Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Non omnis moriar: Czarne i białe w stereo

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj amerykańsko-holenderski projekt Johna Lee i Gerry’ego Browna z udziałem Jaspera van ’t Hofa.

John Lee, Gerry Brown
‹Infinite Jones›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułInfinite Jones
Wykonawca / KompozytorJohn Lee, Gerry Brown
Data wydania1974
NośnikWinyl
Czas trwania41:44
Gatunekjazz, rock
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzie
John Lee, Gerry Brown, Henny Vonk, Gary Bartz, Chris Hinze, Rob van den Broeck, Hubert Eaves, Jasper van ’t Hof, Wim Stoljwik, Howard King
Utwory
Winyl1
1) Infinite Jones06:42
2) Deliverance13:46
3) Jua07:07
4) Absitively Posolutely03:00
5) Rise On03:19
6) Who Can See the Shadow of the Moon05:15
7) Bamboo Madness02:33
W latach 70. ubiegłego wieku Republika Federalna Niemiec (a w szerszym kontekście: kontynentalna Europa Zachodnia) stawała się znakomitym azylem dla wielu muzyków awangardowych z całego świata, przede wszystkim zaś – ze Stanów Zjednoczonych. Nie mogąc liczyć na zrozumienie w ojczyźnie i znalezienie tam pokrewnych sobie dusz, przyjeżdżali oni na Stary Kontynent, gdzie angażowali się w niezliczone projekty artystyczne. Czołowym twórcą zza Atlantyku, który po kilku latach spędzonych w Azji Środkowej i Dalekim Wschodzie osiadł na stałe – i pozostał aż do śmierci – w Niemczech, był saksofonista Charlie Mariano („Helen 12 Trees”, „Transitory”, „The Door is Open”). Do tego całkiem licznego i zacnego grona należeli również między innymi flecista Jeremy Steig („Mama Kuku – Live!”) oraz perkusista Fred Braceful („Rischka’s Soul”, „Rischka’s Light Faces”, „Output”, „Et Cetera”, „The Call”), jak i… bohaterowie dzisiejszego odcinka „Non Omnis Moriar”: kontrabasista John Lee i bębniarz Gerry Brown.
Do Europy trafili oni najprawdopodobniej na początku lat 70. i z miejsca związali się ze środowiskiem niemieckich i holenderskich artystów kraut- i jazzrockowych. Weszli zresztą do tego światka z przytupem, wydając w 1974 roku rewelacyjną płytę zatytułowaną „Infinite Jones”. Nagrali ją jednak już kilkanaście miesięcy wcześniej, w ciągu dwóch czerwcowych dni – dwudziestego trzeciego i dwudziestego czwartego – 1973 roku. Sesja odbyła się w studiu Dureco w miasteczku Weesp w północno-zachodniej Holandii (tym samym, w którym w marcu John i Gerry wspomagali pianistę Jaspera van ’t Hofa podczas pracy nad jego solowym debiutem, „Eyeball”). Można więc podejrzewać, że to właśnie van ’t Hof otworzył im szeroko drzwi do kariery w Europie. Notabene odwdzięczył się kolegom zza Oceanu, biorąc udział w nagraniu dwóch utworów, które wypełniły stronę A ich albumu. Poza tym w studiu znalazło się jeszcze siedmioro artystów. Czarnoskórymi Amerykanami – podobnie jak Lee i Brown – byli: saksofonista Gary Bartz, pianista Hubert Eaves oraz perkusjonalista Howard King; stronę holenderską (nazwijmy ją „białą”) reprezentowali natomiast: wokalistka Henny Vonk, flecista Chris Hinze oraz pianiści Rob van den Broeck i Wim Stoljwik.
Album „Infinite Jones” to w sumie (niespełna) czterdzieści dwie minuty muzyki. Bardzo różnorodnej, nierzadko ekscytującej i porywającej, innym znów razem nadzwyczaj refleksyjnej; zawsze jednak wpisującej się w szeroko rozumianą stylistykę fusion. Płytę otwiera kompozycja tytułowa (która wyszła spod ręki Johna Lee) – i jest to początek stonowany. Po kolei pojawiają się kolejni muzycy: najpierw perkusista, potem klawiszowcy, wreszcie saksofonista i wokalistka. Każdy dokłada swoją cegiełkę, mając wydatny wpływ na wzniesienie tego jazzrockowego gmachu. Choć trzeba przyznać, że nie brak tu też elementów charakterystycznych dla funku (charakterystyczna rytmika) i soulu (zaśpiew). Nie brak zresztą również miejsca na popisy solowe; zaszczytu tego doświadczają – przynajmniej na razie – dwaj artyści: Eaves na fortepianie elektrycznym oraz Bartz na saksofonie. Partia tego ostatniego staje się jeszcze bardziej przejmująca, kiedy w końcówce dołącza do niego ze swoją wokalizą Henny Vonk.
