Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Non omnis moriar: Trochę za delikatnie. I trochę za chaotycznie

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj – po raz piąty (i ostatni) – holendersko-niemiecki (z pomocą amerykańską) projekt Association P.C.

Jeremy Steig, Association P.C.
‹Mama Kuku – Live!›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMama Kuku – Live!
Wykonawca / KompozytorJeremy Steig, Association P.C.
Data wydania1974
Wydawca MPS Records
NośnikWinyl
Czas trwania46:46
Gatunekjazz, rock
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzie
Toto Blanke, Joachim Kühn, Siegfried Busch, Pierre Courbois, Jeremy Steig
Utwory
Winyl1
1) Mama Kuku05:44
2) Bold’n Steig05:43
3) Dr. Hoffmann04:29
4) Ecnells04:44
5) Bassamagic04:15
6) Lausanne21:48
W drugiej połowie 1973 roku – po zaledwie czterech latach działalności – dzieje grupy Association P.C. dobiegły końca. Zdecydowanie zbyt wcześnie, choć może – z punktu widzenia muzyków – akurat w tym momencie, aby przejść na trwałe do historii bez konieczności rozmieniania swego późniejszego dorobku na drobne. Po pierwszym wcieleniu formacji (z holenderskim pianistą Jasperem van ’t Hofem w składzie) pozostały trzy albumy: „Earwax” (1970), „Sun Rotation” (1972) oraz koncertowa „Erna Morena” (1973); drugie wcielenie, w którym zamiast obywatela z Kraju Tulipanów przy fortepianie elektrycznym zasiadł Niemiec Joachim Kühn (początkowo jako gość, później już jako muzyk etatowy), ofiarowało słuchaczom jedynie dwie płyty: najlepszą w całym swym dorobku „Rock Around the Cock” (1973) oraz drugie koncertowe wydawnictwo, zatytułowane dość oryginalnie – „Mama Kuku”. Co ciekawe, oba te materiały zostały zarejestrowane w odstępstwie zaledwie trzymiesięcznym – pomiędzy marcem a czerwcem 1973 roku.
W marcu w hamburskim studiu Windrose miała miejsce sesja do „Rock Around the Cock”, w której Kühn – podobnie zresztą jak saksofonista i flecista Karl-Heinz Wiberny – brał udział, mając jeszcze status gościa specjalnego. Krótko po niej zespół ruszył w trasę koncertową po zachodnich Niemczech i Szwajcarii. Ale już bez Wibernego! Fani Association P.C., przynajmniej od wydania płyty „Erna Morena”, byli jednak przyzwyczajeni do brzmienia instrumentów dętych, dlatego też muzycy zdecydowali się na zatrudnienie innego artysty – urodzonego w 1942 roku na nowojorskim Manhattanie legendarnego amerykańskiego flecisty Jeremy’ego Steiga. Miał on już wtedy na koncie współpracę między innymi z takimi tuzami jazzu lat 60. i 70. XX wieku, jak pianiści Bill Evans i Richie Beirach czy kontrabasista Eddie Gomez. Czasu na przygotowania nie było tak dużo, zaledwie kilka tygodni; trudno dziwić się więc, że materiał wykonywany podczas tej trasy składał się głównie z improwizacji. Co zresztą potwierdza wydany w następnym roku album „Mama Kuku”.
Na płytę trafiły fragmenty dwóch koncertów: na stronę A zapis występu w sali uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim, na stronę B natomiast – rozbudowana do prawie dwudziestu dwóch minut zespołowa improwizacja zagrana w szwajcarskim Épalinges (w dystrykcie Lozanna). Oprócz wspomnianych już Kühna i Steiga, na scenie pojawili się muzycy tworzący Association P.C. od początku jego istnienia, czyli gitarzysta Toto Blanke, kontrabasista Siegfried Busch i bębniarz Pierre Courbois. Utwór otwierający płytę jest jednocześnie tytułowym. „Mama Kuku” to przede wszystkim popis trzech artystów: Buscha, który odpowiada za długą introdukcję na basie, Blankego, który serwuje zaskakująco radosną i skoczną partię na gitarze, wreszcie Steiga, który dołączając w drugiej części do pozostałych, sprawia, że Association P.C. zaczyna nagle brzmieć jak klasyczna formacja progresywno-folkowa (spod znaku Jethro Tull), nie zaś jazzrockowa. Swoją drogą trochę szkoda, że w dalszym ciągu zespół nie rozwinął tego wątku, traktując go raczej jako ciekawostkę. Chyba że chciał w ten sposób dać sygnał niemieckiej publice: „Zobaczcie, tak też potrafimy! To żadna wielka sztuka”.
