Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Gdzie ja jestem w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Jarosław Modzelewski. Gdzie ja jestem? | Wystawa malarstwa | Wernisaż: 15 września 2017 roku, godz. 18.00 | ‌Wystawa trwa do 12 listopada 2017 roku, od wtorku do piątku w godzinach 10.30–18.00; w soboty i niedziele w godzinach 12.00–19.00.
Każdy obraz to opowieść. Pojedyncze drzewo, dom nad rzeką, chłopiec na tarasie, pies i człowiek na spacerze, kominy elektrociepłowni – każdy jest efektem celnego i niepowtarzalnego ujrzenia motywu, czasem pochodzącego z katalogu najbardziej banalnych rekwizytów. Wydawało by się, że nie ma nic bardziej oczywistego jako oko malarza oglądającego świat i jego umiejętność dostrzegania. A jednak Modzelewski robi to w sposób szczególny: nieustanne przygląda się otaczającemu światu, a jego malarstwo całkowicie karmi się obserwacjami. Zapytany skąd się obraz pojawia, odpowiada, że tego nigdy do końca nie wiadomo. „Zazwyczaj czekam na to, co uda się wypatrzeć”. Modzelewski wciąż znajduje wokół siebie „mnóstwo powodów do malowania”.
‌Każdy obraz to opowieść, dodatkowo wsparta oddającym kontekst tytułem, choć tak naprawdę jego obrazy nigdy nie są do końca „literaturą”. Decyduje warsztat malarski, wybór samej techniki tworzenia obrazu: pewien rodzaj deformacji motywu, dominacja jakiegoś koloru, spłaszczanie tła, zacieranie szczegółów. Autor dąży do stworzenia sytuacji metaforycznej, symbolicznej. W obrazach Modzelewskiego obecne jest wyciszenie i uporządkowanie, pod warstwą których kryje się silny ładunek emocji.
‌Twórca malarskich opowieści – Jarosław Modzelewski urodził się w 1955 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Jego pierwszym nauczycielem, jeszcze przed podjęciem studiów, był warszawski malarz Janusz Petrykowski, który swoją osobowością wywarł duże wrażenie na młodym adepcie sztuki. Późniejsze fascynacje malarstwem lat 50., Andrzejem Wróblewskim, a także Kazimierzem Malewiczem, miały już raczej wpływ na sferę intelektualną malarza. Rozpoczynał od malarstwa abstrakcyjnego, często posługiwał systemem ideogramów i znaków , następnie zaś motywami szablonowymi. W latach 80. stworzył cykl obrazów w oparciu o ilustrowane podręczniki do nauki języka rosyjskiego. Ich tematem były podstawowe czynności i tak też były zatytułowane: Siedzieć, Stać, Myć się. Od tej pory rozpoczyna się u Modzelewskiego zainteresowanie malarstwem figuratywnym, stopniowa kondensacja wypowiedzi malarskiej, a artysta wypracowuje styl, który z pewnymi modyfikacjami, kontynuuje do dziś. Od kompozycji figuralnych dochodzi do konwencji realistycznej, opartej jednak na pewnej surrealistycznej niezwykłości.
‌Do dziś związany ze swoją macierzystą uczelnią, należy do grona najbardziej wpływowych pedagogów kształcących nowe pokolenia artystów malarzy. Był współzałożycielem znanej w latach 80. Gruppy, którą tworzył ze swoimi przyjaciółmi malarzami m.in. Markiem Sobczykiem, Ryszardem Grzybem, Włodzimierzem Pawlakiem. W swoim dorobku ma wiele wystaw Gruppy oraz indywidualnych.
‌oprac. JM
koniec
15 września 2017
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Częstochowa 42- 200, Al. Najświętszej Maryi Panny 64
Czynne: Wtorek – piątek: 10.30 – 18.00, Sobota, niedziela: 12.00 – 19.00
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-09-15 18:00
Do: 2017-11-12
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Częstochowa, Al. Najświętszej Maryi Panny 64

Najnowsze

Bliźniemu Swemu… 2017/2018 w Katowicach
BWA Katowice

21 I 2018

XV Biennale Sztuki Bliźniemu Swemu… 2017/2018 | Zapraszamy na wernisaż wystawy przedaukcyjnej

31 stycznia o godz. 17.00. | Wystawa potrwa do 11 lutego 2018 r. | Aukcja Bliźniemu Swemu… | Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego | 4 marca 2018 r. godz. 10.00 (niedziela)

więcej »

Globalna kontrola i cenzura w Białymstoku
Galeria Arsenał

20 I 2018

Zentrum für Kunst und Medien – Centrum Sztuki i Mediów w Karlsruhe, Instytut Goethego i Galeria Arsenał mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy | Globalna kontrola i cenzura | 26.01.2018 - 01.03.2018 | Otwarcie: 26.01.2018 / 18:00 | Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

więcej »

Remanent 2017 we Wrocławiu
Galeria Za szafą ZPAF Okręg Dolnośląski

19 I 2018

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski | Galeria Za szafą, Wrocław, ul. Św. Marcina 4 | Pracownia Fotografii Klasycznej – Remanent 2017 | wernisaż: 17.01.2018, godz. 18.00, wystawa czynna 17.01–25.02.2018 r.

więcej »

Polecamy

Symetria asymetryczna, cz. 69

Symetria asymetryczna:

Symetria asymetryczna, cz. 69
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 68
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 67
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 66
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 65
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 64
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 63
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 62
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 61
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 60
— Adam Kordaś

Zobacz też

Tegoż autora

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Piękno użyteczne w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Terytoria pamięci w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Dionizos. Ślad mitu w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Czarna rzeka w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Wspólnota, współczucie, współczułość w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Martwa natura w fotografii w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— W ogrodzie w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Fogtt w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— Beksiński. Drugie Muzeum w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
— 10 lat Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Częstochowie

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie (wybrane)

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.