Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 czerwca 2020
w Esensji w Esensjopedii

Grupa OŚcienia w Chorzowie

Galeria MM
Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wernisaż wystawy Grupy OŚcienia 4 marca (poniedziałek) o godz. 17.00. Wystawa czynna od 5 do 25 marca.

Galeria MM

Grupa OŚcienia w Chorzowie

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wernisaż wystawy Grupy OŚcienia 4 marca (poniedziałek) o godz. 17.00. Wystawa czynna od 5 do 25 marca.
Grupa „Ościenia” – Tomasz Chmielewski, Jerzy Dmitruk, Marian Molenda, Krzysztof Rozpondek, Edwad Syty, Zbigniew Natkaniec oraz gościnnie Anna Stawiarska.
Naszą działalność rozpoczęliśmy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Było nas czterech: Tomasz Chmielewski, Marian Molenda, Krzysztof Rozpondek i Edward Syty. Kolejnym członkiem nieformalnej grupy twórczej został Zbigniew Natkaniec. Nie mieliśmy nigdy potrzeby formułowania wspólnego manifestu artystycznego. Jedynym programem było aktywne uprawianie sztuki.
Reprezentujemy różnorakie dyscypliny i jako absolwenci różnych uczelni plastycznych byliśmy dla siebie na swój sposób egzotyczni. Mamy też rozmaite temperamenty, ale to owa odmienność powodowała, że mieliśmy o czym rozmawiać, a jako niemal rówieśnicy rozumieliśmy się świetnie i w jakimś sensie dopełniali. Każda dyskusja stymulowała do pracy. Wymienialiśmy doświadczenia warsztatowe i poglądy na temat przyjętych postaw. Trudno dziś wskazać kto wystąpił z takim pomysłem, ale wszyscy zgodziliśmy się, że warto spróbować działać razem.
Efektem podjętej decyzji było zorganizowanie wystaw w Opolu, Brzegu, Nysie, Wrocławiu, Gliwicach i ponownie w Opolu. Nasze wernisaże splatały się często z wydarzeniami muzycznymi (m. innymi koncerty Adama Makowicza, Tokyo Solisten, Eugena Indjica). Spotykaliśmy się też na plenerach i warsztatach twórczych, w galeriach czy muzeach, w naszych pracowniach i poza nimi. Każdy poszukiwał własnej drogi, ale temat organizacji kolejnych przedsięwzięć powracał przy każdej okazji. Dlatego po kilkuletniej przerwie postanowiliśmy ponownie skonfrontować dotychczasowe dokonania. Jako grupa „OŚcienia” przygotowaliśmy w 2010 r. wystawę zatytułowaną „Pięć odsłon”, która eksponowana była w salach Muzeum w Nysie.
Ponieważ zawsze byliśmy otwarci, a naszej współpracy nie traktowaliśmy dogmatycznie, do udziału w niej zaprosiliśmy Bartłomieja Trzosa – absolwenta Wydziału Grafiki ASP w Katowicach, wykładowcę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Rok później pokazaliśmy swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu. Tym razem naszym gościem został krakowski malarz i grafik Jerzy Dmitruk, który przy tej okazji zgłosił akces do stałego członkostwa w grupie. Propozycję uczestnictwa w kolejnej wystawie jaka miała miejsce w 2014 r. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przyjęła dr hab. Beata Mak-Sobota z Katedry Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. W przypadku ekspozycji zorganizowanej w tym samym czasie w Willi Flemmicha – Muzeum Miejskim w czeskim Krnovie mogliśmy przybliżyć publiczności prace malarskie Beaty Mycek z Nysy. Następną wystawę grupy, która odbyła się w Muzeum Ziemi Prudnickiej, uzupełniały obrazy Małgorzaty Jenty-Dmitruk z Krakowa. Kolejnym przedsięwzięciem grupy była wystawa w Galerii BWA w Jeleniej Górze w 2016 r, udział w niej postanowiliśmy zaproponować Ignacemu Nowodworskiemu – rzeźbiarzowi, absolwentowi i pracownikowi Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W 2017 r. miała miejsce prezentacja, we wnętrzach Galerii Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, nosiła tytuł „7 x sztuka”. Uczestniczył w niej grafik i projektant – dr Marek Osman. Najnowszym projektem ma być wystawa w Galerii MM w Chorzowie, do udziału w niej zaproszona została Anna Stawiarska, która uprawia ceramikę i malarstwo.
„Ościenia” jest grupą przyjaciół, nie ma wśród nas lidera, po kolei inicjujemy wydarzenia, które stają się okazją do ukazania publiczności naszych najnowszych realizacji. Zamierzamy kontynuować współpracę. Nauczyliśmy się szanować swoje odrębności, a jednocześnie mamy poczucie wspólnoty wynikające z niegasnącej pasji i potrzeby kreacji. Nie znudziliśmy się sobą, mamy nadzieję, że nie znudzimy się odbiorcom naszych działań.
prof. Krzysztof Rozpondek
koniec
2 marca 2019
Miejska Galeria Sztuki MM
41-500 Chorzów, ul. Sienkiewicza 3
tel. +48 32 249 17 19, +48 32 249 15 13
fax +48 32 249 17 19
Czynne: poniedziałek – piątek w godz. 10.00-18.00
Wstęp: wolny

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2019-03-04 17:00
Do: 2019-03-25
Galeria MM, Chorzów, Sienkiewicza 3

Najnowsze

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Przydrożne kapliczki w Olsztynie
BWA Olsztyn

13 VII 2019

„Przydrożne kapliczki” Mariola Żylińska-Jestadt | 4 lipca – 4 sierpnia 2019 r. | Sala główna

więcej »

North America we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław

12 VII 2019

Krzysiek Orłowski. North America | 5.7.19–9.9.19

więcej »

Polecamy

Wielka historia i jeszcze większa nie-historia

Miejsca, które warto odwiedzić:

Wielka historia i jeszcze większa nie-historia
— Wojciech Gołąbowski

Palisada nad Olzą
— Wojciech Gołąbowski

Małysz w drewnie i czekoladzie
— Wojciech Gołąbowski

Jurajskie Betlejemowo
— Wojciech Gołąbowski

Co dwa młyny to nie jeden
— Wojciech Gołąbowski

Dziewczyna z końskim ogonem w garści
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Skrawek Japonii na ziemi oświęcimskiej
— Wojciech Gołąbowski

Osiemset lat w 4½ godziny
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Fauna i flora morska na Podbeskidziu
— Wojciech Gołąbowski

Tajemnice wschodniej strony Wisły
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria MM
— Joniak w Chorzowie

Galeria MM
— Gros w Chorzowie

Galeria MM
— Obsesja głębi w Chorzowie

Galeria MM
— Nokturnum w Chorzowie

Galeria MM
— Meristos w Chorzowie

Galeria MM
— Grzywaczyk w Chorzowie

Galeria MM
— XXI Jesienna Wystawa SChAP w Chorzowie

Galeria MM
— Z widokiem na Ślężę w Chorzowie

Galeria MM
— Brachmański w Chorzowie

Galeria MM
— Bereźnicki w Chorzowie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.