W drugim w kolejności „Bold’n Steig” flet wybija się na plan główny już od pierwszych sekund, poczynając sobie z czasem coraz bardziej frywolnie. Ta frywolność udziela się również Joachimowi Kühnowi, choć akurat jego improwizacja na pianie Fendera zdaje się być najsłabszym fragmentem całej płyty – zdecydowanie zbyt dużo w niej chaosu, a i sterylne brzmienie klawisza sprawdza się tutaj średnio. Sytuację ratuje jednak Jeremy, który powraca na finał i zapracowuje na oklaski dla całej piątki. Amerykanin rozdaje karty również w numerze noszącym tytuł „Dr. Hoffmann”. To w zasadzie jego wielka improwizacja; pozostali członkowie Association P.C. obecni są na dalekim planie, wydając z siebie jedynie ciche, awangardowe kwilenia. Wszystko to zmienia się w ułamku sekundy od początku „Ecnells”. Tu mamy już do czynienia z pełnym energii jazzrockowym monstrum, które pozwala sobie i na bardzo swobodną partię sekcji rytmicznej (z pogranicza free jazzu), i na dynamiczne solówki pianisty i flecisty. Na zakończenie – można domyślać się, że w celu uspokojenia nieco nadszarpniętych nerwów słuchaczy – rozbrzmiewa bardzo stonowany „Bassamagic”, którego jedynym wykonawcą jest Steig.
Na stronie B – nazwijmy ją „szwajcarską” – słyszymy już nieco inny zespół, starający się łączyć w swej muzyce przede wszystkim wpływy fusion i free jazzu. „Lausanne” – bo tak właśnie zatytułowano tę kompozycję – to prawie dwadzieścia dwie minuty mniej lub bardziej ekscytujących poszukiwań muzycznych. Po w miarę spokojnym otwarciu zostajemy wrzuceni w samo oko cyklonu. Co intrygujące: za generowanie chaosu odpowiadają głównie Steig oraz sekcja rytmiczna, czyli Busch i Courbois; całość w ryzach starają się trzymać natomiast Blanke z Kühnem, którzy wyznaczają rytm. W drugiej części już cały zespół zmierza w stronę free jazzu, choć należy przyznać, że to improwizacje zagrane na czysto rockową modłę, z wielką energią i zaangażowaniem. Z kontrolowanego zamętu wybijają się co jakiś czas bardziej konkretne motywy – czy to gitarowe, czy też fortepianowe. Całość zostaje zaś spięta klamrą, którą wprowadza Siegfried Busch. Tak kończy się ostatnia płyta w dyskografii Association P.C. Gdy ujrzała światło dzienne, grupa już nie istniała. „Mama Kuku” miała więc głównie walor archiwalny.
Drogi muzyków tworzących zespół rozeszły się. Choć w przyszłości niekiedy okazjonalnie jeszcze ze sobą współpracowali, jak chociażby Toto Blanke i Joachim Kühn na „Spider’s Dance” (1975), Blanke i Jasper van ’t Hof na „Selfkicker” (1976) i „Electric Circus” (1976) czy van ’t Hof i Pierre Courbois na „Perpetuum Mobile” (1981). Mimo to gdy w 1982 roku perkusista postanowił powołać do życia zespół… New Association (inspiracja jest tutaj aż nazbyt oczywista), nie zaprosił do współpracy żadnego z dawnych muzyków Association P.C. Ale też, przyznajmy uczciwie, koncepcja tej – w zasadzie akustycznej – grupy znacznie odbiegała od tego, co Courbois grał na początku lat 70. (vide albumy „To Be Continued” i „Four Wheel Drive”). Warto jeszcze dopowiedzieć, co działo się później z Jeremym Steigiem. Artysta ten nie wrócił już, przynajmniej na stałe, do USA. Zakochał się w Japonce, ożenił z nią i zamieszkał w Jokohamie, gdzie zmarł – z powodu raka – 13 kwietnia 2016 roku.
koniec
21 stycznia 2017
Skład:
Toto Blanke – gitara elektryczna
Joachim Kühn – fortepian elektryczny
Siegfried Busch – kontrabas
Pierre Courbois – perkusja, instrumenty perkusyjne
gościnnie:
Jeremy Steig – flet, flet piccolo, flet basowy

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Non omnis moriar: Starcie imperiów w wersji light
Sebastian Chosiński

17 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj holenderska formacja progresywna Supersister z towarzyszeniem Amerykanina Charliego Mariano.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Jej kredo to harfa
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 III 2018

Youtube daje możliwość pokazania swych umiejętności gry na mało popularnych instrumentach. Na przykład takich jak harfa elektryczna. Zagrany na niej utwór „One Last Breath” zespołu Creed brzmi nawet lepiej niż oryginał.

więcej »

Non omnis moriar: Misterium psychodeliczne, etniczne, jazzrockowe
Sebastian Chosiński

10 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz dziewiąty niemiecka formacja Embryo, tym razem (po raz drugi) w wydaniu koncertowym.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.