Prezenty świąteczne 2020: Muzyka pod choinkę i na kwarantannęŚwięty Mikołaju, wspieraj artystów, kupuj ich płyty! Zwłaszcza, że teraz często są one wydawane w bardzo efektowny sposób i idealnie nadają się na prezent pod choinkę.
Piotr ‘Pi’ GołębiewskiPrezenty świąteczne 2020: Muzyka pod choinkę i na kwarantannęŚwięty Mikołaju, wspieraj artystów, kupuj ich płyty! Zwłaszcza, że teraz często są one wydawane w bardzo efektowny sposób i idealnie nadają się na prezent pod choinkę. ![]()
Wyszukaj / Kup Black Sabbath – Paranoid (50th Anniversary Super Deluxe Edition) Wielu uważa, że „Paranoid” to najlepszy album Black Sabbath (ja akurat na równi stawiam wszystkie pięć pierwszych krążków). Teraz otrzymujemy go w jubileuszowej edycji, zawierającej mastering z 2012 roku i niepublikowany wcześniej na winylu 1974 Quadradisc Mix In Stereo. W najbardziej ekskluzywnej wersji znajdziemy także rejestracje dwóch koncertów „Live in Montreux 1970” i „Live in Brussel 1970”. Jedyne niewspominkowe wydawnictwo w niniejszym zestawie. Muszę jednak o nim wspomnieć, ponieważ stanowi ono idealny prezent dla każdego, kto lubi blues rock w najbardziej szlachetnej odmianie. Nie tylko dlatego, że Bonamassa jest w formie, a otwierający całość numer „When One Door Opens” to jeden z jego najlepszych utworów. Ale także ze względu na piękne wydanie w ramach limitowanej edycji Deluxe, które przybrało kształt pudełka na angielską herbatę. Dwupłytowa, gustownie wydana, składanka, zawierająca utwory z całego okresu działalności Clannad. Stanowi ona fascynujące świadectwo rozwoju stylu zespołu, który z początku grał dość tradycyjny irish folk, by przeistoczyć się w zjawisko na światowej scenie. Rzecz nie tylko dla tych, którzy znają Clannad z muzyki do serialu „Robin of Sherwood”, czy ścieżki dźwiękowej do „Ostatniego Mohikanina”. ![]()
Wyszukaj / Kup The Cranberries – No Need To Argue (2020) (Deluxe Edition) Osobiście uważam, że to najlepsza płyta The Cranberries, nie tylko ze względu na to, że zawiera hymn „Zombie”. W wersji 2020 – Deluxe Edition, materiał podstawowy został poszerzony o dodatkowy CD, na którym można znaleźć utwory ze stron B singli, a także 19 wcześniej niewydanych kompozycji, w tym demówek i nagrań koncertowych. ![]()
Wyszukaj / Kup Motörhead – Ace of Spades (40th Anniversary, Box Deluxe Edition) Lemmy byłby zadowolony z takiego uhonorowania jednego z jego najlepszych albumów. O tyle, o ile wersja CD zawiera tylko dwie płytki (materiał podstawowy w nowym masteringu + koncert z 1981 roku z Belfastu), to już edycja winylowa poraża swoim bogactwem. Poza wspomnianymi wyżej, znajdziecie w niej także kolejny koncert, EP-kę z niepublikowanymi, instrumentalnymi demo z 1980 roku; „The Good, The Broke & The Ugly” – podwójny album z B-side’ami, odrzutami z sesji i rarytasami i DVD z rzadkimi występami telewizyjnymi z lat 1980 – 1981, koncertem z 1981 roku oraz oryginalną płytą w formacie audio 5.1. Dodatkowo w pudełku znalazło się miejsce dla książeczki, programu trasy „The Ace Up Your Sleeve"; komiksu „The Motörhead Rock Commando"; pięciu kostek do pokera i planszy do gry. To tylko pół godziny muzyki, ale takiej, która wstrząsnęła światem. Jeden z najlepszych występów w programie MTV Unplugged nareszcie ukazał się w ogólnoświatowej dystrybucji. Można go było co prawda nabyć w czasie zeszłorocznego Record Store Day, ale była to edycja limitowana, wyprzedana na pniu. Teraz każdy może oficjalnie cieszyć się tymi nagraniami, bez utyskiwania na marną jakość jutubowej konwersji. ![]()
Wyszukaj / Kup Rammstein – Herzeleid (XXV Anniversary Edition – Remastered) Tymczasem panowie z Rammstein nie bawią się w jakieś rozszerzone edycje, bonusy, czy nagrania demo. Z okazji dwudziestopięciolecia ich fonograficznego debiutu, po prostu zaprezentowali zremasterowany materiał podstawowy i tyle. Nie byliby jednak sobą, gdyby przy okazji trochę nie przegięli, dlatego specjalna, limitowana edycja krążka została wzbogacona o pudełko w formie krzyża. ![]()
Wyszukaj / Kup The Rolling Stones – Goats Head Soup (Box Super Deluxe) To ta płyta z „Angie”. Choć ma opinię słabszej od klasycznych krążków Stonesów, to jednak niesłusznie. Po prostu zawiera więcej spokojniejszych kawałków. Teraz można jej posłuchach w nowym masteringu, a w najbardziej wypasionej edycji, otrzymujemy dwa dodatkowe krążki – jeden z rarytasami (trzy niepublikowane utwory w tym jeden z gościnnym udziałem Jimmiego Page’a) i alternatywnymi miksami, zaś drugi zawiera koncert „Brussels Affair” z Belgii z 1973 roku. Do tego Blu-ray z albumem i 100 stronicowa książeczka. ![]()
