Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Non omnis moriar: Tak wiele pomysłów…

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj – po raz czwarty – międzynarodowy projekt solowy Volkera Kriegela.

Volker Kriegel
‹Inside: Missing Link›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułInside: Missing Link
Wykonawca / KompozytorVolker Kriegel
Data wydania1972
Wydawca MPS Records
NośnikCD
Czas trwania82:48
Gatunekjazz, rock
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzie
Volker Kriegel, Albert Mangelsdorff, Alan Skidmore, Heinz Sauer, John Taylor, Eberhard Weber, Cees See, John Marshall, Peter Baumeister
Utwory
Winyl1
1) Slums on Wheels13:27
2) The „E” Again06:39
3) Zanzibar10:26
4) Missing Link12:02
Winyl2
1) Für Hector05:48
2) Remis04:30
3) Tarang10:02
4) Lastic Plemon05:24
5) Janellas Abertas04:12
6) Plonk Whenever04:09
7) Definitely Suspicious05:57
8) Finale00:13
Po latach spędzonych u boku amerykańskiego wibrafonisty Dave’a Pike’a (co między innymi udokumentowały udane albumy „Four Reasons” i „Live at the Philharmonie”) Volker Kriegel wybił się na pełną niepodległość. Pierwszą próbę podjął już wprawdzie wcześniej, wydając w 1968 roku płytę „With a Little Help from My Friends”, lecz była ona średnio udana. Za drugim razem poszło zdecydowanie lepiej, czego dowodem wydawnictwa „Spectrum” (1971), dwupłytowe „Inside: Missing Link” (1972) oraz zdecydowanie najlepsze w tym zestawie „Lift!” (1973), w którego nagraniu wziął udział między innymi Zbigniew Seifert. Droga Kriegela do wieczności nie była więc usłana różami, co wynikało poniekąd także z tego, że w przeciwieństwie do wielu innych europejskich twórców fusion – twórczość niemieckiego gitarzysty znajdowała się niemal zawsze w połowie drogi między jazzem awangardowym (czy też jazz-rockiem) a klasycznym. Miał problem z opowiedzeniem się jednoznacznie po którejś ze stron. A „Inside: Missing Link” jest tego najlepszym przykładem.
To wydawnictwo dwupłytowe, choć trafniejsze byłoby stwierdzenie, że są to dwie płyty ubrane w jedną obwolutę. Powstały w czasie tej samej – choć podzielonej na dwie części – sesji nagraniowej, ale w nieco odmiennych składach. Volker Kriegel zaprosił swoich gości do studia w miasteczku Mörfelden-Walldorf nieopodal Frankfurtu nad Menem. Przez pierwsze dwa dni (20 i 21 marca 1972 roku) zespół pracował w składzie rozbudowanym – ośmioosobowym; w dwa kolejne (22 i 23 marca) ekipa była okrojona do pięciu muzyków. Nie tylko zabrakło w niej członków sekcji dętej, ale również podmieniono perkusistę – zamiast Brytyjczyka Johna Marshalla (niegdyś w Soft Machine, później między innymi u boku Charliego Mariano oraz Jaspera van ’t Hofa w Pork Pie) za bębnami zasiadł Niemiec Peter Baumeister, z którym Volker współpracował już w The Dave Pike Set. Poza tym Kriegel skorzystał jeszcze z usług legendarnego puzonisty Alberta Mangelsdorffa, saksofonistów Heinza Sauera i Alana Skidmore’a (cała trójka udzielała się wcześniej w Rolf Kühn Jazzgroup), pianisty Johna Taylora oraz sekcji rytmicznej, w której znaleźli się: holenderski perkusjonalista Cees See (znany z The Chris Hinze Combination), (kontra)basista Eberhard Weber (wieloletni kompan Wolfganga Daunera) i – na zmianę – Marshall oraz Baumeister.
Na płytę pierwszą składają się cztery kompozycje (w tym trzy Kriegela) – jazzrockowe z ducha, ale podlane sosem freejazzowym, za co odpowiedzialność ponosi przede wszystkim znany z ciągotek w tym kierunku Mangelsdorff. „Slums on Wheels” to w zasadzie kilkunastominutowa improwizacja, w której lider zakreślił jedynie ogólne ramy; poza tym dał członkom sekcji dętej pełną swobodę. W ślad za puzonistą i saksofonistami podążyli też jednak pozostali instrumentaliści – stąd partie solowe kontrabasisty i pianisty. Dla siebie Volker zarezerwował natomiast rolę „dyrygenta” spinającego gitarową klamrą harce kolegów. W „The „E” Again” sytuacja się odwraca: początek i koniec należą do mocno dokazujących Mangelsdorffa, Sauera i Skidmore’a, z kolei środek wypełnia mocno stonowany jazz-rock znaczony dialogami Kriegela z Taylorem. „Zanzibar” to jedyna obca kompozycja w tym zestawie; jej twórcą był brazylijski mistrz bossa novy Eduardo Lobo. Volker dokonał jednak znaczącej przeróbki jego utworu – dość powiedzieć, że z numeru trwającego nie więcej niż cztery minuty powstał kawałek dziesięciominutowy. To, co ponad, jest oryginalnym wkładem muzyków uczestniczących w sesji. Dodano więc głównie inspirowane muzyką latynoamerykańską, ale nie naśladujące jej niewolniczo, solówki dęciaków (każdego po kolei).
