Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 czerwca 2022
w Esensji w Esensjopedii

Granice nauki: Odpowiedź na ripostę

Esensja.pl
Esensja.pl
Grog
Odpowiedź na replikę Autora książki „Geneza zasad kosmologii kwantowej”.

Grog

Granice nauki: Odpowiedź na ripostę

Odpowiedź na replikę Autora książki „Geneza zasad kosmologii kwantowej”.
Dziękuję autorowi „Genezy zasad kosmologii kwantowej” za wytknięte w recenzji nieścisłości i obszerne wyjaśnienie ontologicznych podstaw „Genezy zasad…”. Pisząc recenzję byłem zapewne pod wielkim wrażeniem rozmachu roztoczonej wizji, skoro w tekście popełniłem wykazane lapsusy. Powinienem ochłonąć, odczekać, i na chłodno usunąć nieścisłości; nie uczyniłem, a i chochlik drukarski dziwnie upodobnił w książce literę l do cyfry 1; są nieodróżnialne (sprawdziłem). Mea culpa!
Cóż, będę się smażyć w piekle, jak przewidywałem, bowiem regułą recenzji jest subiektywność, a tak odbieram zderzenie teologii chrześcijańskiej (i innych teologii, łącznie z systemami filozoficznymi wschodu) z wiedzą przyrodniczą. Teologia i wiedza przyrodnicza, każda oddzielnie, nie są mi obce, lecz razem nie „mieszczą się w głowie”. Teologię jakoś nauką wyjaśnić można, implikacja odwrotna nie przekonuje, toteż wdzięczny jestem autorowi „Genezy…” za nazwanie tej odwrotnej niemocy recenzenta terminem „metodologicznego zakazu Groga”, zgrabnie współgrającym ze słynną „brzytwą Ockhama” czy „zakazem Pauliego”. Może to krok do sławy?
Chylę czoła i ustępuję, bez wdawania się w ripost do ripost czy dłuższe polemiki „o wyższości…”. Riposta autora „Genezy zasad kosmologii kwantowej” wyczerpująco uzupełnia treść „Genezy…” nie przecząc ani przyrodniczej „pysze” recenzującego, ani jego metafizycznym zadziwieniom. Do tych drugich zawsze sięgam, gdy pierwszych nie staje. Gdybym przyrodniczo nie zauważył „Genezy…” , metafizycznie przeszłaby niezauważalna. Nie napotkałem w prasie, literackiej i nie, drugiego takiego, który by ją zauważył.
koniec
1 marca 2002

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dżungla w browarze i burza w bramie…
Agnieszka ‘Achika’ Szady

12 VI 2022

…czyli kolejna szalona lubelska Noc Kultury. Zapraszamy do przeczytania relacji ilustrowanej zdjęciami.

więcej »

Malarka na walizkach
Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 VI 2022

Na wystawie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” można zobaczyć między innymi serwis śniadaniowy i menu ze statku „Batory”. Dlaczego?

więcej »
Fot. Press Photo Center/East News

Pożegnania 2021 (4/4)
Jarosław Loretz

25 I 2022

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2021 roku. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.