Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Non omnis moriar: Pożegnanie godne mistrzów

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj – po raz czwarty – międzynarodowa grupa Et Cetera Wolfganga Daunera.

Et Cetera
‹Live›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułLive
Wykonawca / KompozytorEt Cetera
Data wydania1973
Wydawca MPS Records
NośnikWinyl
Czas trwania82:58
Gatunekjazz, koncert, rock
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzie
Wolfgang Dauner, Jürgen Schmidt-Öhm, Matthias Thurow, Fred Braceful, Branislav Kovačev
Utwory
Winyl1
1) Twelve and Nine12:00
2) Introduction10:13
3) Es soll ein Stück vom Willi Sein08:31
4) Plumcake10:28
Winyl2
1) GX3 and Blues21:18
2) The Love That Cannot Speak It’s Name16:10
3) Nemo’s Dream04:14
W pierwszej połowie lat 70. XX wieku w niemieckiej muzyce jazzowej i rockowej zapanował niezwykle ożywczy ferment, z którego z jednej strony narodził się progresywny i psychodeliczny krautrock, z drugiej – europejska (można by nawet rzec: kontynentalna – w odróżnieniu od brytyjskiej) odmiana jazz-rocka. Ten drugi nurt reprezentowali tacy artyści, jak gitarzyści Volker Kriegel i Toto Blanke oraz pianista Joachim Kühn. Blisko tego ostatniego lokował się również jego kolega po fachu Wolfgang Dauner (rocznik 1935), który na przełomie lat 60. i 70. poświęcił się awangardowemu jazzowi (vide albumy „The Oimels”, „Rischka’s Soul”, „Rischka’s Light Faces”, „Output”), by z czasem, nie porzucając jazzu, coraz odważniej zmierzać ku muzyce fusion. W tym celu powołał do życia międzynarodową formację Et Cetera, z którą nagrał dwa studyjne longplaye: „Et Cetera” (1971) oraz „Knirsch” (1972).
Dyskografię Et Cetera uzupełniło jedno oficjalne wydawnictwo koncertowe – dwupłytowy album zatytułowany po prostu „Live” (1973). Choć nie można zapomnieć także o opublikowanym przed zaledwie trzema laty bootlegowym (ale bardzo dobrej jakości) krążku „Frankfurt, Jahrhunderthalle – March 25th, 1972”, który prezentuje zespół w składzie z płyty „Knirsch”. Obok lidera znalazły się w nim same gwiazdy ówczesnego jazz-rocka, w tym Amerykanie Larry Coryell i Fred Braceful oraz Anglik Jon Hiseman. Ewenementem był fakt, że podczas tej trasy grupa korzystała z dwóch bębniarzy, co z czasem postanowiła zresztą uczynić swym znakiem rozpoznawczym. Szkoda tylko, że w zasadzie rok później Et Cetera przeszło do historii; szczęście, że wcześniej zdążyło nagrać jeszcze „Live”. Na dwa longplaye trafił materiał, jaki kwintet wykonał podczas koncertu – w maju 1973 roku – w miasteczku Sielmingen w Badenii-Wirtembergii, uzupełniony jedną kompozycją dograną przez Daunera w studiu wytwórni MPS Records w Ludwigsburgu.
W nowym – w zasadzie już trzecim – składzie Et Cetera znalazło się tylko dwóch muzyków tworzących tę grupę od samego początku: jej lider, czyli Wolfgang Dauner, oraz czarnoskóry amerykański perkusista Fred Braceful. Doszli do nich natomiast: flecista i skrzypek Jürgen Schmidt-Öhm (na co dzień w Stuttgarter Dixieland All Stars), basista Matthias Thurow (który wcześniej udzielał się w krautrockowych grupach Royal Servants, Peter Rübsam Group i Eulenspygel) oraz drugi perkusista – Serb Branislav „Lala” Kovačev, w Republice Federalnej Niemiec znany przede wszystkim ze współpracy z jazzowym pianistą Horstem Jankowskim. Obaj bębniarze przez cały czas pozostawali na scenie i grali jednocześnie; odtwarzając płyty winylowe, każdego z nich słyszymy w osobnym kanale. W tamtym czasie – ponad czterdzieści lat temu – był to bardzo nowatorski zabieg, a i dzisiaj – nawet wśród artystów freejazzowych – należy do rzadkości. Głównie dlatego, że wymaga perfekcyjnej współpracy tak rozbudowanej sekcji rytmicznej. Gdy ma się jednak u swego boku muzyków tej miary, co Thurow, Kovačev i nade wszystko Braceful, to można pozwolić sobie na podobne eksperymenty.
