Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Poszerzanie świata w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
Wystawa „Poszerzanie świata” – Masaki Fujihata | Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk-Dolne Miasto | Wernisaż 19 maja, godz. 18:00 (wstęp bezpłatny). Wystawa potrwa do 2 lipca.
POSZERZANIE ŚWIATA, wystawa Masakiego Fujihaty – jednego z najbardziej innowacyjnych i wpływowych artystów wykorzystujących nowe technologie medialne – prezentuje całe spektrum jego prac. Zarówno same dzieła, jak i interaktywna struktura zbioru, akcentują dominujący nurt poszukiwań Fujihaty. Rzeczywistość poszerzona (augmented reality, w skrócie AR) oraz konsekwencje jej stosowania jako budulca porządku kulturowego stały się priorytetem artysty w latach dziewięćdziesiątych i sukcesywnie odciskały swoje piętno na wcześniejszych, opracowywanych od nowa, projektach.
Oferowane odbiorcy doświadczenie zanurzenia i odnajdywania się w rozrastających się i komplikujących światach AR, podróży przez płynną, hybrydyczną rzeczywistość medialną ponowoczesności, rozgrywa się z użyciem różnorodnych form i nośników: od taśmy 8mm i metody stop motion przez komputerowo generowane rzeźby po urządzenia geolokalizacyjne (GPS). Zanurzając użytkowników wystawy w skondensowanej wersji rzeczywistości wirtualnej, Fujihata doprowadza ich na próg transgresji.
Rzeczywistość poszerzona jako medium – technologia artystyczna – i metoda odnoszenia się do rzeczywistości owocuje w ujęciu Fujihaty nowymi koncepcjami sztuki wyłaniającymi się z interakcji między sztuką, technologią i nauką. Połączenie prac realizowanych obecnie z wybranymi przykładami wcześniejszej twórczości – od instalacji z lat ‘90, jak Impressing Velocity (1992–94) i Beyond Pages (1995–97), po prace najnowsze: Voices of Aliveness (2012) oraz Capture in Half (2016) – ujawnia, w jaki sposób współczesne projekty artysty wyłaniają się z jego wcześniejszych dzieł, uwypuklając wielokierunkowość jego rozwoju.
Ten mariaż czyni twórczość Fujihaty przykładem postaw artystycznych, w których estetyka spotyka się z poznawczą refleksją nad technologiami i ich znaczeniem kulturowym, a nostalgia miesza się z futurologią. Japończyk nawiązuje dialog z przeszłością sztuki nowych mediów, zarazem nawiązując do jej obecnie budowanej przyszłości. Wystawa potrwa od 19 maja do 2 lipca 2017, w tym samym czasie pokazywana na biennale w Wenecji. W ślad za nią podążać będzie książka poświęcona sztuce Fujihaty, przygotowana przez badaczy sztuki nowych mediów oraz znawców jego twórczości.
Projekt Art+Science Meeting, realizowany przez CSW Łaźnie od 2011 roku, jest przedsięwzięciem o charakterze pionierskim. Poprzez rozbudowany program wystaw, warsztatów, publikacji, spotkań i debat, ukazuje sztukę i naukę jako odmienne, lecz równorzędne sposoby podejścia do tej samej rzeczywistości. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
koniec
17 maja 2017
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”
80-767 Gdańsk, ul. Jaskółcza 1
tel. +48 058 305 40 50
fax +48 058 305 26 80
Czynne: od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 - 18.00
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-05-19 18:00
Do: 2017-07-02
CSW „Łaźnia”, Gdańsk, Jaskółcza 1

Najnowsze

Nie żałuję we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław

11 II 2018

NIE ŻAŁUJĘ, ŻE WCZEŚNIEJ NAS NIE BYŁO. KATARZYNA RAMOCKA | 9.2.18–9.4.18 | Wystawa, Aktualna | wernisaż: 9.2.19 (piątek), godz. 18.00, poziom 1, galeria fotografii wokół windy

więcej »

Wredna małpa losu we Wrocławiu
Galeria Entropia

1 II 2018

Beata Rojek | WREDNA MAŁPA LOSU | 06.02 – 28.02.2018 | otwarcie: 06.02.2018 godz. 18:00 | wtorek | wstęp wolny | performans: 6.02.2018, godz. 18.00

więcej »

Kartoteka tożsamości w Chorzowie
Galeria MM

27 I 2018

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wernisaż wystawy | Ireneusz BOTOR – Kartoteka tożsamości – malarstwo | 5 lutego (poniedziałek) o godz. 17.00 | wystawa czynna od 05 do 26 lutego 2018

więcej »

Polecamy

Dziewczyna z końskim ogonem w garści

Miejsca, które warto odwiedzić:

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Galeria Antoniego Toborowicza
— Wojciech Gołąbowski

Rotunda św. Prokopa i kościół św. Trójcy w Strzelnie
— Sebastian Chosiński

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
— Sebastian Chosiński

Zobacz też

Tegoż autora

CSW „Łaźnia”
— Kwas 2 w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Fragmenty pękniętego chodnika w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Zgiń i znów się przemień w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Planting Seeds w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Tabela Co? Czym? [Polityka] w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Homo Spiritualis i Wpływy w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— New Religion w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Oko w oko z bestią w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Ściana, za którą coś/nic się nie stało w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Bogota. Miasto na krawędzi w Gdańsku

W trakcie (wybrane)

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.