Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.
Komiks Roku 2022 – nominacje
Podobnie jak przez kilka ostatnich lat, przedstawiamy Wam listę najlepszych premier komiksowych minionych 12 miesięcy wybranych przez redakcję Esensji. W tym roku jest to 45 pozycji, na które będziecie mogli zagłosować, by ustalić listę czytelniczą.
Węzeł gordyjski
„Północ i Południe”, pierwsza część niezapomnianej trylogii o wojnie secesyjnej Stanach Zjednoczonych to już dzisiaj klasyka. Jak czyta się tę powieść po ponad czterdziestu latach?
Najlepszy tata, na świecie
Stwierdzenie, że główny bohater mangi „Samotny wilk i szczenię” nie spełnia standardów wychowawczych współczesnego świata, byłoby grubym niedopowiedzeniem. Mężczyzna bowiem regularnie zabiera swoje trzyletnie dziecko do pracy. Nie byłoby może w tym nic złego, gdyby nie fakt, że jest on… płatnym zabójcą. A że jest bardzo pracowity, zabija dziesiątki osób, na oczach swojego syna. Obmyśla przy tym skomplikowane intrygi w celu wykonania poszczególnych zadań, ryzykując nie tylko swoim życiem, ale także życiem swojego syna. „Jeśli tata nie wróci – zwraca się do niego pewnego razu – ty też umrzesz”.
Krew bizonów
Podobno western, jako gatunek, umarł śmiercią naturalną. Ale chyba tylko w kinie, bo komiksy o Dzikim Zachodzie wciąż mają się świetnie, o czym świadczy album "Buffalo Runner" wydany przez Lost In Time.
Sprawa prywatna: Odc. 1. Niespełnione ambicje młodej kobiety
Wprawdzie w „Sprawie prywatnej” z zainteresowaniem obserwujemy jak główna bohaterka próbuje rozwikłać nietuzinkową zagadkę kryminalną, ale już sam początek serialu wskazuje na to, że równie ważny jest tutaj aspekt komediowy. Nie da się natomiast ukryć, że fabuła mogłaby zostać poprowadzona w bardziej finezyjny sposób.
Człowiek większy niż życie
„Ty pieronie!” to piękna i wzruszająca biografia aktora Franciszka Pieczki. Był wybitną osobowością, zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym.
Żyje się tylko dziewięć razy
Niesamowite jest to, że sequel spin-offu do drugiego sequela „Shreka” jest być może najlepszym filmem w całym cyklu, łączącym w sobie piękną animację, wyraziste postacie, humor, świetne tempo wydarzeń z całkiem poważnymi przemyśleniami na istotne dorosłe tematy.