WASZ EKSTRAKT: | |
---|---|
Zaloguj, aby ocenić | |
Od | 20 maja 2014 |
Do | 14 listopada 2014 |
WWW | Polska strona |
Komiks wierszem po ukraińskuBiuro Literackie Po bardzo udanych dwóch pierwszych edycjach konkursu Komiks wierszem 20 maja wystartowała trzecia odsłona projektu Biura Literackiego, w którym pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych, a prace finalistów publikowane są w specjalnym almanachu. W pierwszej edycji przypomniane zostały wiersze uczestników legendarnego cyklu Barbarzyńcy i nie. W drugiej – autorzy komiksów wzięli na warsztat wiersze polskich poetek. Trzecia edycja w całości poświęcona będzie współczesnej poezji ukraińskiej.
Biuro LiterackieKomiks wierszem po ukraińskuPo bardzo udanych dwóch pierwszych edycjach konkursu Komiks wierszem 20 maja wystartowała trzecia odsłona projektu Biura Literackiego, w którym pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych, a prace finalistów publikowane są w specjalnym almanachu. W pierwszej edycji przypomniane zostały wiersze uczestników legendarnego cyklu Barbarzyńcy i nie. W drugiej – autorzy komiksów wzięli na warsztat wiersze polskich poetek. Trzecia edycja w całości poświęcona będzie współczesnej poezji ukraińskiej. ‹Komiks wierszem po ukraińsku›![]()
Literatura ukraińska obecna jest w Biurze i Porcie Literackim już dziesięć lat. Zaczęło się od antologii Bohdana Zadury „Wiersze zawsze są wolne” z udziałem takich poetów, jak: Dmytro Pawłyczko, Emma Andijewska, Mykoła Chołodny, Hryhoryj Czubaj, Mykoła Riabczuk, Natałka Biłocerkiweć, Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Irwaneć, Wiktor Neborak, Kostiantyn Moskałeć, Jewhen Brusłynowski, Wołodymyr Cybulko, Wasyl Machno, Nazar Honczar, Roman Sadłowski, Iwan Łuczuk, Hałyna Petrosaniak, Andrij Bondar, Serhij Żadan, Ostap Sływynski. Następnie były publikacje wszystkich poetyckich książek Jurija Andruchowycza z przekładami autorstwa Bohdana Zadury i Jacka Podsiadły oraz tomy Wasyla Machny, Ostapa Sływynskiego i Serhija Żadana. Ponadto ukazały się książki prozatorskie Andrija Bondara, Ołeksandra Irwancia, Andrija Lubki, Dzwinki Matijasz i Natalki Śniadanko. W planach Biura Literackiego na 2015 rok są tomy Łesia Beleja i Andrija Lubki. Teraz utwory te wraz z przekładami Anety Kamińskiej stały się punktem wyjścia do stworzenia Banku 150 wierszy przygotowanego przez Marcina Sendeckiego. Prace konkursowe (od 2 do 4 stron w formacie a4), po wcześniejszej rezerwacji wiersza i zgłoszeniu udziału, należy złożyć do 14 listopada (druga tura) drogą mailową (komikswierszem@portliteracki.pl) i na adres: Biuro Literackie, Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław, w formacie pdf do 10 MB oraz na płycie CD/DVD w formacie TIF, kolorystyka CMYK, minimum 300 dpi – z dopiskiem: „Komiks wierszem 2015”. Nadesłane realizacje oceni jury w składzie: Sebastian Frąckiewicz (krytyk i znawca popkultury), Krzysztof Ostrowski (rysownik i twórca komiksów), Marcin Sendecki (poeta i tłumacz). Do udziału w konkursie Komiks wierszem po ukraińsku zaproszeni są graficy, rysownicy i malarze, profesjonaliści i amatorzy z Polski i zagranicy ze szczególnym uwzględnieniem twórców z Ukrainy. Wydarzenie towarzyszy 20. edycji Portu Literackiego, zaplanowanej na kwiecień 2015 roku. Laureatów poznamy na festiwalowej prezentacji finalistów podczas jubileuszowej edycji imprezy. Pełny regulamin konkursu, formularze zgłoszeniowe oraz Bank wierszy są zamieszczone na stronie portliteracki.pl. Dwa poprzednie almanachy („Powrót Barbarzyńców i nie” oraz „Komiks wierszem w trybie żeńskim”) z pracami finalistów dostępne są w księgarni poezjem.pl. ![]() 19 czerwca 2014 |
Centrum Kultury i Sportu w Karczewie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby, zrzeszone i niezrzeszone w związkach twórczych. poetów z kraju i zagranicy, mające ukończone 18 lat do udziału w konkursie poetyckim.
więcej »Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XI edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.
więcej »Prezentujemy Regulamin XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka, tradycyjnie zapraszając do wzięcia w nim udziału.
więcej »Pod wielkim urokiem małej kropki, cz. 6
— Jadwiga Hajdo
Pod wielkim urokiem małej kropki, cz. 5
— Jadwiga Hajdo
Pod wielkim urokiem małej kropki, cz. 4
— Jadwiga Hajdo
Pod wielkim urokiem małej kropki, cz. 3
— Jadwiga Hajdo
Pod wielkim urokiem małej kropki, cz. 2
— Jadwiga Hajdo
Pod wielkim urokiem małej kropki
— Jadwiga Hajdo
Biuro Literackie
— Port Literacki w Kołobrzegu
Biuro Literackie
— Zagraj literaturą i wygraj 10 tysięcy
Biuro Literackie
— Pięć konkursów w 20. sezonie Biura i Portu Literackiego
Biuro Literackie
— Program Europejskiego Portu Literackiego Wrocław
Biuro Literackie
— Europejski Port Literacki we Wrocławiu
Biuro Literackie
— Finaliści konkursu „Komiks wierszem”
Biuro Literackie
— Powrót Barbarzyńców i nie