Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Non omnis moriar: W czterdzieści minut dokoła świata

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz czwarty (a w „Esensji” piąty) słowacka Fermáta.

Fermáta
‹Biela planéta›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułBiela planéta
Wykonawca / KompozytorFermáta
Data wydania1980
Wydawca Opus
NośnikWinyl
Czas trwania40:41
Gatunekjazz, rock
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzieFrantišek Griglák, Tomaš Berka, Fedor Frešo, Karol Oláh
Utwory
Winyl1
1) Cook04:33
2) Magellan05:24
3) Amundsen07:09
4) Polo03:41
5) Da Gama04:30
6) Humboldt05:27
7) Kolumbus03:59
8) Livingstone05:59
Kiedy na początku 1979 roku do bratysławskiej Fermáty dołączył nowy (trzeci już w historii grupy) gitarzysta basowy Fedor Frešo (wcześniej między innymi w grupach The Soulmen, Prúdy i Collegium Musicum), zespół osiągnął wreszcie personalną stabilizację. Na co stać Słowaków w tym składzie, pokazał album „Dunajská legenda”, nagrany w sierpniu tego samego, ale wydany już w następnym, to jest 1980 roku. Prezentował się on bardzo przyzwoicie, dorównując poziomem dwóm pierwszym płytom długogrającym formacji, czyli „Fermáta” (1975) i „Pieseň z hôľ” (1976), oraz niewiele ustępując legendarnemu longplayowi „Huascaran” (1978), przez wielu krytyków uważanemu za najdonioślejsze dokonanie bratysławian. Jak na tym tle prezentowała się natomiast „Biela planéta” – wydawnictwo numer pięć, nagrane kilka miesięcy po „Legendzie” w tym samym zestawieniu osobowym? Niestety, trochę słabiej, choć patrząc z perspektywy prawie czterdziestu lat od publikacji, wcale nie tak źle, jak publikowane w tamtym czasie albumy wielu innych legend rocka progresywnego i fusion.
Słowacy postanowili raz jeszcze zastosować te same patenty. Po pierwsze: stworzyli kolejny instrumentalny concept-album. Po drugie: funkcje twórców repertuaru ponownie wzięli na siebie liderzy grupy, czyli gitarzysta František Griglák i klawiszowiec Tomaš Berka, którzy uczciwie – fifty fifty (w tym przypadku po cztery) – podzielili się kompozycjami. Jaka tym razem przyświecała autorom myśl przewodnia? Wystarczy rzucić okiem na tytuły ośmiu rozdziałów tej opowieści. Mówią one same za siebie. Każdy to nazwisko słynnego podróżnika i odkrywcy, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii wypraw geograficznych. Każdy poszerzył naszą wiedzę o świecie, niejednokrotnie ryzykując przy tym życiem, a nawet – jak James Cook, Ferdynand Magellan czy Roald Amundsen, a w pewnym sensie także David Livingstone – płacąc najwyższą cenę. Adekwatny do zawartości wydanego przez (czecho)słowacką wytwórnię Opus longplaya jest też jego główny szyld, który jednak mimo wszystko należy rozumieć symbolicznie. Bo przecież bez osiągnięć bohaterów poszczególnych utworów Ziemia byłaby – poza Europą – „białą plamą”.
Panowie z Fermáty postanowili – zresztą jak najbardziej słusznie – rozpocząć album mocnym akcentem. Dlatego na początek wybrali „opowieść” o osiemnastowiecznym angielskim podróżniku Jamesie Cooku, który zakończył swój żywot, walcząc z tubylcami niechętnie witającymi obcych na Hawajach. „Cook” zaczyna się bardzo majestatycznie – to nie dziwi; zaskakiwać może natomiast fakt, że prawie cały utwór utrzymany jest w rytmie… reggae. Choć to bardzo nietypowe reggae, przefiltrowane przez jazzrockową wyobraźnię muzyków, z wyeksponowaną gitarą Grigláka i pojawiającym się w tle fortepianem elektrycznym Berki, który w dalszej części zostaje wymieniony na fortepian. Trzeba przyznać, że František (to spod jego ręki wyszła ta kompozycja) pojechał „po bandzie”, ale co najważniejsze – wybronił się w stu procentach. Także dzięki świetnej własnej solówce, po której solidarnie wycofał się na drugi plan, pozwalając, by do samego końca ton utworowi nadawały klimatyczne syntezatory.
Od niepokojących syntezatorów, do których niebawem dołącza utrzymana w tym samym nastroju gitara, zaczyna się numer poświęcony Ferdynandowi Magellanowi, który – podobnie jak Cook – swoje zamiłowanie do podróżowania przypłacił życiem, ginąc w 1521 roku z rąk mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim. W kontekście tych wydarzeń zaskakiwać może trochę, że w drugiej części utworu atmosfera zamiast gęstnieć i posępnieć… rozjaśnia się. Słowacy – a nade wszystko Berka – skręcają w stronę zyskującego w tamtym czasie coraz większą popularność synthpopu. Na szczęście jednak wiedzą, kiedy wyhamować. Trzecia w kolejności kompozycja poświęcona została norweskiemu badaczowi Arktyki Roaldowi Amundsenowi, który stracił życie w 1928 roku, idąc na pomoc swemu przyjacielowi, włoskiemu odkrywcy Umberto Nobilemu. Chociaż trwa ona siedem minut, w porównaniu z dwiema poprzednimi i zarazem kilkoma następnymi, niewiele dzieje się w niej. Liderzy grupy wymieniają się partiami solowymi, ale żadna z nich nie zapada w pamięć na dłużej. Żadna nie sprawia, że do „Amundsena” chce się powrócić, kiedy już album dobiegnie końca.
Poprawnie – co oznacza, że bez iskry geniuszu – prezentuje się także muzyczny portret Marka Polo, pochodzącego z Wenecji autora „Opisania świata”, któremu pod koniec XIII wieku dane było (ponoć) dotrzeć aż do Chin, rządzonych wówczas przez mongolskiego chana Kubiłaja. To chyba nie był przypadek, że Berce wyszła tym razem najkrótsza kompozycja na płycie, która wprawdzie brzmi rasowo, ale zdecydowanie zbyt mało jest w niej serca. Klawiszowiec zrehabilitował się natomiast, komponując historię Vasco da Gamy, który – o czym uczono w szkole – jako pierwszy dotarł drogą morską do Indii, gdzie zresztą zmarł w 1524 roku. „Da Gama” to już fusion na najwyższym światowym poziomie, z mocno wyeksponowaną gitarą basową Fedora Frešo, kolejną ekscytującą solówką gitarową Grigláka i – nade wszystko – kapitalnymi dialogami gitary i syntezatorów Berki. Warto też jednak podkreślić – tutaj szczególnie rzucającą się w oczy – perfekcyjną grę sekcji rytmicznej. Słychać, że dłuższy pobyt Fedora w Fermácie zaowocował idealną wprost współpracą basisty z Karolem Oláhem.
Kolejne dwa „portrety” wprowadzają słuchacza w nastrój kontemplacyjny. Ale nie oznacza to, że są sobie równe. „Humboldt” – poświęcony żyjącemu na przełomie XVIII i XIX wieków Alexandrowi von Humboldtowi, niemieckiemu badaczowi Ameryk Łacińskiej i Północnej oraz Azji – brzmi stylowo, ale zdecydowanie zbyt popowo, aby ująć za serce wielbicieli jazzrockowego oblicza słowackiej formacji. Za to „Kolumbus”, którego bohaterem jest oczywiście pochodzący z Genui Krzysztof Kolumb, urzeka balladowym pięknem. To ostatnia z czterech kompozycji Grigláka i on też odgrywa w niej najważniejszą rolę, najpierw wprowadzając odpowiedni nastrój partią gitary akustycznej, a następnie serwując kolejną ze swych niezapomnianych solówek na gitarze elektrycznej. Płytę zamyka utwór Berki „dedykowany” dziewiętnastowiecznemu szkockiemu misjonarzowi protestanckiemu Davidowi Livingstone’owi, który poświęcił swoje życie Afryce i tam też z powodu choroby zmarł. Może z tego powodu Tomaš uznał, że należy mu się mocne rockowe uderzenie. Ale to nie tylko zasługa klawiszowca. Cały zespół daje tu z siebie wszystko – począwszy od potężnego fundamentu budowanego przez Frešo i Oláha, aż po energetyczne partie syntezatorów i gitary. Dzięki temu, gdy już album dobiega końca, w pamięci pozostają właśnie te fragmenty – zagrane z werwą, w stylu, za jaki Fermátę pokochali fani.
koniec
8 lipca 2017
Skład:
František Griglák – gitara elektryczna, gitara akustyczna
Tomaš Berka – syntezatory, fortepian elektryczny, fortepian
Fedor Frešo – gitara basowa, mandolina
Karol Oláh – perkusja, instrumenty perkusyjne
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Non omnis moriar: Świat cały w lustrze
Sebastian Chosiński