Choć „Live” – co podkreśla sam tytuł – jest wydawnictwem (prawie w stu procentach) koncertowym, to jednak nie zawiera utworów, które ukazały się już wcześniej na którejś z dwóch płyt studyjnych. Tym samym jego wartość nieporównywalnie do wielu innych podobnych rośnie. Stronę A pierwszego longplaya otwiera dwunastominutowa kompozycja Daunera „Twelve and Nine”. To klasyczny przykład bardzo energetycznego jazz-rocka (na dodatek z inklinacjami do improwizacji), w którym znalazło się miejsce na niezwykle smakowite popisy instrumentalistów: lidera grupy na fortepianie elektrycznym, Jürgena Schmidta-Öhma najpierw na skrzypcach elektrycznych, następnie na flecie, wreszcie w finale ponownie Daunera na syntezatorach. Stylistycznie też jest „na bogato”: od fusion, poprzez free, aż po ethno-jazz (vide flet). Zaskoczeniem na pewno jest użycie w aż takim zakresie syntezatorów, które w tamtym czasie były dla jazz-rocka instrumentem egzotycznym (tacy pianiści jak Jasper van ’t Hof czy Joachim Kühn zdecydowanie woleli sięgać po fortepiany – zarówno akustyczny, jak i elektryczny.
Drugą w kolejności jest kompozycja zespołowa – w sporej części improwizowana – „Introduction”. Znacznie delikatniejsza, oparta na solowych popisach klawiszowca i skrzypka, ale przykuwająca uwagę także – choć wymaga to znacznie uważniejszego wsłuchania się w materię dźwiękową – ekscytującym dialogiem perkusistów na dalszym planie. Rozbrzmiewający po przełożeniu pierwszego winylu na stronę B utwór Schmidta-Öhma „Es soll ein Stück vom Willi Sein” ma formę awangardową. To w zasadzie utrzymane w minorowym nastroju kilkuminutowe syntezatorowe eksperymenty (dopiero w finałowej części pojawia się fortepian elektryczny) okraszone solówką skrzypiec. Dauner, co nie było wówczas wcale rozpowszechnione, sięga także po puszczone z taśmy przetworzone elektronicznie głosy ludzkie. Powrotem do klasycznego jazz-rocka jest za to „Plumcake”, który wyszedł spod kompozytorskiej ręki Thurowa. Podobnie jak w przypadku „Twelve and Nine” mamy tu do czynienia z energetyczną formą, co zostaje podkreślone jeszcze bardziej dzięki motorycznemu pochodowi dwóch perkusji.
Stronę A drugiego longplaya wypełnia w całości „GX3 and Blues” Daunera. Nie tylko tytuł tego utworu jest „pokręcony”. Muzycznie to również jeden wielki eksperyment, w którym muzyka fusion miesza się z odważnymi wycieczkami w stronę free jazzu i awangardowej elektroniki. Zdarzają się też intrygujące „wrzutki” w stylu knajpiano-bluesowego fortepianu (i skrzypiec) czy syntezatorowych „odjazdów” w stylu debiutanckiego albumu Tangerine Dream. Stronę B drugiego longplaya wypełniają z kolei dwa numery Daunera. Szesnastominutowy „The Love That Cannot Speak It’s Name” to nawiązanie do początków Et Cetera, kiedy lider formacji przeżywał wielką fascynację muzyką indyjską. Mamy tu więc i zmasowany atak orientalnie brzmiących perkusjonaliów i – nade wszystko – rozbudowaną partię sitaru, na którym gra Matthias Thurow. W finale dochodzi zaś do perkusyjnego „pojedynku”, którego intensywność jest w stanie wywołać ciarki na plecach. Całość zamyka jedyna kompozycja dograna w studiu przez Wolfganga Daunera – syntezatorowy „Nemo’s Dream”, który dużo bardziej niż z jazz-rockiem kojarzy się z dokonaniami Tangerine Dream i Klausa Schulzego.
Mimo że „Live” prezentuje grupę w szczytowej formie, jej lider uznał, że w tym momencie formuła się wyczerpała. Także z uwagi na fakt, że dla tworzących zespół muzyków był to najczęściej jeden z kilku projektów, w jakie byli zaangażowani. Ale jeśli trzeba już schodzić ze sceny, dobrze gdy to się dzieje w takiej właśnie chwili.
koniec
27 maja 2017
Skład:
Wolfgang Dauner – syntezatory, fortepian elektryczny, fortepian
Jürgen Schmidt-Öhm – flet, skrzypce
Matthias Thurow – gitara basowa, sitar
Fred Braceful – perkusja (prawy kanał), instrumenty perkusyjne
Branislav Kovačev – perkusja (lewy kanał), instrumenty perkusyjne

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Non omnis moriar: Starcie imperiów w wersji light
Sebastian Chosiński

17 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj holenderska formacja progresywna Supersister z towarzyszeniem Amerykanina Charliego Mariano.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Jej kredo to harfa
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 III 2018

Youtube daje możliwość pokazania swych umiejętności gry na mało popularnych instrumentach. Na przykład takich jak harfa elektryczna. Zagrany na niej utwór „One Last Breath” zespołu Creed brzmi nawet lepiej niż oryginał.

więcej »

Non omnis moriar: Misterium psychodeliczne, etniczne, jazzrockowe
Sebastian Chosiński

10 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz dziewiąty niemiecka formacja Embryo, tym razem (po raz drugi) w wydaniu koncertowym.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.