Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 marca 2021
w Esensji w Esensjopedii

preMedytacje, Nie Vidit i Meble w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza 19.11.2011. o godz.14.00 na uroczyste otwarcie trzech wystaw.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

preMedytacje, Nie Vidit i Meble w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza 19.11.2011. o godz.14.00 na uroczyste otwarcie trzech wystaw.
Muzeum Rzeźby Współczesnej
preMedytacje / Symulacje
Kurator: Sławomir Brzoska
„preMedytacje” to cykl wystaw prezentowanych w Polsce i za granicą przewidziany na lata 2010 – 2012, realizowany przez Katedrę Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W trzech kolejnych wystawach, realizowanych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galerii Bielskiej BWA oraz Muzeum Historii Katowic swoje prace wystawiali profesorzy prowadzący pracownie, asystenci oraz wybrani do poszczególnych wystaw studenci. Do wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaproszeni zostali też po raz pierwszy artyści nie zatrudnieni w poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, także z zagranicy.
Pracownie Katedry Działań Przestrzennych charakteryzują się odmiennymi programami nauczania, szeroką ofertą dydaktyczną dotyczącą mediów a przede wszystkim różnorodnymi postawami twórczymi samych wykładowców. Pomimo różnic, wszystkie pracownie deklarują otwartość wobec szeroko rozumianej kreacji. Poza narracyjnością, wskazują na niezbędną umiejętność operowania przestrzenią, świadomego jej przekształcania przy użyciu odpowiedniego medium.
Kolejnym odsłonom „preMedytacji” towarzyszą inne hasła; tytuł orońskiej wystawy brzmi Symulacje. Wiele prac zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy, ponieważ zrealizowane zostały specjalnie dla przestrzeni CRP. Na wystawie zobaczymy prace stricte rzeźbiarskie, z użyciem tradycyjnego materiału, instalacje, projekcje video, na sztuce performance kończąc.
Do wystawy zostali zaproszeni:
Irwan Ahmett /Tita Salina (Indonezja), Janusz Bałdyga, Robert Bartel, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Jarosław Bogucki, Sławomir Brzoska, Tomasz Drewicz, Ołeś Dzyndra (Ukraina), Rafał Górczyński, Łukasz Gruszczyński, István Haász (Węgry), Jacek Jagielski, Włodko Kaufman (Ukraina), Sławomir Kuszczak, Leszek Lewandowski, Ryszard Ługowski, Jarosław Perszko, Kazimierz Raba, Dawid Szafrański, Andrzej Szarek, Henk Wijnen (Holandia), Cyryl Zakrzewski
kurator wystawy Sławomir Brzoska
• • •
Galeria Kaplica
NIE VIDIT
Artysta: Bogdan Wajberg
Kurator: Anna Podsiadły
Obecny pokaz ma charakter site specific works. Artysta tworzy we wnętrzu Galerii Kaplica sytuację wieloznaczną, wykorzystując jako materię – baner, który w tym wypadku wchłonie przestrzeń galeryjną, nadając jej nową jakość. Interesuje go kontekst współczesny zastosowań banera, jego warstwa znaczeniowa i symboliczna. Niezwykle istotna w tym pokazie jest również specyfika samego wnętrza Kaplicy oraz inskrypcja Omnia Vidit ulokowana w nadprożu portyku. Działanie we wnętrzu stanowi dialog z tym właśnie napisem.
W ostatnich latach artysta tworzył prace oparte na studium natury organizmu człowieka w kontekście stworzonej przez niego cywilizacji. Jego zdaniem: „Organizm człowieka jest najwrażliwszą częścią złożonych instalacji, w których egzystujemy – skazani na technologiczne unicestwienie. Korzystamy z produktów i technologii, które stymulują kondycję i komfort życia jednostki. Nadal jednak decydujemy się żyć w sposób nadmiernie obciążający organizm obfitością szkodliwych produktów”.
Bogdan Wajberg (ur. 1955) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki w l. 1976 – 1981. Od 1982 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, w Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni na Wydziale Sztuk Wizualnych. Od 2002 r. w stopniu adiunkta. Jest współautorem i uczestnikiem międzynarodowych projektów rzeźbiarskich w kraju i za granicą.
• • •
Galeria Oranżeria
Meble
Artysta: Marek Wagner
Kurator: Anna Podsiadły
W l. 70. i 80. Marek Wagner uprawiał rysunek i malarstwo, które w l. 90. zastąpił tworzeniem obiektów trójwymiarowych. Znalezione stare przedmioty łączy z nowymi tworzywami. Przy zastosowaniu współczesnych technologii buduje symboliczne prace oraz konstruuje wieloelementowe instalacje. W swoich działaniach podejmuje problematykę z zakresu antropologii kultury. Tematem jego twórczości jest m.in. wpływ zmieniających się norm cywilizacyjnych XX w. na formy kultury materialnej. Prace artysty stanowią komentarz do historycznie i współcześnie analizowanego procesu umasowienia uczestnictwa w kulturze, prowadzącego do jej generalnego regresu. Prezentowane na wystawię obiekty mają strukturę przenikających się, spiętrzonych przedmiotów.
Marek Wagner (ur. 1949) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w l. 1967 – 1974. Uzyskał dyplom na Wydziale Tkaniny (1973) oraz na Wydziale Grafiki (1974). Obecnie Profesor na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Sztuk Wizualnych, tworząc program, w którym oprócz tradycyjnych realizacji rzeźbiarskich powstają nietypowe i eksperymentalne prace studenckie.
koniec
18 listopada 2011
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1
tel. (+ 48) 48 618 45 16, 48 618 40
fax (+48) 48 618 44 70
Czynne: codziennie z wyjątkiem poniedziałku
Wstęp: dorośli - 7.00; uczniowie, studenci - 5.00 zł

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Przydrożne kapliczki w Olsztynie
BWA Olsztyn

13 VII 2019

„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Looking Glass w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Konstruując chmury w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— O potrzebie tworzenia widzeń w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Cragg w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacja Wspólnota Gdańska
— Rozdroża Wolności 2016

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Wszystko, jako Genesis w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Niesdyskretne spojrzenie i marionetka w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Dożynki, błyskotki i rzeźby w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
— Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.