Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Non omnis moriar: Jeśli ty zapomnisz o mnie…

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj – po raz trzeci – międzynarodowy jazzrockowy projekt Holendra Jaspera van ’t Hofa – Pork Pie.

Jasper van ’t Hof’s Pork Pie
‹The Door is Open›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułThe Door is Open
Wykonawca / KompozytorJasper van ’t Hof’s Pork Pie
Data wydania1976
Wydawca MPS Records
NośnikWinyl
Czas trwania42:35
Gatunekjazz, rock
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzie
Jasper van ’t Hof, Charlie Mariano, Philip Catherine, Bo Stief, John Marshall
Utwory
Winyl1
1) Devil Toes05:31
2) Zana07:17
3) Telisi rama05:02
4) He’s Gone02:25
5) Simul Synchrone06:10
6) Avoid the Year of the Monkey09:30
7) The Door is Open06:25
Międzynarodowy projekt Pork Pie, choć w latach 70. XX wieku działał krótko – jego historia zaczyna się w 1974 roku, a kończy zaledwie dwa lata później – miał kilka wcieleń, które były skutkiem częstych zmian składu. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich z nich była trójka muzyków, którzy pozostali w szeregach zespołu od początku do końca. Byli to: jego lider – holenderski pianista Jasper van ’t Hof, amerykański saksofonista i flecista Charlie Mariano oraz angielski, ale o belgijskich korzeniach, gitarzysta Philip Catherine. Pierwszą sekcję rytmiczną tworzyli natomiast francuski kontrabasista Henri Texier i włoski bębniarz Aldo Romano. Tego pierwszego zastąpił wkrótce jego rodak, Jean-François Jenny-Clark. I w takim właśnie składzie w maju 1974 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancki album zatytułowany „Transitory”. Kiedy ujrzał on światło dzienne, w zespole nie było już Jenny-Clarka, na miejsce którego van ’t Hof przyjął Amerykanina Johna Lee. Z nim w składzie formacja pojawiła się między innymi na New Jazz Festival Balver Höhle w Balve, po którym pamiątką stała się wydana po czterdziestu dwóch latach płyta koncertowa (2016).
Mimo zaangażowania w wiele innych projektów, van ’t Hof i Mariano wciąż wyrażali chęć kontynuowania działalności pod szyldem Pork Pie; nie przeszkodziła im w tym nawet „dezercja” Lee i Romano. Tym bardziej że zdolnych i poszukujących muzyków w tamtym czasie w Europie Zachodniej, a zwłaszcza w Niemczech, gdzie grupa przez większość czasu rezydowała, nie brakowało. Na miejsce zwolnione przez (kontra)basistę przyjęto Duńczyka Bo Stiefa, który na koncie miał między innymi współpracę z Rolfem Kühnem i Donem Cherry, a w ojczystym kraju znano go przede wszystkim jako współtwórcę Rainbow Band i Midnight Sun. Następcą Romano został natomiast Brytyjczyk John Marshall, legendarna postać sceny Canterbury, muzyk Soft Machine i Nucleus, który w latach 70. często pracował w Republice Federalnej Niemiec, grając między innymi z kontrabasistą Eberhardem Weberem, gitarzystą Volkerem Kriegelem („Lift!”) oraz Charliem Mariano („Helen 12 Trees”). Nic więc dziwnego, że znalazł się także w kolejnym – przynajmniej trzecim – wcieleniu Pork Pie.
Tym razem, aby dokonać nagrań, muzycy wybrali się do Belgii, gdzie zamknęli się w brukselskim studiu Morgan (utworzonej zaledwie dwa lata wcześniej filii studia londyńskiego). Spędzili tam pięć letnich dni 1975 roku, od 29 lipca do 2 sierpnia. Efektem ich pracy okazał się zaś, wydany rok później przez dobrze nam już znaną wytwórnię MPS Records, album „The Door is Open”. Z jednej strony jest on kontynuacją wcześniejszych dokonań grupy, z drugiej jednak – jego zawartość wydaje się dużo bardziej stonowana od tego, co można było usłyszeć na debiucie. Mimo to na krążku wciąż nie brakowało klasycznego fusion. W takim klimacie utrzymane jest chociażby otwierające stronę A wydania winylowego absolutnie porywające „Devil Toes” (autorstwa gitarzysty Philipa Catherine’a) – ze znakomitą solówką Charliego Mariano na saksofonie sopranowym oraz mnóstwem smaczków w tle, za które odpowiadał przede wszystkim – grający tutaj na fortepianie elektrycznym i preparowanych organach – Jasper van ’t Hof. Na uwagę zasługują jednak również „harce” świetnie rozumiejącej się sekcji rytmicznej, choć przecież Bo Stief i John Marshall prawdopodobnie nie mieli wcześniej okazji razem występować.
