Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 kwietnia 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Moje komiksy, vol.1, cz. 1

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Kurc ukazała się moja książka poświęcona opowieściom obrazkowym. Tworząc „Moje komiksy. Vol 1. Od Tajfuna do Supermana” miałem zamiar podzielić się z czytelnikami wrażeniami związanymi lekturą, ale chciałem również, żeby znalazły się w niej moje rysunki.

Paweł Ciołkiewicz

Moje komiksy, vol.1, cz. 1

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Kurc ukazała się moja książka poświęcona opowieściom obrazkowym. Tworząc „Moje komiksy. Vol 1. Od Tajfuna do Supermana” miałem zamiar podzielić się z czytelnikami wrażeniami związanymi lekturą, ale chciałem również, żeby znalazły się w niej moje rysunki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miały to być wariacje na temat znanych okładek komiksowych dopasowane do treści poszczególnych rozdziałów. Niestety tego drugiego planu nie udało się zrealizować. Rysunki jednak powoli powstawały. No i wreszcie są! Późno, bo późno, ale jednak… Być może znajdą się w drugim wydaniu książki, o ile do niego dojdzie, ale zanim to nastąpi, można obejrzeć je w niniejszej galerii. Oto część pierwsza, którą roboczo można nazwać polską (tak, Thorgal i Szninikiel też byli Polakami).
1. Wstęp. Pokój zapanuje, kiedy trójka się zjednoczy!!!
Tytuł wstępu do książki mówi chyba wszystko. Tylko jeden komiks mógł posłużyć tu za inspirację. „Szninkiel” pod koniec lat osiemdziesiątych zrobił w Polsce furorę. Grzegorz Rosiński i Jean van Hamme – przedstawili epicką opowieść o świecie nękanym brutalną wojną. W mojej wersji okładki tego albumu jest oczywiście kilka zmian nawiązujących do zawartości książki. Za plecami dzieciaka (podobieństwo do autora sprzed lat nie jest przypadkowe, lecz osiągnięte z ogromnym trudem) tłoczą się komiksowe postacie, a nad nimi unosi się Komiks! Ten Komiks!!!
2. Nadciąga Tajfun! Czyli jak to wszystko się zaczęło
To jedyny rysunek, który nie powstał na potrzeby książki, ale się w niej znalazł. Narysowałem go w roku 2014 roku do „Antologii: 30 lat Tajfuna. W hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi” opublikowanej przez wydawnictwo Ongrys. Kosmiczny agent święcił swoje triumfy w latach osiemdziesiątych, a czytelnicy „Świata Młodych” na kolejne odcinki opowieści z jego przygodami czekali z wypiekami na twarzy. Na rysunku oczywiście Tajfun oraz kilka ikonicznych elementów z komiksów o nim.
3. Na Trygława i Swaroga! Rzecz o mitycznej wyprawie bohatera, slowiańskich bóstwach i… fujarce Łamignata
Jeśli już mowa o „Świecie Młodych”, to trzeba zaznaczyć, że królowały w nim jednak komiksy o innej charakterystyce niż „Tajfun”. Kajko i Kokosz Janusza Christy to jedni z bardziej popularnych bohaterów tej gazety. W rozdziale opisuję ich przygody oraz odnoszę się do pewnych kontrowersji związanych ze słowiańskimi motywami obecnymi w komiksie. Rysunek nawiązuje do okładki albumu „Skarby Mirmiła”, ale nie przed Zbójcerzami umykają dwaj przyjaciele. To gniew Swaroga zmusił ich do ucieczki.
4. Precz z nudą! Uczłowieczanie przez reklamowanie i upamiętnianie
Jednym z najstarszych komiksowych bohaterów ze „Świata Młodych” jest Tytus. Jest to postać do dziś bardzo aktywna. Udziela się choćby w reklamie. Choć trzeci rozdział poświęcony jest głównie współczesnym przygodom tego bohatera, to wspominam oczywiście również o jego początkach, a te są nierozerwalnie związane z podróżami kosmicznymi oraz… radzieckim Sputnikiem. Rysunek przedstawia Tytusa, Romka i A’Tomka, ale jego kompozycja stanowi nawiązanie do okładki komiksu o kosmicznych peregrynacjach innego kultowego bohatera opowieści obrazkowych – „Tintin. Spacer po księżycu”.
5. Thorgal to ja!
Thorgala przedstawiać raczej nikomu nie trzeba. Syn gwiazd, wychowany przez Wikingów rozpalał wyobraźnię dzieciaków czytających komiksy w latach osiemdziesiątych i… robi to do dziś. Choć jego przygody tworzą już inni artyści, to w pamięci wielu osób nadal żywe są kadry rysowane przez Grzegorza Rosińskiego. I to właśnie im – Thorgalowi oraz Rosińskiemu – poświęcony jest rozdział czwarty. Ilustruje go natomiast rysunek nawiązujący do okładki albumu „Ponad Krainą Cieni”. W mojej wersji jednak Thorgal wyrusza w towarzystwie Ragnara i Thora, a na wszystko czujnym okiem spogląda sam Odyn.
6. Pomiędzy ekspresją a ekshibicjonizmem. O trzech komiksowych autobiografiach
Piąty rozdział poświęcony jest współczesnym komiksom autobiograficznym. Szczegółowo analizuję tu trzy albumy polskich twórców – „Totalnie nie nostalgia”, „Jak schudnąć 30 kg?” oraz „Najgorszy komiks roku”. Analiza umieszczona jest na tle ogólnej refleksji o narracjach autobiograficznych, a ilustracja nawiązuje do okładki 13 zeszytu serii Joego Matta „Peepshow”. Oczywiście zamiast Matta, Setha i Chestera Browna na rysunku pojawiają się bohaterowie trzech komiksów opisywanych w tekście.
koniec
10 stycznia 2021
[«][‹] 1 z 2 [›][»]

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Moje komiksy, vol.1, cz. 2
Paweł Ciołkiewicz

11 IV 2021

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Kurc ukazała się moja książka poświęcona opowieściom obrazkowym. Tworząc „Moje komiksy. Vol 1. Od Tajfuna do Supermana” miałem zamiar podzielić się z czytelnikami wrażeniami związanymi lekturą, ale chciałem również, żeby znalazły się w niej moje rysunki. Każdy rozdział miał mieć swoją ilustrację.

więcej »
Jacek Rosiak, Skrawki dzieciństwa plakat, 2019 (cykl: Skrawki dzieciństwa)

Skrawki dzieciństwa, cz. 3
Jacek Rosiak

28 III 2021

Polecamy

Zobacz też

Inne recenzje

Moje komiksy, vol.1, cz. 2
— Paweł Ciołkiewicz

O komiksach z miłością i znawstwem
— Marcin Mroziuk

Z tego cyklu

Moje komiksy, vol.1, cz. 2
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Sąsiedzi
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek robotowi… człowiekiem
— Paweł Ciołkiewicz

Domek na prerii
— Paweł Ciołkiewicz

Manewry hamowania
— Paweł Ciołkiewicz

Sztuka życia
— Paweł Ciołkiewicz

Krwawy pościg
— Paweł Ciołkiewicz

Bez pracy nie ma kołaczy
— Paweł Ciołkiewicz

Być jak Superman
— Paweł Ciołkiewicz

Żebyśmy ze dwa takie czołgi mieli…
— Paweł Ciołkiewicz

Starcie królów
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.