Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Fanom – fani

Esensja.pl
Esensja.pl
Jak ten czas szybko leci – wydaje się, że dopiero co debiutowali z „A Love of Shared Disasters”, a tu już przychodzi recenzować piąty album formacji Crippled Black Phoenix. Jej członkowie, pozostając wiernymi wyznawcami prog rocka lat 70., przygotowali ponad 80-minutowe dzieło zatytułowane „(Mankind) The Crafty Ape”.

Crippled Black Phoenix
‹(Mankind) The Crafty Ape›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Tytuł(Mankind) The Crafty Ape
Wykonawca / KompozytorCrippled Black Phoenix
Data wydania27 lutego 2012
NośnikCD
EAN8712725736028
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Utwory
CD1
1) Nothing [We Are…]1:24
2) The Heart Of Every Country10:04
3) Get Down And Live With It7:11
4) A Letter Concerning Dogheads6:24
5) The Brain / Poznan7:37
6) Laying Traps4:45
7) Born In A Hurricane3:31
8) Release The Clowns5:23
9) [What?]1:35
CD2
10) A Suggestion [Not A Very Nice One]5:54
11) [Dig, Bury, Deny]2:08
12) Operation Mincemeat6:58
13) We’ll Never Get Out Of This World Alive4:12
14) Faced With Complete Failure, Utter Defiance Is The Only Response14:50
Zaraz po interludium w postaci „Nothing (We Are…)” uderzają słuchacza brzmienia niczym z „The Division Bell” czy z „Wish You Were Here”. Proste? Może tak, ale na pewno nie jest łatwo poruszać się w podobnych strefach, nie popadając przy tym w plagiatorstwo. W „The Heart of Every Country” muzycy lawirują na tej cienkiej granicy. Na szczęście inspiracje Brytyjczyków wykraczają poza ramy zakreślone przez autorów „The Dark Side Of The Moon”. Na dwóch płytach wchodzących w skład wydawnictwa ochrzczonego „(Mankind) The Crafty Ape” oprócz atmosfery nagrań wspomnianych Pink Floyd odnajdziemy stoner i doommetalowe naleciałości, zeppelinowe bluesy czy knajpiane dźwięki. Już trzeci z brzegu – „Get Down and Live With It” – zbliża się do dokonań The Bad Seeds, mających z grupą Watersa mało zbieżności. Tematykę albumu wyznacza jego tytuł, konkluzja płynąca z tekstów jest jednak nieśmiało optymistyczna. W całym tym zagubieniu społecznościowym, wśród wszechogarniającej korupcji i niesprawiedliwości, kryją się chowane głęboko uczucia, które mogą jeszcze odmienić apokaliptyczną wersję końca ludzkości; nie wszystko zdaje się stracone. Jak na concept album przystało, muzyka obrazuje i potęguje liryczną stronę przekazu. Niestety nie udało się twórcom równomiernie rozlokować napięcia i nie ma co ukrywać, gdzieniegdzie wdaje się niepożądana i osłabiająca odbiór monotonia. To właśnie monotonia dyskredytuje pierwszy z trzech rozdziałów, na jakie „(Mankind) The Crafty Ape” jest podzielony, mimo że podszyty jest pewnym niepokojem i ubarwiony oszczędnie elektroniką.
Drugi rozdział, poza tym, że bardziej rockowy i drapieżny, mieni się większą gamą kolorów. W „Born in a Hurricane”, w którym ponownie pojawia się melodyka i dynamika grupy Nicka Cave’a, a także bluesrockowe riffy, przebijają się patenty z dworu Karmazynowego Króla. „Release the Clowns” to Marilyn Manson grający glam rocka. Epilog w postaci „(What?)” przynosi zaskakującą zmianę aranżacji, separując drugą od trzeciej części opowieści.
Ostatni rozdział – „The Blues of Man” – to najbardziej wyważona, najciekawsza muzycznie, aranżacyjnie i brzmieniowo część tryptyku. Mamy w niej hendriksowe kaczki, sabbathowe basy, podniosłe dęciaki oraz szeroką gamę organowo-gitarowych plam i podkładów. Wszystko to obudowane progresywnymi i artrockowymi rozwiązaniami i przepełnione duchem improwizowanego, żywego grania. Co najważniejsze, tropy już nie są tak uwidocznione, przez co efekt jest bardziej frapujący. Te pięć ostatnich kompozycji mogło stworzyć osobny krążek. Niestety członkowie Crippled Black Phoenix postanowili swoją wizję wyrazić na dwóch płytach, przez co ocena całości nie może być wysoka, mimo naprawdę dobrego zakończenia – mrocznego, podniosłego i przejmującego „Faced With Complete Failure, Utter Defiance Is The Only Response”, w którym doskonale odnajdują się wszystkie wymieniane inspiracje, tworząc stabilną, ale zróżnicowaną kompozycję.
Podsumowując – „(Mankind) The Crafty Ape” dla fanów Crippled Black Phoenix jest nie do pominięcia, dla dopiero maczających nogi w muzyce uchodzącej za progresywną rzecz warta uwagi, dla wielbicieli gatunku może to być zbyt proste, mało zaskakujące, a nawet mdłe danie.
koniec
22 marca 2012

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Tu miejsce na labirynt…: Kosmos (w pigułce) dla wybranych
Sebastian Chosiński

15 III 2018

Krautrock nie umarł! Choć zepchnięty na margines, przetrwał mimo wszystko do naszych czasów. Na dodatek przekroczył granice Niemiec. Bywa bowiem, że dzisiaj po inspiracje krautrockiem sięgają artyści z innych regionów Europy. Jak chociażby Skandynawowie – Norweg Ketil Vestrum Einarsen i Szwed Mattias Olsson – którzy powołali do życia projekt Weserbergland i w ubiegłym roku zadebiutowali albumem o wielce wymownym tytule „Sehr Kosmisch • Ganz Progisch”.

więcej »

Tu miejsce na labirynt…: Drogi panie Lucyferze…
Sebastian Chosiński

13 III 2018

Oby nie stało się to normą. Przerwa między wydaniem pierwszej i drugiej płyty Monolord trwała rok, na trzecią trzeba było poczekać już półtora roku. Tyle zajęło szwedzkiemu triu stworzenie godnego następcy albumu „Vænir”, który ochrzczono tytułem „Rust” i opatrzono okładką, jakiej nie powstydziłby się Aerosmith. Tyle że muzykę panowie z Göteborga grają zupełnie inną niż Steven Tyler i jego kompani. Ale to nawet i lepiej.

więcej »

Tu miejsce na labirynt…: Przyczyna samego siebie
Sebastian Chosiński

8 III 2018

Tak się z jakiegoś powodu składa, że formacje psychodeliczne i spacerockowe zaliczają się do najbardziej pracowitych na świecie. Oczywiście jeśli za przejaw pracowitości uznamy liczbę wydanych płyt. Bo czy ktoś – poza Tangerine Dream – jest w stanie konkurować z Hawkwind bądź Øresund Space Collective? W przyszłości być może duński kwartet Causa Sui, który – począwszy od 2005 roku – wydał już trzynaście albumów. Ten najnowszy to „Vibraciones Doradas”.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Anioły są na ziemi. Diabły też
— Jakub Stępień

Jeszcze jedno muzyczne podsumowanie 2011
— Jakub Stępień

Ta Nosowska
— Jakub Stępień

Już nie taki „Antypop”
— Jakub Stępień

…a będzie coraz lepiej
— Jakub Stępień

Wieści z wariatkowa
— Jakub Stępień

Mgiełki (z) Dzikiego Zachodu
— Jakub Stępień

Wycinanki i wyklejanki
— Jakub Stępień

Niektóre rzeczy się nie zmieniają
— Jakub Stępień

Czymkolwiek ludzie mówią, że są, tym oni nie są
— Jakub Stępień

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.