piękny styl. Brakuje tylko emocji.

Anna Kańtoch

Per aspera ad finał
[Ian McDonald „Rzeka Bogów” - recenzja]

W „Rzece Bogów” Iana McDonalda znaleźć można niemal wszystko, co powinna mieć książka doskonała. Jest tu świetny pomysł, jest dopracowany w szczegółach świat oraz piękny styl. Brakuje tylko emocji.

Ian McDonald
‹Rzeka Bogów›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRzeka Bogów
Tytuł oryginalnyRiver of Gods
Data wydania15 stycznia 2010
Autor
PrzekładWojciech M. Próchniewicz
Wydawca MAG
SeriaUczta Wyobraźni
ISBN978-83-7480-154-6
Format600s. 135×202mm; oprawa twarda
Cena45,—
Gatunekfantastyka
WWW
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Cyberpunk i SF odruchowo kojarzą się z kulturą europejską czy też z europejskiej się wywodzącą – nawet jeśli w powieściach tego gatunku pojawiają się egzotyczne kraje, to zazwyczaj niewiele się one różnią od, powiedzmy, USA. Inaczej w „Rzece Bogów” – tu Indie niedalekiej przyszłości, bardzo już technologicznie zaawansowane, wciąż pod wieloma względami pozostały miejscem, jakie znamy dzisiaj. To pełen kontrastów kraj, dręczony przez konflikty wewnętrzne, gdzie społeczeństwo podzielone jest na kasty, a kobiety, niezależnie od tego, czy bogate, czy biedne, większość czasu spędzają na plotkach z przyjaciółkami lub też oglądając długaśne, kiczowate seriale. To kraj bogów oraz braminów – tyle że ci pierwsi w powieści McDonalda są Sztucznymi Inteligencjami o zdolnościach daleko przekraczających ludzkie, a drudzy to genetycznie zmodyfikowane dzieci, nowe pokolenie, dorastające dwa razy szybciej i żyjące dwa razy dłużej.
Pomysł jest prosty, a jednocześnie niesamowicie nośny. I McDonald potrafi go wykorzystać. Odmienność owych cyberpunkowych Indii widać w każdym akapicie, na poziomie języka, w którym mnóstwo jest słów zaczerpniętych z hindi (na końcu książki znaleźć można słowniczek, ale większość da się zrozumieć z kontekstu), na poziomie drobiazgów, takich jak gesty bohaterów czy wygląd ulic. Czuje się tu fascynującą kulturową obcość, która w połączeniu z bogactwem autorskich koncepcji zapowiada smakowite literackie danie. Bo McDonald nie ogranicza się bynajmniej do pomysłu „futurystycznych Indii”. Mamy tu metaserial, w którym splatają się dwie opowieści – to, co dzieje się na planie, i to, co dzieje się poza nim, mamy ludzi, którzy w wyniku niezwykle inwazyjnych operacji stają się tzw. neutkami, trzecią, odmienną płcią (pomysł mocno zakorzeniony w indyjskiej kulturze). Jest tu także sztucznie stworzona alternatywna Ziemia, będącą środowiskiem dla potencjalnego powstania inteligentnego życia, jest przyspieszona, eksperymentalna ewolucja, są zbuntowane SI oraz tajemniczy artefakt, starszy niźli Układ Słoneczny.
Koncepcji tych starczyłoby na obdzielenie kilku, a może i kilkunastu innych książek. Przy czym – to warto podkreślić – pomysły, które w pierwszej chwili wyglądają na dodane wyłącznie w celu ubarwienia scenerii, niespodziewanie potrafią zagrać w finale. Końcówka to zresztą jeden z mocniejszych punktów książki. Widać tu, jak precyzyjną, przemyślaną w najdrobniejszych szczegółach strukturę ma „Rzeka Bogów”.
Dlaczego więc, mimo najszczerszych chęci i wielkiego podziwu, nie mogę wystawić powieści McDonalda maksymalnej oceny? Ano, o przyczynie wspomniałam już we wstępie. „Rzeka Bogów” ma dziewięcioro głównych bohaterów, którzy z całą pewnością nie są papierowi, choć z drugiej strony, nie są też przesadnie rozbudowani – autorowi pomagają barwny styl oraz intrygująca sceneria, które w moim przekonaniu stwarzają pozory większej głębi. Mniejsza zresztą o głębię czy jej pozory - i bez tego postacie są na tyle zróżnicowane, że powinny budzić emocje. Problem w tym, że nie budzą. Najżywszym uczuciem, jakie udało mi się z siebie wykrzesać, była lekka niechęć, zaś rozpisana na dziewięć wątków historia konfliktów i namiętności pozostawiła mnie granitowo obojętną. I doprawdy nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego bohaterowie o podobnym stopniu skomplikowania wewnętrznego w innych książkach potrafią mnie zaintrygować, a w „Rzece Bogów” nie – jest to, jak mniemam, dowód na krańcową niekompatybilność pomiędzy mną a autorem.
Występuje także w powieści osobliwa dysproporcja pomiędzy barwnością opisywanego świata a monotonią czytelniczych emocji. W moim przekonaniu fabuła „Rzeki Bogów” powinna być jak Indie – powinna drażnić, może nawet irytować i miejscami przerażać, ale też zachwycać, fascynować i wzruszać. Tymczasem nic z tego. Z wyjątkiem początku, kiedy człowiek zauroczony jest światem, oraz końcówki, gdzie z kolei satysfakcję przynosi rozwiązanie poszczególnych wątków, zainteresowanie utrzymuje się na średnim poziomie – nie ma dłużyzn, ale nie ma też momentów przyspieszających bicie serca, i nawet tajemnica pozaziemskiego artefaktu wypada blado. Jest to w jakimś stopniu skutkiem autorskiej koncepcji. McDonald buduje swoją powieść na zasadzie mozaiki – kamyczek do kamyczka, scena do sceny, każda z nich tak samo malownicza, pisana tym samym stylem i mająca identyczny rytm, niezależnie od tego, czy czytamy o rozmowie dwojga ludzi w restauracji, czy o ulicznych zamieszkach. Ważność wszystkich bez wyjatku scen podkreślana jest przez narrację w czasie teraźniejszym, która sprawia, przynajmniej teoretycznie, że człowiek lepiej wczuwa się w powieściowe wydarzenia; generuje ona zainteresowanie, wynikające z poczucia, że czytamy o rzeczach dziejących się nie „dawno temu”, ale „tu i teraz”. Kłopot w tym, że podobny efekt trudno utrzymać przez pięćset stron, zwłaszcza kiedy bohaterowie nie potrafią zaciekawić. W rezultacie im dalej w fabułę, tym bardziej ów specyficzny typ narracji męczy.
Na szczęście „Rzeka Bogów” nigdy nie przekracza granic nudy, a finał częściowo przynajmniej wynagradza niedogodności związane z lekturą wcześniejszych stron. I mimo całego mojego marudzenia, gotowa jestem powieść polecić – bo to rzecz niewątpliwie ciekawa, świeża i oryginalna.
koniec
8 marca 2010

