Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Castle Party 2008: Być odważnym jak Wagner…

Esensja.pl
Esensja.pl
Ernst Horn to współzałożyciel i lider Deine Lakaien, jednej z najbardziej popularnych w Polsce kapel z kręgu rocka gotyckiego i electro. Poza macierzystą formacją nagrywa także płyty solowe, przewodzi projektowi Helium Vola, a przed laty powoływał do życia Qntal. Przed drugim w historii Deine Lakaien występem na festiwalu Castle Party w Bolkowie zgodził się spotkać i porozmawiać z redaktorami „Esensji”.
Ernst Horn (w środku) Sebastianem Chosińskim (z lewej) oraz Pawłem Maleńczykiem (z prawej)<br>Fot. Winicjusz Kasprzyk
Ernst Horn (w środku) Sebastianem Chosińskim (z lewej) oraz Pawłem Maleńczykiem (z prawej)
Fot. Winicjusz Kasprzyk
Sebastian Chosiński: Deine Lakaien to przede wszystkim Ty oraz Alexander Veljanov. Stoicie na czele zespołu od ponad dwudziestu lat. Musicie się doskonale rozumieć, choć – jak można sądzić – jesteście bardzo różnymi typami charakterologicznymi…
Ernst Horn: Alexander jest człowiekiem zamkniętym, prawdopodobnie dlatego, że to właśnie na nim – jako wokaliście – skupia się uwaga publiczności. Swoją działalność traktuje jak swego rodzaju misję, co na pewno nie jest dla niego łatwe. Ja jestem bardziej otwarty, łatwiej się komunikuję, ale też trochę inne są moje zadania w zespole. Jestem odpowiedzialny za funkcjonowanie Deine Lakaien od strony technicznej, za współpracę z innymi muzykami. Sytuacja bardzo często wymaga, abym zawierał nowe znajomości, nawiązywał kontakty.
SB: Dlaczego muzyk, który ukończył konserwatorium i odebrał wszechstronne wykształcenie w zakresie muzyki klasycznej, postanowił zająć się szeroko rozumianym rockiem?
Ernst Horn<br>Fot. Winicjusz Kasprzyk
Ernst Horn
Fot. Winicjusz Kasprzyk
EH: Bo rock zawsze mnie interesował. Zacząłem słuchać takiej muzyki, mając czternaście, piętnaście lat. Gdy skończyłem osiemnaście, grałem już w różnych kapelach – ale nie na instrumentach klawiszowych, lecz perkusji. Później zwróciły moją uwagę organy eksperymentalne. I tak dotarłem do muzyki klasycznej i akademii muzycznej.
SB: Ubiegłoroczny album nagrany z towarzyszeniem orkiestry był więc zapewne spełnieniem Twoich marzeń?
EH: Nie tylko moich, Alexandra również – chociaż z różnych powodów. Dla Alexandra zawsze wielką inspiracją był Jacques Brel, chciał – tak jak on – zaśpiewać, mając za plecami orkiestrę, poczuć ten dreszczyk emocji. Zorganizowanie całego przedsięwzięcia nie było prostą sprawą. Ale kiedy już nam się udało – gdy zagraliśmy pierwsze koncerty, a potem wydaliśmy płytę – byliśmy bardzo zadowoleni. Tym bardziej że działania te zbiegły się z jubileuszem dwudziestolecia zespołu. Każdy z tych występów był więc dla nas jak święto. Poza tym ja sam zastanawiałem się, jak nasze utwory zabrzmią w orkiestrowych opracowaniach. Gramy je z elektronicznymi podkładami, gramy akustycznie, dlaczego by więc nie spróbować w jeszcze szerszym składzie i instrumentarium?… Lubię wyzwania, a to było dla nas naprawdę dużym. Przede wszystkim należało dokonać transkrypcji utworów Deine Lakaien na orkiestrę symfoniczną.
Fot. Winicjusz Kasprzyk
Fot. Winicjusz Kasprzyk
SB: Taka płyta to osiągnięcie pewnego punktu kulminacyjnego w Waszej karierze. Co może być dalej?
EH: (długa pauza) Pomysły przychodzą do głowy zazwyczaj podczas pracy. Zabierając się za komponowanie, zawsze towarzyszy mi myśl, żeby zrobić coś nowego, czego nikt by się po mnie nie spodziewał. Teraz chodzi mi po głowie nagranie kompozycji bardziej elektronicznych, inspirowanych na przykład Bachem. Jestem zafascynowany jego fugami, więc może pójdę w tym kierunku.
SB: Każdy artysta ma swoje ulubione dzieła: malarz – obrazy, pisarz – książki. Które ze swoich dokonań uważasz za najważniejsze?
EH: Trudne pytanie. Jeśli chodzi o Deine Lakaien, to chyba… „Silver Tapes”, czyli płytę znaną też pod tytułem „1987”. Nie jest to może nasz najlepszy album, ale podchodziłem do tych nagrań bardzo osobiście i wciąż są mi bardzo bliskie. Z innych swoich projektów cenię też „Liod” Helium Vola.
Fot. Winicjusz Kasprzyk
Fot. Winicjusz Kasprzyk
SB: W czym szukasz inspiracji do pracy?
EH: Czasami jest to muzyka, ale nie zawsze. Zauważyłem już dawno, że do komponowania zainspirować mnie mogą bardzo różne rzeczy – chociażby instalacje artystyczne. Nierzadko jest to też literatura: bardzo chętnie czytam Stanisława Lema, a ostatnimi laty odkryłem dla siebie Michela Houllebecqa oraz Władimira Sorokina. Zaskoczył mnie zwłaszcza jego „Lód”. To, co najbardziej pociąga mnie w sztuce, co daje mi impuls, to odwaga poszukiwania nowych rozwiązań, nowych dróg. Nie tak dawno miałem okazję być ponownie w Bayreuth, gdzie co roku odbywa się Festiwal Wagnerowski. Wjeżdżając do miasta, zobaczyłem podobiznę tego kompozytora i pomyślałem sobie: był taki wielki, odważny w tym, co robił, powinienem być taki jak on.
SB: Od poprzedniego albumu Deine Lakaien z premierowym materiałem („April Skies”) minęły już trzy lata. Kiedy możemy spodziewać się nowej płyty?
EH: W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć. Alexander zamierza wydać późną jesienią nowy album solowy. Będzie pewnie bardzo zajęty, więc ja wykorzystam ten czas, żeby popracować nad kolejnym krążkiem Helium Vola. Wstępnie planuję jego premierę na styczeń 2009 roku. Dla mnie to znakomita odskocznia, szansa na współpracę z muzykami klasycznymi, na tworzenie kompozycji polifonicznych – coś zupełnie innego niż Deine Lakaien. Polecam!
koniec
1 sierpnia 2008
Podziękowania dla Winicjusza Kasprzyka, dzięki któremu rozmowa z Ernstem Hornem doszła w ogóle do skutku, oraz dla Pawła Maleńczyka, który służył pomocą w roli tłumacza.
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Zawsze oczekiwałam od sztuki wzruszeń, a teraz pragnę ich dostarczać
Anna Przybył