Spod ręki amerykańskiego kontrabasisty wyszła także najdłuższa – i tym samym najbardziej zróżnicowana – kompozycja na płycie, czyli „Deliverance”. Podobnie jak w przypadku „Infinite Jones” otwiera ją perkusyjny wstęp, po którym natychmiast rozpoczyna się solówka saksofonu (z nastrojowym fortepianem elektrycznym w tle). Kiedy już słuchacze zostają wprowadzeni w odpowiedni klimat, zespół przyspiesza, jednocześnie otwierając pole do improwizacji, z czego w pierwszej kolejności korzysta duet instrumentów dętych, to jest Gary Bartz i Chris Hinze. Ten improwizatorski ciąg udziela się również samemu Johnowi Lee, którego przesterowany bas przydaje utworowi bardziej rockowy charakter. Doszedłszy do przesilenia, grupa decyduje się na zwolnienie tempa i niemal całkowite wyciszenie, z którego z czasem zwycięską ręką wychodzi zwłaszcza dwóch muzyków: zapędzający się w stronę free jazzu Bartz oraz Jasper van ’t Hof, najpierw sięgający po organy, a następnie po fortepian elektryczny. Na drugim z instrumentów Holender gra zresztą jedną z najbardziej ekscytujących partii w całej swojej karierze; robi to z niezwykłą mocą i rozmachem, bez charakterystycznego dla siebie sterylnego brzmienia tego instrumentu.
Niestety, w utworach zamieszczonych na stronie B van ’t Hofa już nie słyszymy; jego miejsce zajmują inni pianiści: wspomniany już Hubert Eaves, ale także rodacy Jaspera – Rob van den Broeck i Wim Stoljwik (na fortepianie akustycznym). Tę część wydawnictwa otwiera kolejna kompozycja Johna – „Jua”. I jest to kolejny bardzo mocny punkt płyty. Zaczyna się modern-jazzowo, w klimatach lat 60. (vide przepiękny duet saksofonowo-wokalny), ale z czasem coraz bardziej zmierza ku jazzrockowym improwizacjom (głównie saksofonisty). Finał jest zaś porażający. Wyobraźcie sobie bowiem zagraną unisono partię Bartza i Hinzego z dodaną do niej wokalizą Vonk. Dziełem trochę z przypadku wydaje się natomiast perkusyjny – bo skomponowany przez Gerry’ego Browna – „Absitively Posolutely”, pełen dziwacznych efektów generowanych przez fortepiany elektryczne van den Broecka i Eavesa. Na szczęście nastrój słuchacza poprawia równie krótki, ale nieporównywalnie ciekawszy, „Rise On” (jeszcze jeden numer Lee), oparty na melodyjnym i urzekającym pięknem dwugłosie saksofonu i fletu.
Dwa ostatnie numery na płycie wyszły spod ręki zaproszonego do studia gościa, Chrisa Hinzego. Pierwszy z nich to „Who Can See the Shadow of the Moon” z niepokojącą partią fletu i – tym razem męską – wokalizą Wima Stoljwika. Początek brzmi, jakbyśmy mieli do czynienia z utworem sakralnym. W części drugiej to jednak się zmienia, w dużej mierze za sprawą Henny Vonk, której głos nieco łagodzi przekaz. Całość wieńczy najkrótsze w całym zestawie „Bamboo Madness”, które jest w zasadzie popisem solowym grającego na flecie bambusowym Chrisa. W tle pojawiają się natomiast kontrabas (starający się nadążyć za rozpędzonym dęciakiem) oraz skoczne, mocno figlarne przeszkadzajki (w całkiem pokaźnej liczbie). Jedyne, co w „Infinite Jones” może trochę przeszkadzać, to właśnie stylistyczne zróżnicowanie, jakby amerykańscy i holenderscy artyści chcieli przedstawić pełne spektrum swoich możliwości, zamiast skupić się na tym, co wychodzi im najlepiej, czy przyprawiony funkiem i folkiem jazz-rock. Nie zmienia to faktu, że Johnowi Lee i Gerry’emu Brownowi udało się nagrać płytę znakomitą; tyle że, przy nieco większej konsekwencji, mogli się pokusić nawet o stworzenie wiekopomnego arcydzieła.
koniec
28 stycznia 2017
Skład:
John Lee – kontrabas, gitara basowa, instrumenty perkusyjne
Gerry Brown – perkusja, instrumenty perkusyjne
oraz
Henny Vonk – wokaliza, instrumenty perkusyjne
Gary Bartz – saksofon altowy, saksofon sopranowy, gwizdek, instrumenty perkusyjne
Chris Hinze – flet, flet piccolo, flety altowy, flet basowy, flet bambusowy
Rob van den Broeck – fortepian, fortepian elektryczny (1-4,6-7)
Hubert Eaves – fortepian, fortepian elektryczny, instrumenty perkusyjne (1-2,4-5,7)
Jasper van ’t Hof – organy, fortepian elektryczny (1-2)
Wim Stoljwik – fortepian, wokaliza (6)
Howard King – instrumenty perkusyjne

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Non omnis moriar: Starcie imperiów w wersji light
Sebastian Chosiński

17 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj holenderska formacja progresywna Supersister z towarzyszeniem Amerykanina Charliego Mariano.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Jej kredo to harfa
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 III 2018

Youtube daje możliwość pokazania swych umiejętności gry na mało popularnych instrumentach. Na przykład takich jak harfa elektryczna. Zagrany na niej utwór „One Last Breath” zespołu Creed brzmi nawet lepiej niż oryginał.

więcej »

Non omnis moriar: Misterium psychodeliczne, etniczne, jazzrockowe
Sebastian Chosiński

10 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz dziewiąty niemiecka formacja Embryo, tym razem (po raz drugi) w wydaniu koncertowym.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.