Komentarze

08 III 2010   18:57:34

"a drudzy [bramini] to genetycznie zmodyfikowane dzieci, nowe pokolenie, dorastające dwa razy szybciej i żyjące dwa razy dłużej."

Bramini rozwijali się normalnie, tylko starzeli się wolniej. Dwudziestolatkowie byli biologicznymi dziesięciolatkami. Dlatego żyli dwa razy dłużej.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nieznośny ciężar wspomnień
Marcin Mroziuk

28 III 2023

W „Podpalaczce” towarzyszymy obdarzonej magicznym darem bohaterce, która znajduje się w samy centrum konfliktu targającego światem stworzonym przez Zoraidę Córdovę. Fabuła jest rzeczywiście wciągająca, natomiast szkoda, że zakończenie książki przynosi wyjaśnienie tylko części zagadek i każe spodziewać się powstania kolejnych części cyklu.

więcej »

Seryjni…: „Zawsze starałem się nie zostawiać żadnych śladów”
Sebastian Chosiński

27 III 2023

W rok po poświęconej Edmundowi Kolanowskiemu książce „Nekrofil” Andrzej Gawliński opublikował w Wydawnictwie Kryminalistycznym analizę zbrodniczej działalności kolejnego z polskich seryjnych morderców – Joachima Knychały. „Wampir” jest pozycją znacznie obszerniejszą, bo też materiał wyjściowy – kilkunastotomowe akta sprawy – pozwolił na dogłębniejsze zbadanie sprawy „Frankensteina”, jak nazwali go śledczy prowadzący dochodzenie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

więcej »

Wobec grozy wojny
Joanna Kapica-Curzytek

26 III 2023

„Ognisty medalion” umiejętnie łączy współczesne motywy thrillera i powieści sensacyjnej z opowieścią o niełatwych losach ludzi u schyłku drugiej wojny światowej w stolicy Niemiec.

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Luty 2013
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Czerwiec 2011
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Cybernetyczna Kali
— Jakub Gałka

O Indiach przyszłości
— Jędrzej Burszta

Tegoż twórcy

Pełnia oczekiwań nie spełnia
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Luna: Nów
— Miłosz Cybowski

Ciemna strona Księżyca
— Dawid Kantor

Niepełnia Księżyca
— Przemysław Ciura

Nie tak wielki skok
— Dawid Kantor

Księżyc to za mało
— Beatrycze Nowicka

Będziemy żyć w cyberpunku?
— Anna Kańtoch

Podróżować jest bosko
— Beatrycze Nowicka

Przeczytaj to jeszcze raz: Zgubić się i odnaleźć pod gwiazdami
— Beatrycze Nowicka

Radość czytania
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.