Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 września 2021
w Esensji w Esensjopedii

10 muzycznych wirusów i pandemii

Esensja.pl
Esensja.pl
Temat wirusów i pandemii jest obecnie numerem jeden. Jako pismo zajmujące się szeroko rozumianą popkulturą, nie możemy pozostać bezczynni w tej materii. Poniżej lista 10 utworów krążących wokół kwestii epidemiologicznych… i mały bonus.

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 muzycznych wirusów i pandemii

Temat wirusów i pandemii jest obecnie numerem jeden. Jako pismo zajmujące się szeroko rozumianą popkulturą, nie możemy pozostać bezczynni w tej materii. Poniżej lista 10 utworów krążących wokół kwestii epidemiologicznych… i mały bonus.
Kazik „Zaraza”
To chyba najbardziej dobitny obraz rozprzestrzeniania się epidemii w polskiej muzyce. Utwór pochodzi z płyty „Oddalenie” i zasadniczo stanowi prześmiewczy obraz choroby, która nie wybiera i dopada zarówno biednych, jak i bogatych. Z dzisiejszego punktu widzenia stało się to przerażająco prawdziwe.
Iron Maiden „Virus”
Utwór promował składankę Iron Maiden z 1996 roku „Best of the Beast” i został nagrany z ówczesnym wokalistą Blazem Bayleyem, który w latach 90. zastąpił Bruce’a Dickinsona. Tytułowy wirus w tym wypadku trzeba jednak traktować jako przenośnię, ponieważ tekst opowiada o chorobach, które toczą nasze społeczeństwo.
Slipknot „Virus of Life”
A teraz czas na wirusa zwanego życiem. Pojawia się w utworze formacji Slipknot jako przedostatni utwór na znakomitym albumie „Vol. 3 (The Subliminal Verses)”. Mocnemu tekstowi o tym, że rzeczywistość potrafi nieźle dokopać (zwłaszcza w sferze uczuciowej) towarzyszy transowa muzyka i chropowaty, przetworzony wokal. W sumie nie wypada to zbyt optymistycznie.
Annihilator „The Perfect Virus”
Ta pozycja to coś dla fanów zarówno Annihilatora, jak i Overkill, ponieważ na płycie „Carnival Diablos” (2001 r.), z której pochodzi „The Perfect Virus” głównym wokalistą jest Joe Comeau z tej drugiej formacji. Co zaś się tyczy samego utworu, to mamy do czynienia z ostrą, ale nieco zdehumanizowaną pozycją, co pasuje do tekstu. Tu wirus komputerowy niszczy osiągnięcia ludzkości.
Slayer „Epidemic”
Slayer, rok 1986, płyta „Reign in Blood” i w zasadzie wszystko jasne. Ultrabrutalne granie na najwyższych obrotach ze wściekłym wokalem, wypluwanym przez Toma Arayę. Utwór zaś to naturalistyczny opis szerzącej się zarazy, niszczącej ludzkie ciało. Całkiem przekonujące.
2Pac „Gangsta Virus” (Ft. Tech N9ne, Ice Cube & Eminem)
A teraz, żeby nie było, że o wirusach śpiewają tylko nawiedzeni metalowcy. Nie szukajcie, nie znajdziecie tego utworu w oficjalnej dyskografii wyżej wymienionych artystów. To mix (ale bardzo przekonujący) dokonany przez wielkiego fana 2Paca z Dubaju, ukrywającego się pod pseudonimem DJ Mimo. Oczywiście w tym wypadku odwołań do epidemii nie należy brać w żadnym wypadku dosłownie. Mogę się mylić, bo panowie dość szybko nawijają, ale zdaje się, że nawet nie pojawia się ona w tekście.
Björk „Virus”
Wracamy do utworów w pełni autorskich. „Virus” nagrany przez Björk znaleźć możemy na albumie „Biophilia” z 2011 roku i tym razem nie stanowi on refleksji nad niszczycielską siłą, a wręcz przeciwnie. Artystka porównuje miłość do wirusa czyhającego na swoją ofiarę. Z dzisiejszej perspektywy nie jest to najszczęśliwsza paralela.
Nagrobki „Choroba zakaźna”
Pod tytułem „Choroba zakaźna” ukrywa się inna, bardziej transowa i wyciszona wersja wcześniejszego utworu Nagrobków „Zaraza”. Powstała do spektaklu „Portret trumienny” i można ją znaleźć na EP „Teatr Polski” z zeszłego roku. Sam tekst natomiast w bardziej frywolnym stopniu, niż u Kazika, traktuje o epidemii. Ma w sobie sporą dozę punkowej nonszalancji, bezlitośnie punktując szarą rzeczywistość.
Weird Al Yankovic „Virus Alert”
A jeśli już jesteśmy przy lżejszych piosenkach, to polecam „Virus Alert” z repertuaru Weird Ala. Utwór znajdziecie na albumie „Straight Outta Lynwood” z 2006 roku i dotyczy wirusa komputerowego, a nie tego przenoszonego drogą kropelkową.
Klan „Epidemia euforii”
To żeby nie kończyć pesymistycznie podstawowego zestawienia, na koniec o trochę innej epidemii, a mianowicie o „epidemii euforii”. Ten energetyczny kawałek pochodzi z kultowego albumu „Mrowisko” z 1971 roku i… zaraża optymizmem.
Bonus: De Press „Czerwona zaraza”
Miało być 10 utworów, ale jakoś nie mogłem się powstrzymać, by nie wspomnieć i o historycznych zarazach, które dotknęły nasz kraj. Było ich sporo, ale dwie wyjątkowo dotkliwe. O jednej z nich napisał wiersz poeta i powstaniec warszawski Józef Szczepański. Był to jego ostatni poemat napisany przed śmiercią, wyrażający gniew z powodu tego, że Armia Czerwona nie przekracza Wisły, by ruszyć na pomoc powstańcom. Fragmenty „Czerwonej zarazy” zostały wykorzystane na płycie „Powstanie Warszawskie” Lao Che (utwór „Czerniaków”), a także w identycznie zatytułowanym utworze De Press, pochodzącym z krążka „Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych” z 2009 roku.
koniec
19 marca 2020

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Non omnis moriar: Uważaj na to, co wpada Ci do ucha!
Sebastian Chosiński

11 IX 2021

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj jazzowy projekt legendarnego niemieckiego klarnecisty i klawiszowca Rolfa Kühna (nagrany z towarzyszeniem jego brata Joachima).

więcej »

Non omnis moriar: Big w wersji small
Sebastian Chosiński

4 IX 2021

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj po raz czwarty (i na razie ostatni) francuski saksofonista jazzowy François Jeanneau (i jego projekt Pandémonium).

więcej »

Nie przegap: Sierpień 2021
Esensja

31 VIII 2021

Oto podsumowanie naszych recenzji opublikowanych w drugą połowę wakacji.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Tegoż autora

Dokąd tak pędzisz, doktorze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Baśń o Dzikim Zachodzie
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Kadry jak malowidła
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

To mógłby być koniec, ale…
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Wrzesień 2021
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Sławomir Grabowski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Modelarze kontra filateliści
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiks ociekający wodą
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Znów powróciłeś stary druhu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nie wpuścimy mutantów nad Bałtyk!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Deadpool jakiego zawsze chciałeś przeczytać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.