Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Niebo nadal jest niebieskie w Warszawie

Galeria APS
INSTYTUT EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ | WYDZIAŁU NAUK PEDAGOGICZNYCH | AKADEMII PEDAGOGIKI SPECJALNEJ | IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ | serdecznie zaprasza na wystawę | Maria Kiesner | Niebo nadal jest niebieskie | Galeria APS przy ul. Szczęśliwickiej 40 w Warszawie | wystawa czynna: 24.01-12.03.2017
Wystawa malarstwa Marii Kiesner, prezentowana w galerii APS, osnuta została wokół nowych obrazów powstałych w latach 2015-2017. To prace, w których autorka dotyka zarówno podejmowanych wcześniej wątków związanych z inspiracjami modernistyczną architekturą ale też coraz chętniej skupia się na oddaniu samego ich otoczenia. Pejzaż i przestrzeń wokół obiektów powoli stają się dominującymi elementami wysmakowanych, utrzymanych w ograniczonych gamach błękitów, zieleni, szarości, brązów, czy ugrów kompozycji.
Wiele z malarskich motywów zostało zaczerpniętych z kadrów zamieszczonych w albumie Mikołaja Długosza Latem w mieście będącym wyborem zdjęć, które w czasach PRL miały służyć do produkcji pocztówek. Pretekstem do rozważań stają się miejsca rekreacji z poprzednich epok – baseny z minimalistyczną zabudową, parki, kanałki wodne z blokowiskami w tle.
Autorka przywołuje niegdyś znane, dziś nieistniejące lub podniszczone, zapomniane obiekty w otoczeniu zieleni. To warszawskie baseny, zjeżdżalnie, skocznie np. „Skry„, Legii lub ujęcia wodne w otoczeniu rekreacyjnej infrastruktury. Są też widoki z odwiedzanych miejsc za granicą np. z dzielnicy Eur w Rzymie, Sieny, Szwajcarii. Właściwie lokalizacja danego obiektu jest nieistotna, drugoplanowa, motywem głównym staje się woda i przestrzeń. W jednych pracach dominującym elementem jest błękit wody i nieba, w innych geometria małej „pływającej„ architektury, infrastruktury basenów, stopni do skoków do wody, czy łódek na wodzie. W kilku płótnach rozpoznajemy też widoki Warszawy, które stały się przyczynkiem do snucia opowieści o tkance miasta, gęstwinie dachów, gzymsów, o rytmie, linii, kompozycji, czy miejscach dla autorki bardziej sentymentalnych jak np. Muranów.
Obrazy z ostatnich lat malowane są w niezwykle swobodny sposób, w dużej części „z gestu„. Sprawiają wrażenie lekkich, szkicowych, jakby umyślnie niedokończonych. Dominującym elementem wystawy stają się dwa płótna zatytułowane Północ (2016), z ciemno grantowym niebem, trochę surrealistyczną, nierealnie wyabstrahowaną z górzystego tła, minimalistyczną architekturą. Przepełnia je nastrój niepokoju i chłodu. Być może to zapowiedź zmian w dotychczas niezwykle konsekwentnie uprawianej twórczości Marii Kiesner?
Magdalena Durda-Dmitruk
dr Maria Kiesner 2 latach 1997-2002 studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom, wyróżniony nagrodą im. Józefa Szajny, obroniła w roku 2002 pod kierunkiem prof. Jarosława Modzelewskiego. Aneks z plakatu w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego. Pracę teoretyczną napisała pod kierunkiem dr Agnieszki Morawińskiej.
W latach 2005 i 2007 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka pierwszej nagrody 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego oraz wyróżnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w 2016 roku. W 2009 roku obroniła doktorat pod tytułem Miasto przed burzą. Pracuje jak adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Maluje architekturę i pejzaż miejski. Przedstawia obiekty realistycznie, ascetycznie i bez sztafażu, interesują ją fabryki, dworce, szkoły, domy kultury i zapomniane relikty socmodernizmu i modernizmu.
koniec
27 lutego 2017
Galeria APS
02-353 Warszawa, ul. Szczęśliwicka 40
tel. +48 22 589 36 00
fax +48 22 658 11 18

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-01-24
Do: 2017-03-12
Galeria APS, Warszawa, Szczęśliwicka 40

Najnowsze

Plusy i minusy w Białymstoku
Galeria Arsenał

21 III 2018

Plusy i minusy. O elektrowni białostockiej | 23.03.2018 – 02.05.2018 | Otwarcie: 23.03.2018 / 17:00 | Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok | Artyści: Bas Jan Ader, Witosław Czerwonka, Kuba Dąbrowski, Maurycy Gomulicki, Małgorzata Gurowska, Mirosław Filonik, Vadim Fishkin, Igor Krenz, Robert Kuśmirowski, Kobas Laksa, Marcin Maciejowski, Antoni Mikołajczyk, Deimantas Narkevičius, Wojciech Puś, Karol Radziszewski, Wojciech Zamecznik, kolektyw artystyczny Xolor | (...)

więcej »

Nice to meet you w Ustce
Centrum Aktywności Twórczej

15 III 2018

Anton Karyuk | Nice to meet you | Wystawa w ramach rezydencji artystycznej | wernisaż 22.03.2018 / 17.00 | wystawa 23 – 30.03.2018 | Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a / Mała sala / I piętro | codziennie 10.00-18.00 | wstęp wolny

więcej »

Figura w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

14 III 2018

Helena Kardasz | Figura | (współpraca realizacyjna: Anna Drupka) | otwarcie 16.03 godz. 19:00 | wystawa czynna do 08.04.2018

więcej »

Polecamy

Dziewczyna z końskim ogonem w garści

Miejsca, które warto odwiedzić:

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Galeria Antoniego Toborowicza
— Wojciech Gołąbowski

Rotunda św. Prokopa i kościół św. Trójcy w Strzelnie
— Sebastian Chosiński

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
— Sebastian Chosiński

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria APS
— Dyrygent w Warszawie

Galeria APS
— Zamieszkały we mnie obrazy w Warszawie

Galeria APS
— Dyplomy licencjackie i magisterskie 2015 w Warszawie

Galeria APS
— Egipt i poematy w Warszawie

Galeria APS
— Peryferia grafiki w Warszawie

Galeria APS
— Obrazy na jedwabiu w Warszawie

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.