Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 maja 2020
w Esensji w Esensjopedii

Body Art Fantasmagoria w Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
Galeria Fotografii DeKa i Galeria Drugiego Planu | FANTASMAGORIA – wystawa fotografii | Body Art Fantasmagoria | Wystawa czynna od 4 lipca do 31 sierpnia 2016 r.

Dom Kultury Chwałowice

Body Art Fantasmagoria w Chwałowicach

Galeria Fotografii DeKa i Galeria Drugiego Planu | FANTASMAGORIA – wystawa fotografii | Body Art Fantasmagoria | Wystawa czynna od 4 lipca do 31 sierpnia 2016 r.
fot.MARIUSZ BRZOZA, model-MARIA PROSOLOVSKAIA, malarstwo-HENRYKA LANGRZYK
fot.MARIUSZ BRZOZA, model-MARIA PROSOLOVSKAIA, malarstwo-HENRYKA LANGRZYK
Bodypainting – zachwycająca sztuka malowania ciała, zawitała do galerii Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, za sprawą Twórczego Projektu Malarsko-Fotograficznego „FANTASMAGORIA” (BODY PAINTING), zrealizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie www.mok.radlin.pl, gdzie latem 2015 roku odbyły się dwie sesje warsztatowe. Na wystawie prezentowanych jest 40 fotografii z ponad 100, które wówczas zostały zrealizowane. W projekcie uczestniczyli: modele (Maria Prosolovskaia, Dominika Wawrzyńczyk, Matylda Błaszczak, Aneta Czuchowska, Katarzyna Zając, Weronika Skotnica, Julia Selwa, Alicja Kubik, Wiktoria Przeliorz, Agata Kraszczyńska, Aleksandra Kuczera, Kaja Rok, Pola Rok, Julia Kucińska, Joanna Pawełoszek), malarki ciała (Małgorzata Magnowska, Wiesława Sobczak-Skaba, Wiesława Magnowska, Aneta Weronika Gajos, Paulina Czuchowska, Helena Kozub, Izabela Żurek, Henryka Langrzyk, Jadwiga Pietrek, Marieta Kuczera-Rok, Agnieszka Selwa), fotograficy (Paweł Tatarczyk, Sebastian Lorenc-Rok, Krzysztof Pietrek, Mariusz Brzoza, Malwina Porębska, Bogusław Sitko, Karol Praszelik, Sabina Nitner, Dariusz Langrzyk, Sabina Zeug, Marieta Kuczera-Rok, Jadwiga Pietrek, Wiesława Sobczak-Skaba). – Każdy fotogram odzwierciedla pracę modelek, malarzy i fotografików. Staraliśmy się połączyć naturalne piękno ciała, plastyczne wizje malarskie i synergiczną propozycję odbioru tej kompilacji stworzoną przez fotografików. Pomysły na wzory malarskie umieszczane bezpośrednio na ciele modelek rodziły się w trakcie pracy, były modyfikowane, często dyskutowane, zmieniane i poprawiane. Podobnie było z poszukiwaniem odpowiedniego miejsca, w którym modelka prezentowała powstałe dzieło malarskie dodając do niego odpowiednią pozę, wyraz twarzy czy spojrzenie. To wszystko było potem uwieczniane aparatem fotograficznym po uprzednim przyprawieniu właściwym światłem, kątem widzenia i artystycznym wydobyciu szczegółów – mówi komisarz wystawy i projektu – Marieta Kuczera-Rok.
fot.KRZYSZTOF PIETREK, model-MARIA PROSOLOVSKAIA, malarstwo-HENRYKA LANGRZYK
fot.KRZYSZTOF PIETREK, model-MARIA PROSOLOVSKAIA, malarstwo-HENRYKA LANGRZYK
Bodypainting – człowiek żywym dziełem sztuki.