Wyszukaj / Kup U2 – All That You Can’t Leave Behind (20th Anniversary Multi-Format Reissue) (Super Deluxe Limited Edition) „All That You Can’t Leave Behind” nie przynosił żadnej rewolucji w stylu U2, ale za to był dostarczycielem nieśmiertelnych hitów. Mało jest takich wykonawców, którzy każdym singlem promującym jeden krążek podbijali listy przebojów. W wersji z okazji dwudziestolecia przygotowano wszystko, o czym mógłby zamarzyć fan Bona i spółki: zremasterowany materiał podstawowy, poszerzony o rewelacyjną piosenkę „Ground Beneath Her Feet” z soundtracku do filmu „Million Dollar Hotel”, CD ze stronami B singli, oraz innymi wersjami utworów, 2 CD z koncertem z Bostonu, zagranym w ramach Elevation Tour, CD z remixami, a do tego plakat i bogato ilustrowana książeczka. Aż mi ślinka cieknie, kiedy o tym piszę. Z okazji czterdziestolecia ukazania się klasycznego albumu „Vienna” Ultravox, przełomowego dla synth-popu dzieła, otrzymujemy jego specjalną edycję, zawierającą na nowo zremasterowany przez samego Stevena Wilsona materiał podstawowy, a także na dwóch CD single, nagrania rzadkie i nigdy niepublikowane miksy, oraz alternatywne podejścia. Do tego dochodzi CD z koncertem z St. Albans w Anglii z 1980 roku, oraz DVD z albumem w najwyższej rozdzielczości. ![]() 16 grudnia 2020 |
Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka najczęściej wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj trzeci (i, jak na razie, ostatni) album solowy francuskiego pianisty jazzrockowego Benoît Widemanna.
więcej »Nik Kershaw unika opowiadania o czasach swojej świetności – uważa, że nie był wtedy wystarczająco interesujący. Niemniej rok 1984 z trzema hitami w czołowej piątce (pięcioma w czołowej dwudziestce) brytyjskiej listy przebojów sprawił, że stał się wystarczająco znany.
więcej »Lutowe mrozy nie przeszkodziły nam w pisaniu recenzji.
więcej »Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski
Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski
The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski
T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski
Robbie Nevil – takie jest życie
— Wojciech Gołąbowski
Paper Lace – Billy bohater w noc zgonu Chicago
— Wojciech Gołąbowski
Yvonne Elliman – Maria z Magdali od Bee Geesów i Claptona
— Wojciech Gołąbowski
Irene Cara – cóż za uczucie!
— Wojciech Gołąbowski
John Parr – widzę nowy horyzont
— Wojciech Gołąbowski
Feargal Sharkey – od punka do orderu
— Wojciech Gołąbowski
30 najlepszych płyt 2020 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Komiksy
— Esensja Komiks
Niechęć do nieśmiertelności i lęk przed śmiercią
— Jacek Walewski
Bluesman wieczorową porą
— Łukasz Izbiński
Pot i Kreff: Grunge w światłach sceny
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Pot i Kreff – Made in Poland: Dwa światy w Chorzowie
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Pot i Kreff – Made in Poland: Odkryli sposób na długowieczność!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
It’s Pearl Jam babe!
— Krzysztof Czapiga
Pot i Kreff – Made in Poland: Wszyscy święci na koncercie Pearl Jam
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Pot i Kreff – Made in Poland: Spodek mógł tego nie przeżyć…
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Pot i Kreff – Made in Poland: U2 w bieli i czerwieni
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Bez ciśnienia
— Jakub Stępień
Krewni ofiar wysuwanych szponów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Świat już nigdy nie będzie taki sam
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Indie obnażają kły
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Komiks o zapachu mrocznych bagien
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Weekendowa Bezsensja: 40 najgorszych okładek płyt 2020 roku i bonus
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Kobiety Petera Parkera
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Jean Grey i jajo Feniksa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
10 największych muzycznych rozczarowań 2020 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
30 najlepszych płyt 2020 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Thanos menelem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski