Nie interesują nas wznowieniaArtur Długosz rozmawia z Grzegorzem Szulcem, właścicielem wydawnictwa ISA o debiutującej serii ksiażek sensacyjnych.
Grzegorz SzulcNie interesują nas wznowieniaArtur Długosz rozmawia z Grzegorzem Szulcem, właścicielem wydawnictwa ISA o debiutującej serii ksiażek sensacyjnych. ![]() Grzegorz Szulc Esensja: Od lat jesteście wydawnictwem znanym i kojarzonym głównie z książek i gier dla miłośników fantastyki. Skąd pomysł, żeby spróbować sił na rynku sensacji? Grzegorz Szulc: To prosta zasada dywersyfikacji :-)). A na poważnie – można wydawać samą fantastykę i być zadowolonym z tego i trzymać się niszy rynkowej. Natomiast myśląc o rozwoju wydawnictwa, trzeba spojrzeć szerzej na rynek wydawniczy i rozpocząć działania w innym profilu. Dlaczego sensacja? To ścieżka biegnąca równolegle do fantastyki, którą wydajemy. Ponadto w kraju nie wydaje się zbyt wielu nowych autorów powieści sensacyjnych, a polityką wydawnictwa jest sięgnięcie po autorów nieznanych a sprawdzonych za granicą – takich jak chociażby Lee Child. Esensja: Rynek książki sensacyjnej i kryminalnej w Polsce jest w dość dobrej kondycji. Jakie są wasze atuty? GSz: To nie tak – około 60% książek to wznowienia. W zasadzie tylko Wydawnictwo Albatros podejmuje się wprowadzenia na rynek nowych, nieznanych w Polsce a popularnych za granicą pisarzy. My również chcemy podążać taką drogą. Autorzy tacy jak Lee Child, John Sandford, James Grippando czy T. Jefferson Parker to absolutna czołówka gatunku, która ma jeszcze jedną zaletę oprócz wyników sprzedaży – pisze inteligentne, rozrywkowe powieści. Esensja: Pierwszą waszą książką jest w tym kierunku „Poziom śmierci” Lee Childa? Skąd ten wybór? Jest to autor w Polsce zupełnie nieznany… GSz: Michał Mikaszewski, który zajmuje się serią powieści sensacyjnych, bardzo lubi jego prozę. Child jest nieznany w Polsce – to prawda. Natomiast na rynkach zachodnich jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych. Esensja: Jakich jeszcze autorów lub jakich książek sensacyjnych możemy spodziewać się w najbliższym czasie? GSz: Jak wspomnieliśmy wcześniej – James Grippando, John Sandford, T. Jefferson Parker. Z kilkoma innymi toczone są negocjacje. Esensja: A jak często książki takie będą się ukazywać? GSz: W 2003 jeszcze jedna książka książka Lee Childa – „Die Trying” oraz powieść Jamesa Grippando „Poza podejrzeniem” („Beyond Suspicions”). W przyszłym roku chcielibyśmy wydawać jedną powieść miesięcznie. Esensja: Dziękujemy za wywiad i czekamy na kolejne książki. ![]() 15 września 2003 |
Cztery lata temu opublikowaliśmy krótki wywiad z Ursulą K. Le Guin.
więcej »Usłyszałem od Spielberga, że nie powinienem kręcić, dopóki nie poznam emocjonalnego sedna sceny, dopóki nie spojrzę na nią z sercem- mówi Menno Meyjes, scenarzysta „Koloru purpury” i „Imperium słońca”, które wkrótce ponownie wejdą do polskich kin.
więcej »Prezentujemy wywiad z Anną Kozak, autorką powieści „Okna” wydanej w październiku 2014 roku nakładem wydawnictwa Akurat.
więcej »Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner