Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Tu miejsce na labirynt…: Szpinet, cytra i krzywuła

Esensja.pl
Esensja.pl
Końcówka 2017 roku była niezwykle udana dla skandynawskich zespołów z okolic rocka progresywnego i psychodelii. O nowej płycie szwedzkiej Agusy pisaliśmy nie tak dawno, dzisiaj kolej na czwartą studyjną produkcję norweskiego kwintetu Wobbler. „From Silence to Somewhere” to przykład inspiracji twórczością legend rocka lat 70. i 80. XX wieku, jaki może sobie wymarzyć wielbiciel Yes, Gentle Giant czy wczesnego Marillion.

Wobbler
‹From Silence to Somewhere›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułFrom Silence to Somewhere
Wykonawca / KompozytorWobbler
Data wydania20 października 2017
Wydawca Karisma Records
NośnikCD
Czas trwania46:34
Gatunekrock
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W składzie
Andreas Wettergreen Strømman Prestmo, Kristian Karl Hultgren, Geir Marius Bergom Halleland, Martin Nordrum Kneppen (HlewagastiR), Lars Fredrik Frøislie (Marxo Solinas), Ketil Vestrum Einarsen, Øystein Bech Gadmar (DreymimaðR), Renato Manzi
Utwory
CD1
1) From Silence to Somewhere21:00
2) Rendered in Shades of Green02:05
3) Fermented Hours10:10
4) Foxlight13:19
To nie są żadne żółtodzioby! Bo nie dość, że w przyszłym roku norweskiej formacji Wobbler stuknie dwudziestka, to niektórzy z jej członków udzielali się już wcześniej w innych bandach (jak chociażby progresywno-metalowy Dionysos, w którym szlify zdobywali wokalista Tony Johannessen i saksofonista Kristian Karl Hultgren). Choć trzeba przyznać, że liczba opublikowanych dotąd płyt nie wskazywałaby na tak długi żywot. Widać jednak Norwegowie lubią dopieszczać swoje utwory, a kolejne albumy wydają dopiero wtedy, gdy mają pewność, że ich poziom będzie odpowiednio wysoki i przede wszystkim zadowalający ich własne wyrafinowane gusta. Bo ta muzyka nie jest grana pod publiczkę. Mówiąc nieco górnolotnie: rodzi się w sercu – z miłości do zespołów, które ukształtowały artystyczny smak członków formacji rodem z Hønefoss, niewielkiego miasteczka na południu kraju. A są to same legendy brytyjskiego rocka progresywnego lat 70. XX wieku: Emerson, Lake and Palmer, Yes, King Crimson, Gentle Giant.
Początki nie były jednak łatwe. Pierwsze dwa lata nie pchnęły ich kariery do przodu. W efekcie w 2001 roku grupa zawiesiła działalność, by wybudzić się ze stanu hibernacji dopiero po kolejnych dwudziestu czterech miesiącach (w tym czasie Johannessen związał się z heavymetalowym Thunderbolt). Był to już wtedy trochę inny zespół – dużo bardziej świadomy tego, co chce osiągnąć i nade wszystko wiedzący, którędy należy podążyć, aby dotrzeć do celu. Pierwszym krokiem była przeprowadzka do Oslo, drugim – realizacja dema, dzięki któremu stało się możliwe nagranie debiutanckiego albumu. „Hinterland” ujrzał światło dzienne w 2005 roku, a nagrany został w następującym składzie: Johannessen (śpiew), Hultgren (gitara basowa, saksofon), Morten Andreas Eriksen (gitara akustyczna i elektryczna), Lars Fredrik Frøislie (instrumenty klawiszowe) oraz Martin Nordrum Kneppen (perkusja); wśród gości pojawił się natomiast – i będzie to robił przy każdej następnej okazji – grający na flecie Ketil Vestrum Einarsen (związany z takimi formacjami, jak Jaga Jazzist, Kaukasus, Pixie Ninja, Weserbergland czy White Willow).
W tym samym składzie osobowym zrealizowana została druga płyta Wobblera – „Afterglow” (2009), która – co ciekawe – w całości zawierała materiał skomponowany dziesięć lat wcześniej, a więc na samym początku działalności grupy. Po jej wydaniu z kolegami rozstał się Tony Johannessen, którego godnie zastąpił wokalista i gitarzysta Andreas Wettergreen Strømman Prestmo. Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy tak właśnie będzie, rozwiała je wydana w 2011 roku płyta „Rites at Dawn” – swoją drogą ostatnia, na jakiej z kolei można usłyszeć Eriksena. Zwolnione przez niego miejsce zajął wkrótce Geir Marius Bergom Halleland, wcześniej udzielający się w Thunderbolt (w którym, jak wiemy, swego czasu śpiewał Johannessen). Tym razem jednak na nową produkcję Norwegów trzeba było trochę poczekać. To „trochę” to w sumie sześć długich lat – aż do października 2017 roku. Nie oznacza to wcale, że muzycy urządzili sobie nieprawdopodobnie długie wakacje. Przeciwnie! Wciąż pracowali nad nowymi kompozycjami, a niektórzy na dodatek zaangażowali się w inne projekty. Kneppen pojawił się w składzie Jordsjø, a Frøislie w White Willow, obaj natomiast rozkręcili Tusmørke.
Nie da się jednak ukryć, że z każdym kolejnym rokiem rósł przede wszystkim apetyt na nowy album Wobblera. Gdy więc w końcu przed paroma miesiącami „From Silence to Somewhere” trafiło do sprzedaży (z logo pochodzącej z Bergen firmy Karisma Records na okładce), serca wielbicieli norweskiej formacji musiały zabić szybciej. Obok muzyków z podstawowego składu (podsumujmy: Prestmo, Halleland, Frøislie, Hultgren i Kneppen) pojawili się również goście; tradycyjnie był to Einarsen, ale również grający na krzywule (instrumencie dętym charakterystycznym dla muzyki renesansowej) Øystein Bech Gadmar oraz deklamujący Renato Manzi. Wcześniejsze produkcje Skandynawów wysoko zawiesiły poprzeczkę, można zatem było mieć pewne obawy, czy po tylu latach nieobecności kwintet sprosta oczekiwaniom. Tym bardziej że konkurencja – nie tylko zresztą ta z północy Europy – nie zasypiała gruszek w popiele. Na szczęście już kompozycja umieszczona na albumie jako pierwsza pozbawiała złudzeń tych wszystkich, którzy mogli – byli tacy w ogóle? – życzyć Norwegom źle. To numer tytułowy, który okazał się być… ponad dwudziestominutową suitą.
A mówiąc precyzyjniej: trwającą dokładnie dwadzieścia jeden minut. Czy rasowy fan klasycznego rocka progresywnego, zakochany w zespołach, które tworzyły zręby tego gatunku przed ponad czterema dekadami, mógłby wymarzyć sobie coś piękniejszego? Zwłaszcza, że mamy do czynienia z dziełem niezwykłym, wielowątkowym, bogatym w nastroje i aranżacyjne smaczki. Obficie czerpiącym z dorobku mistrzów, ale także odczytującym ich dokonania na nowo. Powyższe uwagi dotyczą zresztą nie tylko tytułowej suity, ale całego materiału, skrzącego się feerią barw i ekscytujących partii solowych. Wróćmy jednak do tego konkretnego numeru. „From Silence to Somewhere” to rozpisana na pięć części opowieść. Każda z nich wprowadza do niej nowe wątki, ale każda też rozbudowuje motyw przewodni. Odpowiadają za to przede wszystkim Halleland, którego sola gitarowe są w stanie wprawić w ekstazę wielbicieli czterech Steve’ów: Hacketta, Howe’a, Hillage’a i Rothery’ego, oraz Frøislie, który bardzo umiejętnie zmienia nastroje, sięgając po wciąż nowe instrumenty klawiszowe – organy Hammonda, syntezator Mooga czy któryś z fortepianów elektrycznych. I co najważniejsze: nie wywołuje to wrażenia muzycznej pstrokacizny.
Chociaż we „From Silence to Somewhere” nie brakuje momentów delikatniejszych, cała kompozycja niesie ze sobą potężną dawkę energii. Nie ma się więc co dziwić, że po niej panowie z Wobblera zdecydowali się umieścić wyciszającą emocje, opartą głównie na dźwiękach fortepianu akustycznego i mellotronu (smyczki), dwuminutową miniaturę „Rendered in Shades of Green”. Tym bardziej że trzecia w kolejności kompozycja „Fermented Hours” też zalicza się do dynamicznych. Klamrą spinają ją efektowne syntezatory Mooga, pomiędzy mamy natomiast do czynienia ze wszystkimi elementami charakterystycznymi dla Norwegów: są więc i progresywne gitary, i podniosłe Hammondy, i nostalgiczny śpiew, który może kojarzyć się z Fishem z czasów „Fugazi”. Prawdziwą perłą jest również numer wieńczący płytę – „Foxlight”. To, wzorowana na dokonaniach Gentle Giant, Gryphona, Pentangle czy Amazing Blondel, progresywna podróż do świata dworskiej muzyki epoki Renesansu, z jednej strony urzekająca pięknem instrumentów dzisiaj już niemal całkowicie zapomnianych (jak szpinet, cytra czy krzywuła), z drugiej – zachęcająca do rzucenia się w hipnotyczny, taneczny wir. Wszystko to jest obficie podlane sosem progresywnym, wsparte dźwiękami gitar (elektrycznej i akustycznej) oraz fortepianu elektrycznego.
Nie ma się co łudzić, że kolejna płyta Wobblera ukaże się jeszcze w tej dekadzie (dotychczasowa praktyka na zaistnienie takiego cudu daje marne szanse). Szczęście, że w oczekiwaniu na nią będziemy mogli od czasu do czasu sięgnąć po „From Silence to Somewhere” – dzieło doskonałe i po prostu piękne. Jeśli komuś wydaje się, że rock progresywny umarł, niech posłucha Norwegów!
koniec
1 marca 2018
Skład:
Andreas Wettergreen Strømman Prestmo – śpiew, gitara akustyczna, gitara elektryczna, dzwonki, brass Bell
Kristian Karl Hultgren – gitara basowa, klarnet basowy
Geir Marius Bergom Halleland – gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara dwunastostrunowa, chórki
Martin Nordrum Kneppen – perkusja, instrumenty perkusyjne
Lars Fredrik Frøislie – organy Hammonda, mellotron, syntezator Mooga, fortepiany elektryczne (Rhodes, Wurlitzer), szpinet, fortepian, cytra (Marxophone), chórek
Gościnnie:
Ketil Vestrum Einarsen – flet (1,4)
Øystein Bech Gadmar – krzywuła (4)
Renato Manzi – deklamacja (3)

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Tu miejsce na labirynt…: Kosmos (w pigułce) dla wybranych
Sebastian Chosiński

15 III 2018

Krautrock nie umarł! Choć zepchnięty na margines, przetrwał mimo wszystko do naszych czasów. Na dodatek przekroczył granice Niemiec. Bywa bowiem, że dzisiaj po inspiracje krautrockiem sięgają artyści z innych regionów Europy. Jak chociażby Skandynawowie – Norweg Ketil Vestrum Einarsen i Szwed Mattias Olsson – którzy powołali do życia projekt Weserbergland i w ubiegłym roku zadebiutowali albumem o wielce wymownym tytule „Sehr Kosmisch • Ganz Progisch”.

więcej »

Tu miejsce na labirynt…: Drogi panie Lucyferze…
Sebastian Chosiński

13 III 2018

Oby nie stało się to normą. Przerwa między wydaniem pierwszej i drugiej płyty Monolord trwała rok, na trzecią trzeba było poczekać już półtora roku. Tyle zajęło szwedzkiemu triu stworzenie godnego następcy albumu „Vænir”, który ochrzczono tytułem „Rust” i opatrzono okładką, jakiej nie powstydziłby się Aerosmith. Tyle że muzykę panowie z Göteborga grają zupełnie inną niż Steven Tyler i jego kompani. Ale to nawet i lepiej.

więcej »

Tu miejsce na labirynt…: Przyczyna samego siebie
Sebastian Chosiński

8 III 2018

Tak się z jakiegoś powodu składa, że formacje psychodeliczne i spacerockowe zaliczają się do najbardziej pracowitych na świecie. Oczywiście jeśli za przejaw pracowitości uznamy liczbę wydanych płyt. Bo czy ktoś – poza Tangerine Dream – jest w stanie konkurować z Hawkwind bądź Øresund Space Collective? W przyszłości być może duński kwartet Causa Sui, który – począwszy od 2005 roku – wydał już trzynaście albumów. Ten najnowszy to „Vibraciones Doradas”.

więcej »

Polecamy

Jej kredo to harfa

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jej kredo to harfa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Turecki Pink Floyd
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pasja młodego studenta
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.