Stronę B zamyka utwór (prawie) tytułowy – „Missing Link”. Ponownie mieszają się w nim dwa style – fusion z jazzową awangardą. W pierwszym kierunku ciągną gitarzysta i pianista, w drugim – sekcja dęta (tym razem udziela się w niej głównie Alan Skidmore na saksofonie tenorowym). Dotarłszy do finału, można jednak odnieść wrażenie, że ten eksperyment – mamy tu na myśli całość pierwszej płyty – średnio przypadł do serca samemu liderowi. I nic w tym dziwnego, zainteresowania Volkera lokowały się zupełnie gdzie indziej. Był nade wszystko gitarzystą jazzowym, z pewnymi skłonności ku muzyce rockowej (ale też bez przesady). Romans z free jazzem traktował zapewne jedynie jako niezobowiązujący „skok w bok”, niekoniecznie wstydliwy, ale też na pewno nie taki, dzięki któremu chciałby zostać zapamiętany po wsze czasy przez potomnych. I chyba dlatego druga część wydawnictwa ma inny temperament. To dużo bardziej charakterystyczny Kriegel, którego poznaliśmy już na „Spectrum” i którego znać będziemy w przyszłości. Z ciągotkami lirycznymi, cyzelującego niemal każdy dźwięk, donikąd nie pędzącego, ceniącego porządek, nie entropię.
Otwierające drugą płytę „Für Hector” i „Remis” to przykład porywającego – typowo Kriegelowskiego – jazz-rocka, klimatycznego, ale i energetycznego, w którym nie brakuje miejsca na dialog z fortepianem elektrycznym. Nikt nikogo nie popędza, nie atakuje znienacka, nie rozwala mozolnie budowanego nastroju. Dopiero w „Tarangu” lider pozwala sobie na eksperyment, dając szanse wykazania się przede wszystkim Eberhardowi Weberowi. To jemu zawdzięczamy porywające orientalne eskapady, w które wciąga również samego Volkera (vide „hinduska” partia gitary akustycznej). W „Lastic Plemon” wszystko wraca jednak do jazzrockowej normy, choć już w następnej kompozycji – „Janellas Abertas” – grupa ponownie decyduje się na daleką podróż, tym razem – podobnie jak w przypadku „Zanzibaru” – do Ameryki Południowej. Numer ten wyszedł spod ręki brazylijskiego kompozytora Caetano Veloso; w wersji Kriegela kojarzyć może się zaś z romantycznym obliczem Carlosa Santany. Na finał Niemiec wybrał jednak dwa dynamiczniejsze numery: „Plonk Whenever” oraz „Definitely Suspicious”, w których ponownie do głosu – oprócz siebie – dopuścił głównie Johna Taylora.
Można się zastanawiać, czy „Inside: Missing Link” musiało ukazać się w takiej formie. Czy nie byłoby bardziej zasadne podzielenie wydawnictwa na dwie osobne płyty, ewentualnie przykrojenie materiału tak, by zmieścił się tylko na jednej. W każdym razie kolejna produkcja Kriegela, nagrany rok później „Lift!”, okazał się wartościowszą pozycją w dyskografii Niemca, także z tego powodu, że mniej rozwlekłą, a tym samym bardziej spójną i konsekwentną.
koniec
3 czerwca 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Non omnis moriar: Starcie imperiów w wersji light
Sebastian Chosiński

17 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj holenderska formacja progresywna Supersister z towarzyszeniem Amerykanina Charliego Mariano.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Jej kredo to harfa
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 III 2018

Youtube daje możliwość pokazania swych umiejętności gry na mało popularnych instrumentach. Na przykład takich jak harfa elektryczna. Zagrany na niej utwór „One Last Breath” zespołu Creed brzmi nawet lepiej niż oryginał.

więcej »

Non omnis moriar: Misterium psychodeliczne, etniczne, jazzrockowe
Sebastian Chosiński

10 III 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz dziewiąty niemiecka formacja Embryo, tym razem (po raz drugi) w wydaniu koncertowym.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.