Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Pensjonaty w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
Zapraszamy na wystawę Doroty Buczkowskiej pt. Pensjonaty | Otwarcie 07.04.2017, godzina 19:00 | Wystawa czynna do 07.05.2017 | kuratorka: Maria Rubersz
Dorota Buczkowska, Mama, kolaż, 2017, 20×15cm
Dorota Buczkowska, Mama, kolaż, 2017, 20×15cm
Wystawa Doroty Buczkowskiej jest prezentacją dwóch projektów realizowanych od kilku lat. Zdjęcia anonimowych osób, znalezione w antykwariatach i u ulicznych sprzedawców, artystka przetwarza dorysowując / zarysowując poszczególne motywy czy postaci. Równolegle z rozwijanym systematycznie projektem fotograficznym tworzy obiekty ze szkła. Prace wykonane z zupełnie innych materiałów zestawione są w tak ścisłej relacji po raz pierwszy. Wspólnym mianownikiem jest tu nie tylko światło, ale i szereg innych wątków charakterystycznych dla twórczości artystki.
Dla wystawy „Pensjonaty” istotny jest m.in. defekt. Dorota wybiera zdjęcia uszkodzone, a fragment w którym emulsja fotograficzna jest niedoskonała – zadrapana, zagięta, zabrudzona – są punktem wyjścia do ingerencji w strukturę obrazu. Artystka przygląda się zdjęciom, ale interesuje ją głównie ich nadszarpnięta materia, a nie wizerunki osób czy rozgrywające się sceny. Ignoruje to, co powstało dzięki działaniu światła i szuka tego co skryte głębiej. Z ułomnej materii wysnuwa narrację, która nie była wystawiona na ekspozycję, o której nie chciano opowiedzieć. Miejsca naruszenia zewnętrznej powierzchni umożliwiają przedostanie się poza intencjonalne przedstawienie i rysowanie swoistego drzewa genealogicznego starającego się opowiedzieć znacznie więcej o bohaterach zdjęć.
Niektóre ze szklanych obiektów powstają tylko i wyłącznie z elementów wykonanych w hucie, ale Dorota wykorzystuje też szkło użytkowe, odbierając mu utylitarny charakter przez dodanie kolejnych elementów. Z amorficznych, bezużytecznych form, dziwnych i niepokojących, momentami humorystycznych padające na nie światło wydobywa bezinteresowne piękno. Rzucane cienie rozmywają, rozciągają, rozwibrowują i różnicują barwy rzeźb. Homogeniczne pod względem materiału struktury, dzięki zmieniającemu się światłu stają się pluralistyczne.
Dorota Buczkowska z wykształcenia jest konserwatorką. Przywraca dzieła sztuki do stanu uznawanego za pierwotny i możliwie nienaganny. Inaczej działa w projektach artystycznych. Tu zalążek choroby ma możliwość rozkwitnąć, a bohaterowie fotografii stają się pożywką dla nowych historii. Artystka dowartościowuje mechaniczne uszkodzenia, zdatne do użytku naczynia zmienia w bezużyteczne obiekty, mieszczące jednak znacznie więcej znaczeń. To świadoma postawa wobec wartości zniszczeń, które niosą ze sobą historię i wprowadzają lub podkreślają czwarty wymiar materialnych prac – czas. Fotografie snują raczej ponure historie, na pierwszy rzut oka mogą odstręczać, lecz równocześnie fascynują i wciągają w opowieść o zmienności materii. Szklane obiekty uwodzą swoim nieoczywistym pięknem. Na styku historii nieznanych, bo dotyczących obcych nam ludzi i masowo powielanych w hutach szklanych obiektach oraz wynikających z osobistych doświadczeń artystki historii powstają prace bardzo intymne.
Dorota Buczkowska – absolwentka Wydziału Rzeźby i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Operuje różnymi technikami artystycznymi – malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią, rysunkiem, instalacją. Interesują ją podświadome zachowania człowieka, podejmuje też wątki oswajania traumy i tego, co wyparte. Jej prace wyróżnia perfekcyjny warsztat malarski i graficzny. Mieszka i pracuje w Warszawie.
koniec
7 kwietnia 2017
BWA Zielona Góra
65-048 Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
tel. 68 325-37-26
fax 68 325-37-26
Czynne: wt-so 12-19; ni 11-17
Wstęp: 1,50 / 1,00 zł; we wtorki wstęp wolny
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-04-07 19:00
Do: 2017-05-07
BWA Zielona Góra, Zielona Góra, Al. Niepodległości 19

Najnowsze

Nie żałuję we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław

11 II 2018

NIE ŻAŁUJĘ, ŻE WCZEŚNIEJ NAS NIE BYŁO. KATARZYNA RAMOCKA | 9.2.18–9.4.18 | Wystawa, Aktualna | wernisaż: 9.2.19 (piątek), godz. 18.00, poziom 1, galeria fotografii wokół windy

więcej »

Wredna małpa losu we Wrocławiu
Galeria Entropia

1 II 2018

Beata Rojek | WREDNA MAŁPA LOSU | 06.02 – 28.02.2018 | otwarcie: 06.02.2018 godz. 18:00 | wtorek | wstęp wolny | performans: 6.02.2018, godz. 18.00

więcej »

Kartoteka tożsamości w Chorzowie
Galeria MM

27 I 2018

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wernisaż wystawy | Ireneusz BOTOR – Kartoteka tożsamości – malarstwo | 5 lutego (poniedziałek) o godz. 17.00 | wystawa czynna od 05 do 26 lutego 2018

więcej »

Polecamy

Dziewczyna z końskim ogonem w garści

Miejsca, które warto odwiedzić:

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Galeria Antoniego Toborowicza
— Wojciech Gołąbowski

Rotunda św. Prokopa i kościół św. Trójcy w Strzelnie
— Sebastian Chosiński

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
— Sebastian Chosiński

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Zielona Góra
— Ryba psuje się od głowy w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Salon Jesienny 2017 w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Własny pokój w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Two 4 One w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Elementy w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Lucha Libre. Cifra Negra w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rysunek satyryczny i zdjęcia wybrane w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Kalkulacja i irytacja w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Cross the b/order w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Conatus w Zielonej Górze

W trakcie (wybrane)

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.