Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 8 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Vladimir Nabokov

ImięVladimir
NazwiskoNabokov
WWW

Kalendarium: Vladimir Nabokov

Esensja.pl
Esensja.pl
23 kwietnia wypada 110 rocznica urodzin Vladimira Nabokova.

Kalendarium: Vladimir Nabokov

23 kwietnia wypada 110 rocznica urodzin Vladimira Nabokova.

Vladimir Nabokov

ImięVladimir
NazwiskoNabokov
WWW
Władimir Władimirowicz Nabokow (ros. Владимир Владимирович Набоков, 1899.04.23-1977.07.02) urodził się w Sankt Petersburgu jako najstarsze dziecko znanego i bogatego prawnika-polityka. Swoje dzieciństwo sam określał później jako doskonałe, np.: dzięki światowym rodzicom już jako mały chłopiec mówił nie tylko po rosyjsku, ale i angielsku oraz francusku. Rodzina była też liberalna światopoglądowo – gdy Władimir stracił zainteresowanie religią, rodzice nie zmuszali go do chodzenia do cerkwi. W 1916 roku Nabokov odziedziczył po swoim wujku posesję, ale szybko stracił ją w ogniu rewolucji. Po wystąpieniu bolszewików rodzina Nabokova zmuszona była opuścić miasto – żyła na wsi w posiadłościach znajomych na Krymie. W 1919 roku po wycofaniu Niemców i przegranej Białej Armii wsiedli na ostatni statek z Sewastopola do Anglii. Tam Władimir studiował w Trinity College w Cambride języki romańskie i słowiańskie, a po zakończeniu studiów wyruszył w ślad za rodziną do Berlina. W 1922 ojciec Nabokova został zamordowany omyłkowo przez monarchistów zamiast przewodniczącego emigracyjnej partii demokratycznej – ten motyw, przypadkowej śmierci, będzie się odbijał później echem w twórczości pisarza. W Berlinie Nabokov na dobre zajął się pisaniem (zaczął już w Cambridge), uczył też języków i dawał lekcje tenisa oraz boksu. W 1925 roku ożenił się, a 9 lat później urodziło mu się pierwsze i jedyne dziecko. W związku z narastającymi nastrojami antysemickimi (jego żona była żydówką) Nabokovowie zdecydowali się wyruszyć na Zachód. Mieszkali we Francji, m.in. w Cannes i Paryżu, ale w obliczu postępujących armii niemieckich, w 1940 wyruszyli do Ameryki. Tam osiedli na Manhattanie, a Nabokov dostał pracę w Wellesley College, która dawała mu czas na pisanie. Zresztą jego wykłady od XIX-wiecznej literaturze rosyjskiej również były popularne. Równocześnie pracował w muzeum jako specjalista w dziedzinie motyli, czego pochodną były częste wyprawy po całych Stanach w poszukiwaniu rzadkich okazów (w czasie jednej z takich wypraw napisał „Lolitę”). Jego wielką pasją były szachy i rozwiązywanie problemów szachowych. W 1945 roku Nabokov dostał amerykańskie obywatelstwo, ale po wielkim sukcesie finansowym „Lolity” zdecydował się na powrót do Europy. W 1961 wraz z żoną osiadł w szwajcarskim Montreux.
Początkowo Nabokov pisał po rosyjsku i pod psudonimem, ale już w latach 40-tych przerzucił się na język angielski, którym władał na tyle biegle, że krytycy porównywali go do największych mistrzów pióra. Po latach wczesne książki przełożył wraz z pomocą syna na angielski, ale też sam przetłumaczył „Lolitę” na rosyjski. Ta ostatnia stała się jego największym sukcesem. Jego powieści cenione są za inteligentne fabuły i sprytne gry słów (np.: w „The Vane Sisters” pierwsze litery słów z ostatniego paragrafu układały się w wiadomość). Wielkie uznanie zdobyła też jego twórczość krytycznoliteracka.
W wieku 77 lat Nabokov zaczął chorować na bronchit – zmarł 2 lipca 1977 roku.
Wybrana bibliografia:
 • Maszeńka (1926)
 • Król, dama, walet (1928)
 • Obrona Łużyna (1930)
 • Chwała (1932)
 • Śmiech w ciemności (1933)
 • Rozpacz (1934)
 • Dar (1937)
 • Zaproszenie na egzekucję (1938)
 • Czarodziej (1939)
 • Lolita (1955)
 • Pale Fire (1962)
 • Transparent Things (1972)
 • koniec
  23 kwietnia 2009

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Imię:
  Treść:
  Działanie:
  Wynik:

  Dodaj komentarz FB

  Najnowsze

  Nagrody Zajdla za rok 2020 przyznane

  19 X 2021

  17 października 2021 roku na konwencie Bachanalia Fantastyczne w ZIelonej Górze przyznano tegoroczne nagrody im. Janusza A. Zajdla za najlepsze opowiadanie i najlepszą powieść fantastyczną roku 2020.

  więcej »

  Nagroda im. Arthura C. Clarke’a dla Laury Jean McKay

  28 IX 2021

  W poniedziałek 27 września ogłoszono laureatkę trzydziestej piątej edycji Nagrody im. Arthura C. Clarke’a.

  więcej »

  Polecamy

  Pogrzeb pośród mgławic

  Stulecie Stanisława Lema:

  Pogrzeb pośród mgławic
  — Mieszko B. Wandowicz

  O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
  — Mieszko B. Wandowicz

  List znad Oceanu
  — Beatrycze Nowicka

  Lem w komiksie
  — Marcin Knyszyński

  Przeciętniak w swym zawodzie
  — Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

  Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
  — Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

  Zawsze szach, nigdy mat
  — Marcin Knyszyński

  Świadomość jako błąd
  — Marcin Knyszyński

  Człowiek jako bariera ostateczna
  — Marcin Knyszyński

  Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
  — Marcin Knyszyński

  Zobacz też

  Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.