Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Nagroda Żuławskiego dla Rafała Kosika

Esensja.pl
Esensja.pl
We wtorek 27 października w Domu Literatury w Warszawie ogłoszono werdykt Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Główną nagrodę zdobył Rafał Kosik za powieść „Kameleon”.

Nagroda Żuławskiego dla Rafała Kosika

We wtorek 27 października w Domu Literatury w Warszawie ogłoszono werdykt Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Główną nagrodę zdobył Rafał Kosik za powieść „Kameleon”.
Uroczysta gala wręczenia statuetek i dyplomów tegorocznym laureatom odbędzie się podczas Falkonu 2009 w Lublinie, który odbędzie się w dniach 13-15 listopada.
Oto pełna lista lauereatów:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Główna Nagroda:
Rafał Kosik za powieść „Kameleon”
Rafał Kosik (ur. 8 października 1971 w Warszawie) – polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Rysuje również rysunki satyryczne. Pisze głównie fantastykę naukową, często zbacza też w stronę horroru. Jego debiutem literackim było opowiadanie Pokoje przechodnie opublikowane w „Nowej Fantastyce” we wrześniu 2001. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction” oraz w internetowych czasopismach „Fahrenheit” i „Esensja”. Jego pierwszą powieścią był „Mars”, opublikowany w 2003 roku przez wydawnictwo Ares. Za następną powieść „Vertical” (2006) otrzymał nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powieść ta zwyciężyła także w plebiscycie Nautilus 2006 (wraz z „Czarnym pergaminem„ Rafała Dębskiego). W 2008 roku ukazała się jego kolejna powieść „Kameleon”, ktora w roku 2009 otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. W latach 2004-2009 wydanych zostało 6 jego książek science fiction dla młodzieży z serii „Felix, Net i Nika”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Złote Wyróżnienie:
Krzysztof Piskorski za powieść „Zadra” (tom I)
Krzysztof Piskorski (ur. 1982) – polski pisarz fantastyczny i autor gier fabularnych. Studiował archeologię. Mieszka we Wrocławiu. Zadebiutował jako autor gry fabularnej „Władcy Losu” wydanej w serii „Nowej Fali” przez wydawnictwo Portal. W 2001 został laureatem nagrody Quentin. Publikował opowiadania na łamach „Science Fiction”, „Magazynu Fantastycznego” i „Nowej Fantastyki”. Jego debiutem książkowym jest opublikowana w 2005 powieść „Wygnaniec”, w której stworzył oryginalny świat fantasy inspirowany tradycyjną kulturą Półwyspu Arabskiego
W roku 2009 nominowany do nagrody nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz nagrody im. Jerzego Żuławskiego za pierwszy tom powieści „Zadra”. Na Euroconie 2009 otrzymał europejską nagrodę ESFS Encouragement Award.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Srebrne Wyróżnienie:
Anna Brzeźińska za powieść „Ziemia niczyja”
Anna Brzezińska (ur. 1971 w Opolu) – polska pisarka fantasy. Absolwentka Instytutu Historii KUL oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Jest współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA. Wyszła za mąż za Grzegorza Wiśniewskiego. Obecnie mieszka w Warszawie.
Debiutowała w roku 1998 opowiadaniem „A kochał ją, że strach”, opublikowanym w „Magii i Mieczu”, za które otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Nagrodę tę otrzymała również za powieść „Żmijowa harfa” i za opowiadanie „Wody głębokie jak niebo„. Znana głównie jako autorka cyklu powieści o zbóju Twardokęsku oraz opowiadań o Babuni Jagódce (wydanych w zbiorze „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”). W kwietniu 2005 ukazał się zbiór opowiadań „Wody głębokie jak niebo”, zawierający siedem utworów, których akcja rozgrywa się w krainie wzorowanej na renesansowej Italii.
• • •
Nagrody w Kategorii Specjalnej za opowiadanie w 2009 r. nie przyznano.
koniec
28 października 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nagrody Zajdla za rok 2020 przyznane

19 X 2021

17 października 2021 roku na konwencie Bachanalia Fantastyczne w ZIelonej Górze przyznano tegoroczne nagrody im. Janusza A. Zajdla za najlepsze opowiadanie i najlepszą powieść fantastyczną roku 2020.

więcej »

Nagroda im. Arthura C. Clarke’a dla Laury Jean McKay

28 IX 2021

W poniedziałek 27 września ogłoszono laureatkę trzydziestej piątej edycji Nagrody im. Arthura C. Clarke’a.

więcej »

Polecamy

Przeciętniak w swym zawodzie

Stulecie Stanisława Lema:

Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.