Bodypainting jest z jedną z najstarszych i najbardziej poruszających form sztuki. Jużstarożytne plemiona praktykowały ją jako symbol związku ludzkiego ciała ze światem duchowym. Była również i jest nadal stosowana przez ludzi różnych kultur jako wyznacznik przynależności do danego kręgu społecznego. Barwy i symbole malarstwa na ciele miały znaczenie symboliczne, religijne lub wojenne. Zdobienie ciała było często stosowane do kamuflażu podczas polowania, a także dekoracyjnie jako ozdoba podczas obchodów różnych ceremonii (narodziny, śmierć, ślub oraz wkroczenie w okres dojrzewania i dorosłości) mających charakter magiczny i symboliczny. Ta forma ekspresji dawała też możliwość pewnej transformacji, pozwala na zmianę tożsamości, ale była też czysto użyteczna. Aborygeni wykorzystywali farbę, aby chronić skórę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych, a Szkoci w czasach Cesarstwa Rzymskiego z kolei w ten sposób chronili się przed zimnem.
fot.MALWINA POREBSKA, model-MATYLDA BLASZCZAK, malarstwo HENRYKA LANGRZYK
fot.MALWINA POREBSKA, model-MATYLDA BLASZCZAK, malarstwo HENRYKA LANGRZYK
Bodypainting w kulturze masowej to rok 1933, kiedy to Max Factor zaprezentował podczas Chicago World’s Fair nagą modelkę Sally Rand z ciałem pomalowanym ozdobnie kosmetykami. Technika przeniknęła na dobre do kultury masowej w latach 60, kiedy to hippisowscy artyści malowali obrazy na płótnie, aby następnie odbić je na ciałach modeli. Lata 70 i 80 to glam rock i malowanie twarzy jako element stylizacji i ekspresji. Pierwszą na świecie galerię w całości poświęconej sztuce malowania ciała, otworzył Craig Tracy w Nowym Orleanie w 2006 r. W ostatnich latach body painting to zarówno farba jak i tatuaż, przykładem np. Zombi Boy, którego całe ciało pokryte jest tatuażami „wystąpiło” w jednym z teledysków pokrytej farbą Lady Gagi. Obecnie technika ta jest powszechnie wykorzystywana na demonstracjach publicznych, reklamie, filmach i fotografii. Ozdabianie ciał, w świecie sław zaczęło się w roku 1992 okładką magazynu „Vanity Fair”, na którą pozowała Demi Moore, pozornie ubrana w garnitur, krawat i kamizelkę, a tak naprawdę, cała stylizacja była jedynie namalowanym na jej nagim ciele wzorem.
fot.SABINA NITNER, model-MATYLDA BŁASZCZAK, malarstwo-HENRYKA LANGRZYK
fot.SABINA NITNER, model-MATYLDA BŁASZCZAK, malarstwo-HENRYKA LANGRZYK
Bodypainting jest coraz bardziej popularną formą artystycznego wyrazu, sztuka ta ma również wiele odsłon, jak choćby fotografie Gesin’a Marwedel’a, którego nieprawdopodobnie piękne „żywe obrazy”, są tak realistyczne, że aż trudno dostrzec, że to prawdziwe kobiety są płótnem, na którym maluje artysta. Najbardziej znani artyści, którzy tworzą arcydzieła bodypaintingowe to obecnie Jovanka Czarnik, Marian Folga, Youri Messen-Jaschin, Yves Klein i Veruschka. Zachwycającą sztukę malowania ciał możemy podziwiać również na zdjęciach słynnej Triny Merry, artystki znanej z unikalnego stylu sztuki konceptualnej.
Bodypainting na stałe wpisał się w naszą kulturę. Co roku organizuje się wiele festiwali malowania ciała. Prawdziwą mekką dla fascynatów sztuki bodypainting, charakteryzacji i body art., jest odbywający się w mieście Pörtschach, WORLD BODYPAINTING FESTIVAL www.bodypainting-festival.com/en/ – największy i najciekawszy festiwal bodypaintingu na świecie. To swego rodzaju mistrzostwa świata w sztuce malowania ciała, gdzie ponad 200 artystów z 44 krajów ku uciesze około 30 tysięcy gości uczestniczy w swoistym misterium koloru. WBF to również miejsce, gdzie można wysłuchać na żywo wielu koncertów, uczestniczyć w pokazach mody i różnych wystawach – to jedno z najważniejszych wydarzeń artystyczno-kulturalnych w Austrii. Tegoroczna 15-ta już edycja festiwalu, miała miejsce w dniach 1-3 lipca.
