Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

20. Jesienna Wystawa SChAP w Chorzowie

Galeria MM
Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wernisaż 20. Jesiennej Wystawy Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków (SChAP) 2 października (poniedziałek) o godz. 17.00. Wystawa czynna od 02 – 30 października.
Marzena Naliwajko
Marzena Naliwajko
Alia vox – w wielogłosie… – Fragment tekstu Anny Piontek z Albumu „15 lat Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków” wydanego w 2013 roku.
„Od schyłku lat dziewięćdziesiątych XX wieku członkowie Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność obecność przestrzeni publicznej. Są w niej rozpoznawalni, przez co stają się integralną częścią miejsca, co jednak nie stanowi ograniczenia dla recepcji ich twórczości. To bogactwo ukryte w prowincji. Jak napisał Krzysztof Czyżewski: „tymczasem właśnie ta przestrzeń – ze swoim niepowtarzalnym pejzażem, splotem losów i doświadczeń, małością i marnością, tajemnicą i blaskiem – jest […] szansą wybicia się na nieprowincjonalność”.
Teresa Nowelska - Sabalczyk
Teresa Nowelska - Sabalczyk
Członkowie wspólnoty, którą jest Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków, nie zatracają nic z indywidualności. Coraz śmielej też oswajają lokalny świat. Zdumiewa wieloaspektowość i wielokierunkowość zainteresowań, dociekań i działań. Spotkanie tak różnych osobowości, technik, estetyk, ekspresji w sposób jedyny i niepowtarzalny definiuje miasto, stanowi jego potencjał. Siła kryje się w różnorodności. Nieraz w dynamice sporów, podniesionych głosów i artystycznych manifestacji sypią się iskry, niczym z wygasłych już hutniczych pieców. To przestrzeń pogranicza w wymiarze, wymiarze którym pisze Krzysztof Czyżewski – „przestrzeń wspólnego życia różnych ludzi […] w której granice przebiegają wewnątrz wspólnoty”. Jednak ogień kontrowersji ma moc stwórczą i oczyszczającą. Choć bywają one ludzkie i bolesne, to w tej właśnie naturalnej atmosferze codzienności rwa wspólnota i powiększa się jej dorobek. Zdumiewa regularność wystaw i rozmach podejmowanych inicjatyw. W kulturowym pejzażu Górnego Śląska niewiele jest tak wyrazistych wspólnot artystycznych. Właśnie ten fenomen wyróżnia chorzowskie środowisko plastyków, a tym samym miasto. To skarb miejsca i przestrzeni. Ani muzycy, ani literaci nie utworzyli w Chorzowie podobnej struktury, choć i w tych środowiskach nie brakuje przecież wybitnych osobowości.
Andrzej Kuczok
Andrzej Kuczok
Dynamika życia i różnice charakterów piszą zawiłe scenariusze. Obecni i buli członkowie Stowarzyszenia działają w najodleglejszych miejscach Polski, a nawet zagranicą. Przez lata przychodzili nowi, zawsze profesjonaliści, by odkryć to szczególne miejsce spotkania jakim jest Stowarzyszenie Chorzowskich Artystów Plastyków i jego siedziba – Miejska Galeria Sztuki „MM”. Inni odchodzili, wybierali własną drogę nie negując przestrzeni, którą kreowali i która dała im cząstkę siebie. Jest prowincjonalnie i światowo. Jest lokalnie, a może dzięki temu uniwersalnie, bowiem to w przeżywaniu lokalności spełnia się uniwersum – w stwarzaniu na prowincji mikrokosmosu, własnego centrum świata. Nikt nie jest powołany do tego bardziej, niż artysta.”
Piotr Naliwajko
Piotr Naliwajko
koniec
2 października 2017
Miejska Galeria Sztuki MM
41-500 Chorzów, ul. Sienkiewicza 3
tel. +48 32 249 17 19, +48 32 249 15 13
fax +48 32 249 17 19
Czynne: poniedziałek – piątek w godz. 10.00-18.00
Wstęp: wolny
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-10-02 17:00
Do: 2017-10-30
Galeria MM, Chorzów, Sienkiewicza 3

Najnowsze

Nie żałuję we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław

11 II 2018

NIE ŻAŁUJĘ, ŻE WCZEŚNIEJ NAS NIE BYŁO. KATARZYNA RAMOCKA | 9.2.18–9.4.18 | Wystawa, Aktualna | wernisaż: 9.2.19 (piątek), godz. 18.00, poziom 1, galeria fotografii wokół windy

więcej »

Wredna małpa losu we Wrocławiu
Galeria Entropia

1 II 2018

Beata Rojek | WREDNA MAŁPA LOSU | 06.02 – 28.02.2018 | otwarcie: 06.02.2018 godz. 18:00 | wtorek | wstęp wolny | performans: 6.02.2018, godz. 18.00

więcej »

Kartoteka tożsamości w Chorzowie
Galeria MM

27 I 2018

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wernisaż wystawy | Ireneusz BOTOR – Kartoteka tożsamości – malarstwo | 5 lutego (poniedziałek) o godz. 17.00 | wystawa czynna od 05 do 26 lutego 2018

więcej »

Polecamy

Dziewczyna z końskim ogonem w garści

Miejsca, które warto odwiedzić:

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Galeria Antoniego Toborowicza
— Wojciech Gołąbowski

Rotunda św. Prokopa i kościół św. Trójcy w Strzelnie
— Sebastian Chosiński

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
— Sebastian Chosiński

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria MM
— Kartoteka tożsamości w Chorzowie

Galeria MM
— Credo w Chorzowie

Galeria MM
— Alintaglio w Chorzowie

Galeria MM
— Stawiarski w Chorzowie

Galeria MM
— Przestrzenie w Chorzowie

Galeria MM
— IV Triennale Malarstwa ANIMALIS 2017 w Chorzowie

Galeria MM
— Ostatnie obrazy w Chorzowie

Galeria MM
— Biopiktografia w Chorzowie

Galeria MM
— Furgaliński w Chorzowie

Galeria MM
— Szaberplac w Chorzowie

W trakcie (wybrane)

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.