Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

George R.R. Martin

ImięGeorge R.R.
NazwiskoMartin
WWW

Kalendarium: George R. R. Martin

Esensja.pl
Esensja.pl
Dziś 60 lat kończy słynny amerykański pisarz fantastyki George R. R. Martin.

Esensja

Kalendarium: George R. R. Martin

Dziś 60 lat kończy słynny amerykański pisarz fantastyki George R. R. Martin.

George R.R. Martin

ImięGeorge R.R.
NazwiskoMartin
WWW
George Raymond Richard Martin (ur. 1948) od zawsze był marzycielem i twórcą. Zaczynał od wymyślania historyjek komiksowych i pisania do fanzinów by później tworzyć profesjonalne scenariusze komiksowe. Niedługo po tym zaczął pisać opowiadania. Nie zrażał się początkowym brakiem sukcesów i w pewnym momencie udało mu się sprzedać pierwsze opowiadanie, a nawet zaliczyć tekstem beletrystycznym przedmiot na studiach. Bardzo szybko przyszły pierwsze sukcesy i nagrody, utwierdzające Martina w obranej karierze. Pisze opowiadania, powieści, scenariusze komiksowe, filmowe i serialowe, bardzo intensywnie udziela się w amerykańskim fandomie. O swojej pisarskiej drodze obszernie opowiada w autorskim zbiorze „Retrospektywa”.
George R. R. Martin jest jednym z niewielu pisarzy, którzy różnym czytelnikom mogą jawić się jako zupełnie odmienni twórcy. W latach 70-tych i 80-tych najlepiej wychodziło mu pisanie opowiadań science-fiction i dla wielu, szczególnie starszych czytelników z nimi jest właśnie kojarzony. Wtedy też zdobył swoje najważniejsze nagrody: trzykrotnie Hugo („Pieśń dla Lyanny”, „Piaseczniki”, „Droga Krzyża i Smoka”) i dwukrotnie Nebulę („Piaseczniki”, „Portrety jego dzieci”). Jednak jak sam podkreśla, od zawsze był twórcą fantastycznym, bez podziału na szufladki i pisał właściwie wszystko. Między innymi po to by to udowodnić, Martin wydał zbiór „Retrospektywa”, w którym wśród najstarszych perełek science fiction można też znaleźć pierwsze przymiarki do horroru i fantasy. W późniejszych latach również ta część jego twórczości została doceniona. W latach 80-tych został nagrodzony za swoje opowieści grozy: Bram Stoker Award otrzymało opowiadanie „Człowiek w kształcie gruszki”, a World Fantasy Award mikropowieść „Obrót skórą”. W połowie lat 90-tych Martin rozpoczął pisanie swojego opus magnum, z którego jest najlepiej znany współczesnym czytelnikom – cyklu fantasy „Pieśń Lodu i Ognia”. Zakrojony na wiele opasłych tomów cykl (jak dotąd ukazały się cztery, a autor zapowiedział przynajmniej trzy kolejne) zyskał olbrzymią popularność. Opowiadanie „Krew smoka” będące niejako wstępem do pierwszej części otrzymało w 1996r. nagrodę Hugo.
Czytaj też:
Wybrana bibliografia:
Retrospektywa
(w oryginale wydane w jednym tomie jako „GRRM: A RRetrospective” (2006)):
Pozostałe:
Najważniejsze opowiadania:
 • „Bestia dla Norna”
 • „Człowiek w kształcie gruszki”
 • „Droga Krzyża i Smoka”
 • „Krew smoka”
 • „Lodowy smok”
 • „Małpia kuracja”
 • „Mgły odpływają o świcie”
 • „Nie wolno zabijać człowieka”
 • „Piaseczniki”
 • „Pieśń dla Lyanny”
 • „Portrety jego dzieci”
 • „Przystań wiatrów”
 • „Żeglarze nocy”
koniec
20 września 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Finaliści Nebuli 2022

8 III 2023

Ogłoszono listę finalistów nagród Nebula za rok 2021. Nagrody te przyznawane są przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Fantasy i SF (Science Fiction Writers of America). Razem z Nebulami poznaliśmy nominacje do nagród Bradbury’ego i Andre Norton, które choć oficjalnie nie są kategoriami Nebuli, ale przyznawane są według tych samych zasad.

więcej »

Nominacje do Nagrody im. Philipa K. Dicka 2023

15 I 2023

W czwartek 12 stycznia ogłoszono tytuły sześciu książek nominowanych do Nagrody imienia Philipa K. Dicka za rok 2022.

więcej »

Przecieki z Locusa: Grudzień 2022

1 XII 2022

W ostatnich „Przeciekach…” 2022 zapowiedź polskiego przekładu debiutu Bei Fitzgerald.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.