Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Zmarł Borys Strugacki

Esensja.pl
Esensja.pl

Zmarł Borys Strugacki

19 listopada 2012 roku około godziny dziewiętnastej czasu miejscowego zmarł w jednym z petersburskich szpitali Borys Natanowicz Strugacki. Miał niespełna osiemdziesiąt lat. Urodził się w Leningradzie w kwietniu 1933 roku, osiem lat po swoim bracie Arkadiju, z którym stworzył niezapomniany duet pisarski. Z wykształcenia był astronomem – odpowiednie studia ukończył na wydziale matematyczno-mechanicznym uniwersytetu leningradzkiego. Do najsłynniejszych powieści fantastycznonaukowych napisanych do spółki z bratem zaliczyć należy: „W krainie purpurowych obłoków” (1959), „Trudno być bogiem” (1963), „Poniedziałek zaczyna się w sobotę” (1965), „Przenicowany świat” (1969), „Piknik na skraju drogi” (1972) oraz „Kulawy los” (1986). Po śmierci Arkadija w 1991 roku Boris Natanowicz publikował już znacznie mniej; jako S. Witicki wydał zaledwie dwie powieści: „Poszukiwanie przeznaczenia albo 27 twierdzenie etyki” (1995) oraz „Bezsilni tego świata” (2003). Od 2002 roku był głównym redaktorem czasopisma poświęconego literaturze science fiction „Połdień. XXI wiek”. Wiele powieści Strugackich zostało przeniesionych na ekran; najsłynniejszą adaptacją pozostaje po dziś dzień „Stalker” (1979) Andrieja Tarkowskiego. Po twórczość Arkadija i Borysa sięgali też jednak inni wybitni reżyserzy rosyjscy: Aleksandr Sokurow („Dni zaćmienia”, 1988), Konstantin Łopuszanski („Pora deszczów”, 2006) oraz Fiodor Bondarczuk („Przenicowany świat”, 2008). Borys Natanowicz od dawna chorował na serce i właśnie ono stało się przyczyną jego śmierci.
koniec
19 listopada 2012

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Parasol ogrodowy – jaki wybrać?

24 IX 2023

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a mimo to pogoda nas rozpieszcza. To idealny moment na to, by kupić parasol ogrodowy. Producenci zwykle nieco obniżają ceny w związku z mijającym sezonem, a jednocześnie wybór jest duży. Parasol to zakup na lata, przez zimę bez problemu przechowasz go razem z meblami ogrodowymi. Podpowiadamy zatem, jakie parasole ogrodowe warto wybierać.

więcej »

Odkurzacz basenowy: jak skutecznie utrzymać czystość w Twoim basenie?

16 IX 2023

Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.

Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?

więcej »

Jaki prezent dla 6-latka wybrać?

13 IX 2023

Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.