Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 maja 2020
w Esensji w Esensjopedii

Fotografie nieudane w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
Galeria Fotografii Deka, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na wystawę ANDRZEJ WALTER – „FOTOGRAFIE NIEUDANE”. Wystawa czynna do 8 września 2014 r.

Dom Kultury Chwałowice

Fotografie nieudane w Rybniku

Galeria Fotografii Deka, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na wystawę ANDRZEJ WALTER – „FOTOGRAFIE NIEUDANE”. Wystawa czynna do 8 września 2014 r.
JESTEM TU, I TY JESTEŚ, ABY COŚ PRZEŻYĆ.
Od Autora
Odpowiem na pierwsze i podstawowe pytanie – dlaczego nieudane? Odpowiem krótko, że za takie je uznałem na jakimś tam etapie. Ponieważ proces twórczy jest rzeczą skomplikowaną, odpowiedź ta nie wyczerpuje zagadki. Skupić się musimy na podejściu do sztuki. Ponieważ nie interesuje mnie całkowicie formalizm, moje poszukiwania dotykają treści i ekspresji. W tych, z kolei, lubię podpierać się symbolem i jego uwypukleniem w znaczeniu. Treść nieodwołalnie wiąże się z zapisywanym słowem. Słowem, które naszemu życiu nadaje sens. Jestem tu, i ty też jesteś, aby coś przeżyć. Moja aktywność, od swoich świadomych początków, wiązała się z zapisywaniem myśli w formie metaforycznej oraz potrzebie zamrożenia chwili w obrazie. Skąd ten dualizm – nie wiem.
Wykonywanie zdjęć stało się czynnością masową i powszechną. Właściwie wraz z rozwojem turystyki fotografuje prawie każdy … Obraz praktycznie zastąpił nam dziś słowo, ale system komunikacji oplótł nas jednocześnie tak szczelnie, że trudno dziś określić jego podstawowe kanały. Pytanie czym myślimy stało się pytaniem zasadniczym. Czy myślimy emocją? … Czy myślimy prawem?… Czy też może myślimy życzeniem?… Zachcianką?… – Nie udzielajmy zbyt łatwej odpowiedzi. Niech pytanie pozostanie w zawieszeniu.
Proponuję Wam dziś spotkanie ze słowem. Słowem, które w wymiarze czytelnictwa uległo ogromnej degradacji oraz redukcji. W wymiarze poezji oraz jej percepcji praktycznie zanika, choć paradoksalnie – nowych rzesz poetów nie brakuje. Zwłaszcza w Polsce. Proponuję takie spotkanie z dwóch powodów. Po pierwsze moja droga artystyczna – jako autora tej wystawy fotografii – prowadzi poprzez słowo. I to jest słowo poszukujące metafory. Po drugie szukam w fotografii jako dziedziny sztuki – słów, bądź poezji, jako funkcji opisania świata w komunikacji z odbiorcą. Ten dualizm twórczy spowodował być może stłumienie słów poezji, do form najprostszych i wyraźnych, jak również postrzeganie świata w kategoriach myślenia obrazem. Przejawia się to myślenie próbą uchwycenia wielu wątków symboliki obrazu i jego jątrzącego przekazu. Mamy zatem chaos podniesiony do rangi pewnego porządku, mamy prostotę formy zmieszaną z plastikowym kiczem, mamy wreszcie strzępy uczuć i emocji rzuconych w wir materii oraz wyszukanych technologii. Nasz świat stał się wyjątkowo skomplikowany. Pogmatwał się na tyle, iż w swojej masowości możemy śmiało go uznać za nieudany. I może na tym polega błąd tych fotografii. Na odwróceniu świata do góry nogami. Na obserwacji nieustannej potrzeby człowieka do: kontaktu, bycia „w zasięgu”, na dostępności poza granice życia. Jednocześnie każde z tych zdjęć gdzieś tam, kiedyś, jakoś – odrzuciłem. To sekwencje nieudane, zdawałoby się – niepotrzebne. Z innej perspektywy. Można ich dotknąć anonimowo. Zetknąć się z nimi „za rogiem”, każdego dnia, w każdym świecie. Moje myślenie obrazem składa się z setek, tysięcy takich obrazów, jak i z milionów słów dotąd nie zapisanych. Z pozornego chaosu wyłania się świat ludzkiego zagubienia. Szaleństwa w poszukiwaniu czegoś więcej, czegoś ponad w tym bezustannym – wydawałoby się bezsensownym biegu – zwanym Życiem.