9 V 2017

Debiutancka płyta Anny Przybył ma być powiewem świeżości na polskiej scenie lirycznego popu i piosenki poetyckiej. Artystka pod koniec kwietnia wydała „Pragnienia”, album nagrany we współpracy z kierownikiem produkcji i twórcą większości aranży Jackiem Hoduniem oraz realizatorem dźwięku, siedmiokrotnym laureatem Fryderyka, Leszkiem Kamińskim. Z młodą wokalistką, kompozytorką i poetką rozmawiamy o znaczeniu emocji, „Podwójnym życiu Weroniki” i Halinie Poświatowskiej.

więcej »

Traktuję jazz jako muzykę świecką…
Maciej Fortuna

18 XII 2014

Jest jednym z najaktywniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, choć wiele jego projektów wykracza znacznie poza nawet szeroko rozumiany jazz. Nie tak dawno światło dzienne ujrzała, wysoko oceniona w „Esensji”, płyta nagrana przez Macieja Fortunę z artystami zza Oceanu – „The Last of the Beboppers”.

więcej »

Proces twórczy to dość tajemnicza sprawa
Marta Bałaga

17 VIII 2014

Podczas koncertu na tegorocznym Flow Festival amerykańska piosenkarka Marissa Nadler przez cały czas stoi na palcach. Jest malutka, o wiele drobniejsza niż wskazywałyby na to materiały promocyjne usiłujące zrobić z niej drugą Ditę Von Teese. Jest też nieśmiała – z zamkniętymi oczami koncentruje się na muzyce prawie nie odzywając się do publiczności. Od czasu do czasu poprawia tylko czerwoną sukienkę.

więcej »

Polecamy

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku

Zagraj to jeszcze raz Sam:

Jedyny człowiek potrafiący zagrać na chlebaku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Sikory złote pod mankietem odmierzają sekund bieg
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

99 czerwonych balonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Anna z dalekiej północy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Drugi najpiękniejszy cover Stinga
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nauczyli się latać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Polacy na metalowo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Śniegu płoń!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Zdrada czai się pod wodą
— Sebastian Chosiński

Wróblewski był pierwszy!
— Sebastian Chosiński

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Wulkaniczny wehikuł czasu
— Sebastian Chosiński

Kto z Ligą wojuje…
— Sebastian Chosiński

Napalona doktor Quinn
— Sebastian Chosiński

Wampirza podróż w czasie i przestrzeni
— Sebastian Chosiński

Dobra mina do złej gry
— Sebastian Chosiński

Świat zrodzony z nienawiści
— Sebastian Chosiński

Naturalne skłonności do komplikowania życia
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.