Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Słuchaj i patrz: Dyskretny urok ołówka

Esensja.pl
Esensja.pl
Dziś za inspiracją redakcyjnego kolegi zapraszam do obejrzenia klipu do „Brothers in arms” zespołu Dire Straits oraz do „Take on me” grupy A-ha.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
„Brother in arms” to tytuł piosenki, jak również całego albumu, uznawanego za najlepszy w dorobku brytyjskiego zespołu. Była to piąta i przedostatnia, jak się potem okazało, studyjna płyta Dire Straits. Odniosła oszałamiający sukces – do dzisiaj sprzedano ponad 30 mln kopii. Była jedną z pierwszych, jakie wydano na nośniku CD i pierwszą, która przekroczyła próg miliona sprzedanych egzemplarzy. Z dziesięciu znajdujących się na niej utworów aż sześć wydano w różnych krajach jako single. Muzycy otrzymali dwie nagrody Grammy i wyruszyli w dwuletnią trasę koncertową, po której… na jakiś czas zawiesili działalność i zajęli się solowymi projektami.
Jeżeli chodzi o wideoklipy, w MTV triumfy święcił ten zrealizowany do „Money for nothing”, będący – co ciekawe – pierwszym stworzonym z wykorzystaniem animacji komputerowej. Dziś jednak przypominam ten do tytułowego utworu.
Mark Knopfler napisał go w 1982, w czasie, gdy toczyły się walki na Falklandach, stąd uważa się, że właśnie one stanowiły inspirację dla jego powstania. Tekst ma wymowę antywojenną, ale też wychwala ludzką solidarność – jednemu z wersów piosenki zawdzięczamy tytuł trzeciego tomu wiedźmińskiego cyklu. Za wideoklip odpowiada Bill Mather, specjalizujący się w animacji. Stonowanej muzyce towarzyszy równie oszczędna ilustracja wizualna. Teledysk zrealizowano wykorzystując technikę rotoskopową, polegającą na tym, że przerysowuje się klatki filmu aktorskiego. W porównaniu z innymi metodami jest stosowana stosunkowo rzadko, choć umożliwia ciekawe efekty (gorąco zachęcam do obejrzenia filmu „Przez ciemne zwierciadło”).
Technikę rotoskopową wykorzystano także w klipie do piosenki „Take on me” norweskiej grupy A-ha (powstał on w tym samym roku, co klip do „Brothers in arms”, czyli w 1985). Przerysowanie 3000 klatek trwało 16 tygodni. Połączono ją z fragmentami zwykłego aktorskiego filmu – dziewczynę głównego bohatera zagrała ówczesna partnerka wokalisty. Wyreżyserował go Steve Barron, który jest także odpowiedzialny za wspomniany wyżej klip do „Money for nothing”. Reżyser tworzył teledyski dla wielu innych wykonawców, m.in. Davida Bowie, Madonny, Michaela Jacksona, Bryana Adamsa i ZZ Top. Reżyserował także filmy, głównie dla telewizji, w tym miniserial „Merlin” z Samem Neillem, Heleną Bohnam Carter i Rutgerem Hauerem (to jeden z najlepiej pamiętanych przeze mnie filmów z dzieciństwa, strasznie mi się podobał, nie wiem, jak byłoby teraz). Klip do „Take on me” został doceniony, zgarniając w 1986 aż sześć nagród MTV (między innymi za najlepszą koncepcję, najlepsze efekty specjalne, najlepszą reżyserię i najlepsze eksperymentalne wideo).
koniec
11 października 2017
dodajdo

Komentarze

11 X 2017   17:18:55

Z techniki rotoskopowej słynie też jedna z gier komputerowych, która kiedyś roznosiła lekcje informatyki w szkołach- "Prince of Persia". Z kolei miniserial "Merlin" 1998 można sobie przypomnieć na itunes albo (to już niezbyt legalnie) na p..loc..r.
PS- a "Brothers in Arms" stanowi jedną z podstaw moich gustów muzycznych.

11 X 2017   17:40:16

Z ciekawostek: aktor grający badguya w "Take on me" zagrał potem inspektora Scotland Yardu w serii filmów o Herculesie Poirot.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Zagraj to jeszcze raz Sam: Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

21 II 2018

Dwa tygodnie temu pisałem o pochodzącym z Toronto Andrew Haungu, który wyczyniał muzyczne cuda przy pomocy czerwonych balonów. W Polsce również mamy kogoś takiego. Tyle tylko, że u niego cała kuchnia brzmi utworem „[sic!]” grupy Hey.

więcej »

Non omnis moriar: Świat cały w lustrze
Sebastian Chosiński

17 II 2018

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj solowy projekt Charliego Mariano zrealizowany w ojczystych Stanach Zjednoczonych.

więcej »

Zagraj to jeszcze raz Sam: Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

14 II 2018

Czarny Ziutek (szef killerów) to tragiczny bohater ballady Stanisława Staszewskiego „Celina”, rozpropagowanej przez jego syna i formacje Kult oraz Kazik Na Żywo. Ale Czarny Ziutek z Killerami to także nazwa zespołu coverującego utwory Kazika Staszewskiego z każdego przejawu jego działalności artystycznej.

więcej »

Polecamy

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Śniegu płoń!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Z tego cyklu

Warte wzmianki
— Beatrycze Nowicka

Animacje z antypodów
— Beatrycze Nowicka

Muzyka zaangażowana
— Beatrycze Nowicka

Konotacje
— Beatrycze Nowicka

Z wiatrem
— Beatrycze Nowicka

Trochę humoru
— Beatrycze Nowicka

Niebieski kapturek
— Beatrycze Nowicka

Listopadowy wieczór
— Beatrycze Nowicka

Polska ilustrowana
— Beatrycze Nowicka

Epickie buty bogini
— Beatrycze Nowicka

Tegoż twórcy

Pot i Kreff: Prywatne śledztwo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż autora

W pasiastej czapce w zębach gór
— Beatrycze Nowicka

Śmierć gra w kości
— Beatrycze Nowicka

Baśnie dla dorosłych
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Dwoje na tropie
— Beatrycze Nowicka

August, przyjazny potwór
— Beatrycze Nowicka

Lód, gniew i entropia
— Beatrycze Nowicka

O czym szepczą liście kukurydzy
— Beatrycze Nowicka

Koń i wieża
— Beatrycze Nowicka

Po trzy: Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.