fot.DARIUSZ LANGRZYK,  model-JULIA KUCIŃSKA, malarstwo-WIESŁAWA SOBCZAK-SKABA
fot.DARIUSZ LANGRZYK, model-JULIA KUCIŃSKA, malarstwo-WIESŁAWA SOBCZAK-SKABA
Pionierką sztuki bodypaintingu w Polsce jest Agnieszka Glińska – tancerka, choreograf, twórczyni projektów plastycznych do spektakli baletowych, założycielka i dyrektor artystyczny zespołu Art Color Ballet www.baletcolor.pl. Na ubiegłorocznym koncercie inauguracyjnym III Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu, tancerze Art Color Ballet niczym żywych pędzli użyli swoich ciał do „malowania” tańcem emocji muzyki w różnych przestrzeniach Zabytkowej Kopalni Guido na poziomie 320 m pod ziemią. Do Polaków należy też nowy rekord Guinnessa w body paintingu – podczas Przystanku Woodstock w 2015 r. zgromadziło się aż 497 osób z pomalowanymi ciałami.
Współcześnie ozdabianie ciała uważane jest za dziedzinę sztuki, stanowi sposób na wyrażanie siebie i wzbudza estetyczny zachwyt szczególnie, gdy pięknie i zmysłowo pomalowane farbami ciała, wkomponowują się w naturalne otoczenie, tworząc z nim jednolitą całość. Sztuka malowania ciała traktowana jako wyraz własnej ekspresji twórczej pozwala poznać nowy wymiar malarstwa, pozwala odkrywać nowe oblicza naszej twarzy i ciała. Ucząc się sztuki malowania ciała, mamy możliwość zobaczyć własne ciało jako formę sztuki malarskiej. Bodypainting daje możliwość syntezy piękna ciała i malarstwa oraz stworzenia żywego dzieła sztuki – jest sztuką jedyną w swoim rodzaju.
koniec
27 lipca 2016
Dom Kultury Chwałowice
44-206 Rybnik, ul. 1 Maja 95
tel. +48 032 433 18 52
fax +48 032 421 62 22
Wstęp: wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2016-07-04
Do: 2016-08-31
Dom Kultury Chwałowice, Rybnik, Chwałowice, 1 Maja 91B

Najnowsze

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Przydrożne kapliczki w Olsztynie
BWA Olsztyn

13 VII 2019

„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna

więcej »

North America we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław

12 VII 2019

Krzysiek Orłowski. North America | 5.7.19–9.9.19

więcej »

Polecamy

Wielka historia i jeszcze większa nie-historia

Miejsca, które warto odwiedzić:

Wielka historia i jeszcze większa nie-historia
— Wojciech Gołąbowski

Palisada nad Olzą
— Wojciech Gołąbowski

Małysz w drewnie i czekoladzie
— Wojciech Gołąbowski

Jurajskie Betlejemowo
— Wojciech Gołąbowski

Co dwa młyny to nie jeden
— Wojciech Gołąbowski

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Zobacz też

Tegoż autora

Dom Kultury Chwałowice
— Trzy Sztuki w Antarktyce w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Bliżej człowieka w Rybniku-Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— W poszukiwaniu ciszy w Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Dwie wystawy fotografii koncertowej w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Cały świat to scena w Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Akcja Humanitarna w Rybniku-Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Podróżni i Remuh w Rybniku-Chwałowicach

Dom Kultury Chwałowice
— Dzika, dziecięca radość tworzenia w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Fotografie nieudane w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice
— Fuzja światów w Rybniku

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.