Ogłoszono pierwsze nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, wyłonione na podstawie głosów Elektorów.
Nominacje Elektorskie do Nagrody Żuławskiego 2009
Ogłoszono pierwsze nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, wyłonione na podstawie głosów Elektorów.
‹Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego›

|
Nazwa | Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego |
Opis | Nagroda przyznawana jest przez Jury złożone z literaturoznawców za powieści utrzymane w konwencji fantastyki, opublikowane w roku ubiegłym jako Główna Nagroda, Złote i Srebrne Wyróżnienie.
Nominacje do Nagrody wyłaniane są w głosowaniu Elektorów oraz Jurorów.
Nagroda objęta jest patronatami m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Kultury. |
WWW | Polska strona |
W głosowaniu 63 Elektorów, przeprowadzonym od 6 marca do 15 kwietnia 2009 roku, zostały wyłonione utwory nominowane do Nagrody. Oto nominowane powieści, wymienione w kolejności wg liczby uzyskanych punktów:
- „Kameleon”, Rafał Kosik
- „Miasto dusz”, Wojciech Szyda
- „Zadra” (tom 1), Krzysztof Piskorski
- „Fryne hetera”, Witold Jabłoński
- „Chwała ogrodów”, Anna Brzezińska i Grzegorz Wiśniewski
(w: „Na ziemi niczyjej”) - „Ziemia niczyja”, Anna Brzezińska
(w: „Na ziemi niczyjej”)
W kategorii opowiadania żaden utwór nie uzyskał nominacji (nie otrzymał 20% ważnych głosów, co było regulaminowym wymogiem), natomiast 5 utworów z początku listy otrzymało „rekomendację consideratus” do dalszych etapów procedury. Oto wskazane utwory, wymienione w kolejności alfabetycznej wg autorów:
- „Wesele dusz”, Marek Baraniecki
(w: „Głowa Kasandry”) - „Światy Dantego”, Anna Kańtoch
(w: „Epidemie i zarazy” - „Ekumenizm”, Jakub Nowak
(w: „Nowa Fantastyka” 12/2008) - „Podworzec”, Wit Szostak
(w: „Nowa Fantastyka” 2/2008) - „Maniera tenebrosa”, Szczepan Twardoch
(w: „Prawem wilka”
„Kameleon” wyszedł na prowadzenie na samym początku głosowania (skrutowałem na bieżąco) i już nie oddał pierwszego miejsca. Zdecydowanie odbija od reszty uzyskaną liczbą punktów (95 pkt., 30% możliwych). Kolejne trzy utwory, „Miasto dusz” (68 pkt., 22%), „Zadra” (67 pkt., 21%) i „Fryne hetera” (59 pkt., 19%) plasują się w jednej grupie blisko siebie. Nieco dalej, ale wciąż w czołówce znajdują się „Chwała ogrodów” (39 pkt., 12%) oraz „Ziemia niczyja” (37 pkt., 12%). Pecha miał „Pies i klecha. Tancerz” (36 pkt.), któremu zabrakło 1 punktu do oficjalnej nominacji elektorskiej, lecz wciąż ma szansę na nominację jurorską.
Głosy oddane na opowiadania były tak rozproszone, że niemal każdy z Elektorów miał swój ulubiony utwór. W takiej sytuacji odstąpiliśmy od zdecydowanej rekomendacji dla Jury, prezentując mniej obowiązującą „rekomendację consideratus” dla tych utworów, które uzyskały 5-6% poparcia. Ponieważ utwory trzeci, czwarty i piąty na liście miały identyczną liczbę punktów, zaprezentowaliśmy wszystkie pięć, w miejsce wymaganych regulaminowo trzech. Niewielka koncentracja głosów oznacza niestety dominację przypadkowego rozrzutu statystycznego. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że autorzy szlifują styl na opowiadaniach, w pełni wypowiadając się dopiero w powieściach – w związku z czym w dziedzinie krótkiej formy pojawiło się w 2008 roku sporo utworów dobrych, lecz żaden z nich nie pretenduje do dzieła wybitnego.
Więcej danych na temat głosowania elektorskiego zostanie zamieszczonych
na stronie Nagrody.