17 II 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj solowy projekt Charliego Mariano zrealizowany w ojczystych Stanach Zjednoczonych.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 II 2018

Czarny Ziutek (szef killerów) to tragiczny bohater ballady Stanisława Staszewskiego „Celina”, rozpropagowanej przez jego syna i formacje Kult oraz Kazik Na Żywo. Ale Czarny Ziutek z Killerami to także nazwa zespołu coverującego utwory Kazika Staszewskiego z każdego przejawu jego działalności artystycznej.

więcej »

Non omnis moriar: Czy marokańskie dziewczyny śnią o amerykańskich i niemieckich chłopcach?
Sebastian Chosiński

10 II 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz szósty niemiecka formacja Embryo.

więcej »

Polecamy

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Śniegu płoń!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Z tego cyklu

Świat cały w lustrze
— Sebastian Chosiński

Czy marokańskie dziewczyny śnią o amerykańskich i niemieckich chłopcach?
— Sebastian Chosiński

Ojciec, Syn i święte duchy
— Sebastian Chosiński

Gimnazjalny egzamin radiowy
— Sebastian Chosiński

Zemsta na caudillo Franco
— Sebastian Chosiński

W poszukiwaniu własnego języka
— Sebastian Chosiński

Pre-Embryo w epoce niewinności
— Sebastian Chosiński

Jeden za czterech, czterej za jednego!
— Sebastian Chosiński

Gdy trudno się zdecydować…
— Sebastian Chosiński

Free w granicach rozsądku
— Sebastian Chosiński

Tegoż twórcy

Tu miejsce na labirynt…: Słowacy nie gęsi, też swój jazz-rock mają!
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

East Side Story: Prostaczek naszych czasów
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Fragmentaryczność na dwa (kontra)basy
— Sebastian Chosiński

Zdrada czai się pod wodą
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Tam i z powrotem, czyli najpierw na Bali, potem do Sztokholmu
— Sebastian Chosiński

Wróblewski był pierwszy!
— Sebastian Chosiński

East Side Story: Chrześcijański fundamentalizm vs. agnostycyzm
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Gdy jazzmani zaczynają grać krautrocka…
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Trylogia, która krzepi uszy (i serca zresztą też)
— Sebastian Chosiński

East Side Story: Kto ratuje jedno życie… musi porzucić marzenia
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Trzech na jednego – i co z tego wyszło…
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.