Andrzej Walter
Andrzej Walter – ur. 29 grudnia 1969 w Zabrzu, pisarz, poeta, publicysta, krytyk literacki oraz fotografik. Członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Pracował w instytucjach finansowych: początkowo w bankach, później w Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości. W latach 1994-1996 stworzył w Gliwicach własną Kancelarię Podatkową Fineko, którą do dziś prowadzi z żoną Jadwigą. Literacko debiutował w 2000 r., związany jest na stałe z portalem literackim www.pisarze.pl. Juror kilku konkursów poezji. Opublikował sześć tomików poezji: „Paryż” – maj 2003, „Miłość” – październik 2007, „Tam gdzie zebrałem poziomki” – czerwiec 2010, „Punkt rzeczy znalezionych” – czerwiec 2011, „Śmierć bogów” – luty 2012, „Pesel” – sierpień 2013. Na polu fotografii może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami m.in.: dyplomem jakości Nowojorskiego Instytutu Fotografii (2000 r.), I nagrodą w prestiżowym konkursie Wydawnictwa Serbin Communications oraz czasopisma Photographers Forum z Los Angeles (2001 r.), publikacją w katalogu B&W Magazine USA (2005 r.). Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawy indywidualne to: „Santoryn”, „Jest taka Europa…”, „Barwne Impresje”, „Nastroje”, „Salon Artystyczny Krakowa”, „Miłość”, „Zamyślenia”. Autor albumów poetyczno-fotograficznych: „Paryż” – 2003 r. i „Nastroje” – 2004 r., oraz tomiku poetycko-fotograficznego „Miłość” – 2007 r. Strona autorska artysty: www.andrzejwalter.pl.
koniec
17 sierpnia 2014
Dom Kultury Chwałowice
44-206 Rybnik, ul. 1 Maja 95
tel. +48 032 433 18 52
fax +48 032 421 62 22
Wstęp: wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2014-08-08
Do: 2014-09-08
Dom Kultury Chwałowice, Rybnik, Chwałowice, 1 Maja 91B

Najnowsze

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Przydrożne kapliczki w Olsztynie
BWA Olsztyn

13 VII 2019

„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna

więcej »

North America we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław

12 VII 2019

Krzysiek Orłowski. North America | 5.7.19–9.9.19

więcej »

Polecamy

Wielka historia i jeszcze większa nie-historia

Miejsca, które warto odwiedzić:

Wielka historia i jeszcze większa nie-historia
— Wojciech Gołąbowski

Palisada nad Olzą
— Wojciech Gołąbowski

Małysz w drewnie i czekoladzie
— Wojciech Gołąbowski

Jurajskie Betlejemowo
— Wojciech Gołąbowski

Co dwa młyny to nie jeden
— Wojciech Gołąbowski

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Zobacz też

Tegoż autora

Dom Kultury Chwałowice
— Trzy Sztuki w Antarktyce w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Body Art Fantasmagoria w Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Bliżej człowieka w Rybniku-Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— W poszukiwaniu ciszy w Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Dwie wystawy fotografii koncertowej w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Cały świat to scena w Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Akcja Humanitarna w Rybniku-Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Podróżni i Remuh w Rybniku-Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Dzika, dziecięca radość tworzenia w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Fuzja światów w Rybniku

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.