Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii

Nature Reflected w Krakowie

Manggha
Od 15 maja do 16 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wystawa pt. „Nature Reflected”.

Manggha

Nature Reflected w Krakowie

Od 15 maja do 16 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wystawa pt. „Nature Reflected”.
Od 2008 roku norymberski artysta Thomas May pracuje w Japonii ingerując w jej naturę poprzez różnego rodzaju działania artystyczne. Jego interwencje podejmują dialog z romantycznym, lecz dla wielu widzów obcym, światem japońskiej flory. Za pomocą minimalnych środków artysta dokonuje zmian w naturalnym środowisku w taki sposób, że dopiero uważne oko może je wychwycić. Te krótkotrwałe zabiegi „upiększania” odpowiadają powszechnemu postrzeganiu natury, jako estetycznego ideału i są tak samo piękne, jak okrutne są ślady jego artystycznej twórczości. Ta ambiwalencja ludzkiego podejścia zostaje uchwycona na fotografiach. W momencie ujęcia artysta rejestruje moment wyjęty z procesu permanentnej zmiany, jaka zachodzi w naturze. Nawiązując do romantycznych landszaftów zdjęcie odzwierciedla jakiś idealny obraz, który w rzeczywistości nie istnieje.
Wystawa fotografii jest wkomponowana w inscenizację przestrzenną, dla której wzorem estetycznym jest japoński ogród i stylistyka mangi. Wykonane z tworzywa sztucznego i rozpięte horyzontalnie obiekty kwietne zagoszczą w całej muzealnej galerii.
Kontrapunktem dla wykreowanego przez artystę botanicznego świata jest „ogród pięcioosobowy”, naturalny obiekt, swego rodzaju „hortus conclusus”, który zbudowany został z pięciu połączonych ze sobą kul. Jego zewnętrzną część tworzy ziemia, wnętrze zaś porasta trawa i japońskie rośliny. W czasie trwania wystawy rośliny będą przemieszczać się ze środka obiektu na zewnątrz, dzięki czemu ogród otworzy się, tworząc japoński biotop.
Japoński ogród ma naśladować przyrodę tak, aby działania człowieka były jak najmniej widoczne. Natura ma inspirować, ale nie należy jej kopiować, ponieważ dzika jest najwyższym ideałem. Thomas May podejmuje artystyczny dialog z tą tradycją.
Thomas May, urodzony w 1971 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie prof. Reutera; studia podyplomowe na tejże akademii na Wydziale: Sztuka w Przestrzeni Publicznej u prof. J. P. Hölzinger. Otrzymał liczne stypendia artystyczne m.in. do Anglii, Chin, Finlandii i Japonii. Pomysłodawca projektu „Źdźbło trawy”, zrealizowanego w 10 krajach Europy i Azji, także w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2005). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech oraz poza ich granicami.
koniec
3 czerwca 2013
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Kraków ul. Konopnickiej 26
tel. 122672703

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Do: 2013-06-16
Manggha, Kraków, Konopnickej 26

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »
Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Manggha
— Modernizm udomowiony w Krakowie

Manggha
— Japońska układanka w Krakowie

Manggha
— Przejrzystość w Krakowie

Manggha
— Sploty ducha, wzory codzienności w Krakowie

Manggha
— Kaligrafia japońska w Krakowie

Manggha
— Turboprorok w Krakowie

Manggha
— Taniec duszy w Krakowie

Manggha
— Obrazy patrzące w Krakowie

Manggha
— Szkoda wyrzucić w Krakowie

Manggha
— Kachō – ga w Krakowie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.