Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

…a będzie coraz lepiej

Esensja.pl
Esensja.pl
Kiedy dwa lata temu Marcin Tercjak i Maciej Werk wystartowali z pierwszą edycją Soundedit, nikt nie mógł być pewny przyszłości i powodzenia tego festiwalu. Gdy w sobotni wieczór Anita Lipnicka w towarzystwie Khana i Kida Congo wykonywała „Falling”, wiadomo było, że to, co zdarzyło się w Łodzi w ostatni weekend października, wyznaczyło nowe standardy dla całego przedsięwzięcia.

‹Soundedit 2011›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
MiejsceTeatr Muzyczny, Lizard King; Łódź
Od28 października 2011
Do30 października 2011
WWW
Po pierwsze: wiele organizacyjnych uchybień z poprzednich lat zostało naprawionych, po drugie – przenosiny do wyremontowanego Teatru Muzycznego nadały całości rozmachu i powagi. Po trzecie, i najważniejsze, idea spotkań z producentami i realizatorami oraz prowadzonych przez nich warsztatów zaczęła przeradzać się w rzeczywistość – dopisała publiczność (z tym bywało różnie w poprzednich edycjach) i oprócz zwykłych zjadaczy chleba oraz początkujących dźwiękowców w salach Teatru przewinęło się wielu rodzimych muzyków, nie tylko niszowych, bo spotkać można było Glacę czy Sidneya Polaka. Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z tegorocznymi festiwalowymi laureatami: Adamem Toczko, Floodem, który opowiadał m.in. o pracy nad „Violater”, a także Danielem Millerem. Ten ostatni wystąpił również na piątkowym after party z setem DJ-skim, miksując nagrania własnej wytwórni Mute Records – usłyszeliśmy motywy takich wykonawców jak Depeche Mode, Nitzer Ebb czy Erasure.
Soundedit to także, poza tajnikami konsolety, niecodzienne koncerty. Do takich z pewnością zaliczyć można piątkowy występ Tanity Tikaram, która przy oszczędnym akompaniamencie stworzyła przepiękną atmosferę, wykonując najbardziej rozpoznawalne utwory ze swojego dorobku, jak i zupełnie nieznane, napisane jeszcze przed rozpoczęciem kariery oraz te, które mają trafić na nową płytę. Każdy opuszczający dawną Lutnię musiał być oczarowany artystką i jej uwodzicielskim głosem.
W sobotę publiczność zgromadzona na uroczystej gali owacjami nagradzała każdego z trzech wybitnych artystów, którym wręczona została statuetka Człowieka ze Złotem Uchem. Ciepło przyjęty został koncert grupy Sinusoidal, który choć trochę za długi, wybrzmiał na deskach Teatru znakomicie. Po nim na scenie zameldował się duet Khan i Kid Congo, który powalił zebranych słuchaczy swoim oryginalnym poczuciem humoru. Na ostatnie chwile dołączyła do niego Anita Lipnicka, która przyleciała do Łodzi (prosto z własnego koncertu w Poznaniu) specjalnie po to, by zastąpić Julee Cruise. Jej wykonanie kilku kompozycji znanych z „Miasteczka Twin Peaks” było naprawdę niezłe, dzięki czemu organizatorzy zapewne odetchnęli z ulgą i mogli zacząć myśleć już o Soundedit 2012. A co o mającym już trzy lata festiwalu można powiedzieć tuż po zakończeniu tegorocznej edycji? Na pewno to, że jest dobrze.
koniec
5 listopada 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Tu miejsce na labirynt…: Duet… kwartet… Pixie Ninja
Sebastian Chosiński

20 III 2018

Zaczynali jako duet, by ostatecznie rozrosnąć się do kwartetu. Od początku kariery interesowali się przede wszystkim (choć nie tylko) rockiem progresywnym, choć postrzegali go na swój własny, specyficzny sposób, łącząc z muzyką elektroniczną i ambientem. Dopiero w ubiegłym roku wydali debiutancki album „Ultrasound”. Sygnowali go natomiast intrygującą nazwą Pixie Ninja. Ach, jeszcze jedno – pochodzą z Norwegii.

więcej »

Tu miejsce na labirynt…: Kosmos (w pigułce) dla wybranych
Sebastian Chosiński

15 III 2018

Krautrock nie umarł! Choć zepchnięty na margines, przetrwał mimo wszystko do naszych czasów. Na dodatek przekroczył granice Niemiec. Bywa bowiem, że dzisiaj po inspiracje krautrockiem sięgają artyści z innych regionów Europy. Jak chociażby Skandynawowie – Norweg Ketil Vestrum Einarsen i Szwed Mattias Olsson – którzy powołali do życia projekt Weserbergland i w ubiegłym roku zadebiutowali albumem o wielce wymownym tytule „Sehr Kosmisch • Ganz Progisch”.

więcej »

Tu miejsce na labirynt…: Drogi panie Lucyferze…
Sebastian Chosiński

13 III 2018

Oby nie stało się to normą. Przerwa między wydaniem pierwszej i drugiej płyty Monolord trwała rok, na trzecią trzeba było poczekać już półtora roku. Tyle zajęło szwedzkiemu triu stworzenie godnego następcy albumu „Vænir”, który ochrzczono tytułem „Rust” i opatrzono okładką, jakiej nie powstydziłby się Aerosmith. Tyle że muzykę panowie z Göteborga grają zupełnie inną niż Steven Tyler i jego kompani. Ale to nawet i lepiej.

więcej »

Polecamy

Dzień dobry, digliśmobry

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Dzień dobry, digliśmobry
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Anioły są na ziemi. Diabły też
— Jakub Stępień

Fanom – fani
— Jakub Stępień

Jeszcze jedno muzyczne podsumowanie 2011
— Jakub Stępień

Ta Nosowska
— Jakub Stępień

Już nie taki „Antypop”
— Jakub Stępień

Wieści z wariatkowa
— Jakub Stępień

Mgiełki (z) Dzikiego Zachodu
— Jakub Stępień

Wycinanki i wyklejanki
— Jakub Stępień

Niektóre rzeczy się nie zmieniają
— Jakub Stępień

Czymkolwiek ludzie mówią, że są, tym oni nie są
— Jakub Stępień

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.