Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 lutego 2021
w Esensji w Esensjopedii

Medaliony w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Galeria Katowice ZPAF serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Stanisława Michalskiego „Medaliony”. 4 maja zobaczyć będzie można niezwykłe ujęcie pozornie zwykłego świata pod stopami – świata, w którym też jest miejsce na sztukę.

ZPAF – Okręg Śląski

Medaliony w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików oraz Galeria Katowice ZPAF serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Stanisława Michalskiego „Medaliony”. 4 maja zobaczyć będzie można niezwykłe ujęcie pozornie zwykłego świata pod stopami – świata, w którym też jest miejsce na sztukę.
Aktualna wystawa Stanisława Michalskiego „Medaliony” jest ilustracją subiektywnie postrzeganego obrazu wielu miast i ulic. Materia miejska staje się tłem dla osobistych wyborów i przeżyć autora. Ważniejsze jest to, co się spostrzega; to, co indywidualnie doświadczane i odczuwane. Obrazy pobudzają wewnętrzne przeżycia, pragnienia i refleksje. Dają możliwość indywidualnego odbioru i przeżywania przestrzeni. Za sprawą tego rodzaju fotografii kształtowany jest obraz miast w pewnym sensie niewidzialnych. Możemy jedynie wyobrażać sobie jak te miasta wyglądają w całej okazałości. Autor zaprasza nas w inną podróż. Tematem prac składających się na cykl „Medaliony” jest motyw obecny w niemalże w każdej przestrzeni ulic, chodników i miast oraz pełniący określone funkcje użytkowe. Ta kolekcja optyczno-mechanicznych śladów, zapisanych promieniami we wrażliwej na światło materii fotografii mówi nam, jak wygląda świat. Autor narzuca kierunek oglądu i kadr, rezygnuje z potocznego sposobu patrzenia i podziwiania miejsc naszej wędrówki.
W czasie wielu podróży autor przedmiotem swoich zainteresowań uczynił obszar ulic i chodników, świat przestrzeni publicznej ulokowany pod stopami. Podjął próbę badania estetyki ulic odwiedzanych miast, koncentrując się na charakterystycznych elementach, jakimi są oznaczone tajemniczymi symbolami K i B studzienki burzowe oraz studzienki kanalizacyjne. Zwraca uwagę i proponuje odmienność obserwacji w porównaniu z potoczną, znaną i powszechną, naznaczoną stereotypami, tysiącami pocztówkowych wyglądów i wizji. W swojej wędrówce tworzy kolekcję subiektywnych obrazów, ukazuje inne, odmienne i mało znane oblicze miasta. Droga, asfalt, chodnik, a w nich zakomponowane medaliony. Na co dzień funkcjonalne i użyteczne, od święta – wyrafinowane klejnoty zdobiące przestrzenie ludzkiej egzystencji. Wypatrzone w odpowiedniej aurze i porze, w szczególnych okolicznościach gry światła i cienia. To wszystko sprawia, że fragmenty codziennego świata, potoczne i opatrzone stają się czymś szczególnym, unikalnym i osobliwym. Klejnotami miejskiej przestrzeni, medalionami zdobiącymi świat wokół nas.
Pod względem estetycznym te wyrafinowane i wycyzelowane obrazy utrzymane są w monochromatycznej konwencji, a pojedyncze w wąskiej gamie kolorystycznej. Mistrzowskie panowanie nad kadrem, światłem i cieniem, powoduje umiejętne wydobywanie faktur i struktur materii, świadome wykorzystywanie aury pogodowej, pory dnia i pory roku w celu stworzenia subiektywnych portretów ulic. Autor sprawia, że ten znaleziony na ulicy funkcjonalny przedmiot-system podniesiony zostaje do rangi estetycznego dzieła sztuki. Zapomniany, niezauważany, pełniący swe użytkowe funkcje przedmiot staje się klejnotem miasta posiadającym określoną formę, estetyczny wymiar i charakter. Światło i cień, stopień wilgotności, pora dnia i roku, stopień zużycia za sprawą ruchu samochodów i pieszych – wszystkie te elementy sprawiają, że odlewy błyszczą; wklęsłe i wypukłe grafiki, tłoczenia i znaki zwracają na siebie uwagę, a wrażliwy przechodzień widzi to, dostrzega i docenia.
Odnajdywane w przestrzeniach ulic i chodników studzienki i kratki kanalizacyjne oraz burzowe są estetycznym zwieńczeniem i ukoronowaniem niewidocznego układu podziemnych korytarzy i systemów kanalizacyjnych. W kształcie okręgów, kwadratów, prostokątów oraz trójkątów, w układach chodników i dróg tworzą przeróżne kompozycje. Są portalami do tajemniczego i nieznanego świata, prowadzą ku nieznanemu. Calle, Czeladź, Katowice, Kolonia, Paryż, Rybnik, Sosnowiec, Żory. Świat, Europa, Polska, różne kraje i odmienne kształty oraz oznaczenia. Studzienki ulokowane między torami, potwornie wyszlifowane przez samochody, a w konsekwencji pozbawione pierwotnie zawartych w nich informacji; studzienki ulokowane na szlakach wędrówek pieszych, znacznie mniej narażone na proces zacierania i naruszania informacji; studzienki ulokowane gdzieś z boku, z dala – bezpieczne i trwałe.
Obrazy składające się na wystawę Stanisława Michalskiego „Medaliony” są wyrazem zachwytu nad różnorodnością form, układów i kompozycji przemienionych w medium fotografii, które pozwala dzielić się z widzami pięknem znalezionym w przestrzeni miejskiego pejzażu. Ta subiektywna kolekcja jest dowodem na to, że wystarczy uważnie patrzeć, pochylić się, wybrać i utrwalić, aby lepiej poznać i zapamiętać klejnoty naszych ulic.
Janusz Musiał, kwiecień 2011
Stanisław Michalski fotografią zajmuje się od 1974 roku. Jest animatorem, popularyzatorem, instruktorem ds. fotografii oraz filmu. Przewodniczący Klubu Artystycznej Fotografii w Katowicach w latach 90. Laureat wielu znaczących nagród w kraju i zagranicą. Autor ponad 36. wystaw indywidualnych w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, Belgii, Japonii, Hiszpanii, USA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Stanisław Michalski – „Medaliony”. Wernisaż 4. maja (środa) 2o11, godzina 18:30. Wystawę można oglądać do końca maja 2011 w środy i czwartki w godzinach 13:00-17:00. Wstęp bezpłatny.
koniec
2 maja 2011
Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
40-009 Katowice, ul. Św. Jana 10
tel. +48 32 253 77 77
fax +48 32 253 77 77
Czynne: Galeria: poniedziałek – piątek w godz. 10.00-17.00

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Przydrożne kapliczki w Olsztynie
BWA Olsztyn

13 VII 2019

„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

ZPAF – Okręg Śląski
— Notatki w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
— Współodczuwanie w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
— Tożsamość Subiektywna oraz Obiektywnie / Subiektywnie w Katowicach

ZPAF – Okręg Śląski
— Współodczuwanie – dialog. Zaproszenie do współudziału

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Światłoczuły Ogród i Intymność w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Dolny Śląsk w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Cmentarz żydowski na fotografii w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Romowie wśród nas w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— …omnis moriar w Katowicach

Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski
— Cyberfoto w Katowicach

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.