Utwór drugi w kolejności – „Zana” – wyszedł spod ręki Mariano; mimo to główną rolę nie odgrywa w nim żaden z instrumentów dętych, lecz… gitara, która przejmuje palmę pierwszeństwa po mocno stonowanym i sennym wstępie saksofonowo-organowym. Catherine rozkręca się z czasem i w efekcie raczy słuchaczy prawdziwie wirtuozerską, progresywną partią solową, której nie powstydziliby się najwytrawniejsi gitarzyści tamtej epoki. „Telisi rama” to z kolei pokłosie azjatyckich peregrynacji Amerykanina, który w drugiej połowie lat 60. pracował w Malezji, Japonii i Indiach. Przeżył wówczas fascynację muzyką karnatycką, poznając między innymi twórczość żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieków kompozytora Kakarli Tyagi Brahmana, zwanego w skrócie Tyāgarāją. W oryginale utwór Tyāgarāji znany jest jako „Telisi rāma cintanatō nāmamu sēyavē ō manasā”; śpiewany był zaś w języku telugu. Pork Pie zaproponowali jego wersję instrumentalną, w której wspólnym mianownikiem z tradycją południowoindyjską jest rozbudowana partia nadaswaramu. Poza tym nie brakuje jednak wtrętów typowo jazzrockowych (vide sekcja rytmiczna i gitara) oraz funkowych (plumkanie piana Fendera).
Stronę A zamyka miniatura Mariano „He’s Gone”. To piękna, pełna nostalgii melodia na flet, zagrana z delikatnym akompaniamentem gitary basowej i fortepianu elektrycznego. Nie mniej uroku ma w sobie kompozycja pierwsza na drugiej stronie, czyli sześciominutowe „Simul Synchrone” (autorstwa lidera Pork Pie). Mimo perkusyjnego otwarcia, które sugerowałoby mocniejsze uderzenie, ciąg dalszy to nade wszystko popis subtelności i taktu muzyków, którzy po raz kolejny skupiają się na rozwijaniu zapadającej w pamięć melodii, nie zaś na awangardowych eksperymentach (których nie brakowało na „Transitory”). Pewnym zaskoczeniem jest natomiast trzyczęściowe „Avoid the Year of the Monkey”, w którym Mariano i van ’t Hof dowodzą swego zainteresowania muzyką elektroniczną (niekiedy o psychodelicznej i spacerockowej proweniencji). W finale rozbrzmienia kompozycja tytułowa, oparta o kolejny piękny motyw, tym razem wykonany w duecie przez flecistę i pianistę (z dodatkiem innych instrumentów klawiszowych w tle). Trudno byłoby o bardziej urokliwe pożegnanie ze słuchaczami. Pożegnanie – dodajmy – na dwadzieścia lat. Bo choć panowie współpracowali ze sobą w kolejnych latach („Sleep My Love”, 1979; „Tea for Four”, 1984; „Plum Island”, 1985; „Innuendo”, 1992), to jednak trzeci studyjny krążek sygnowany nazwą Pork Pie – „Operanoia” – ukazał się dopiero w 1996 roku.
koniec
3 grudnia 2016
Skład:
Jasper van ’t Hof – fortepian elektryczny, fortepian akustyczny, preparowane organy
Charlie Mariano – saksofon altowy, saksofon sopranowy, flet, flet bambusowy, nadaswaram
Philip Catherine – gitara elektryczna, gitara akustyczna, banjo
Bo Stief – gitara basowa
John Marshall – perkusja

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Non omnis moriar: Starcie imperiów w wersji light
Sebastian Chosiński

17 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj holenderska formacja progresywna Supersister z towarzyszeniem Amerykanina Charliego Mariano.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Jej kredo to harfa
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 III 2018

Youtube daje możliwość pokazania swych umiejętności gry na mało popularnych instrumentach. Na przykład takich jak harfa elektryczna. Zagrany na niej utwór „One Last Breath” zespołu Creed brzmi nawet lepiej niż oryginał.

więcej »

Non omnis moriar: Misterium psychodeliczne, etniczne, jazzrockowe
Sebastian Chosiński

10 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz dziewiąty niemiecka formacja Embryo, tym razem (po raz drugi) w wydaniu koncertowym.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.