Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

W poszukiwaniu form i znaczenia filozofii w edukacyjnej przestrzeni Wrocławia

Esensja.pl
Esensja.pl
Akademia Młodych Uczonych i Artystów prezentuje film pt. „Wyrzeźbić mądrość. W poszukiwaniu form i znaczenia filozofii w edukacyjnej przestrzeni Wrocławia”.

W poszukiwaniu form i znaczenia filozofii w edukacyjnej przestrzeni Wrocławia

Akademia Młodych Uczonych i Artystów prezentuje film pt. „Wyrzeźbić mądrość. W poszukiwaniu form i znaczenia filozofii w edukacyjnej przestrzeni Wrocławia”.
Film powstał w ramach projektu Akademii Młodych Uczonych i Artystów – Porządne Myślenie, koordynowanego przez dr. Wojciecha Ostrowskiego. Inicjatorem projektu jest członek Akademii dr Bartłomiej Skowron.
Zajęcia w szkołach w edycji 2015/2016 Porządnego Myślenia prowadzili: dr Katarzyna Kuczyńska, dr Justyna Głowala, dr Bartłomiej Skowron, dr Roland Zarzycki, dr Marcin Łazarz, dr Łukasz Nysler, dr Marcin Wróbel, mgr Krzysztof Siemieńczuk, mgr Wiktor Figiel, mgr Sebastian Wachowiak.
Zespół Porządnego Myślenia wspiera wszelkie działania prowadzące do mądrego wprowadzenia filozofii do szkół we Wrocławiu i w Polsce.
Film powstał we wnętrzach pracowni rzeźbiarskich Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W filmie wykorzystano rysunek dr. Jakuba Jernajczyka oraz prace rzeźbiarskie studentów ASP.
Film ten powstał dzięki merytorycznej i organizacyjnej pracy zespołu projektu Porządne Myślenie. Autorami ogólnej koncepcji filmu są Katarzyna Kuczyńska oraz Sebastian Wachowiak.
Zespół pragnie podziękować firmie StamtadFilm za życzliwe wsparcie projektu Porządne Myślenie.
Pierwsza edycja Porządnego myślenia spotkała się z uznaniem uczniów i nauczycieli – w ankiecie ewaluacyjnej zdecydowana większość uczestników wyraziła chęć dalszego udziału w zajęciach. Druga edycja, podobnie jak pierwsza, łączyła w sobie logikę – naukę o prawach prawdziwości i poprawnych rozumowaniach, z krytyczną filozofią społeczną – dziedziną skupioną wokół funkcjonowania struktur i mechanizmów społecznych, w tym politycznych, moralnych, medialnych. Skąd takie połączenie dziedzin? Świadome uczestnictwo zarówno w lokalnej, jak i globalnej strukturze społecznej wymaga postawy nienaiwnej, myślącej, krytycznej, ale nie ciągle podejrzliwej czy nieufnej – przeciwnie, wymaga postawy aktywnej i konstruktywnej. Krytyczna refleksja społeczna, filozoficznie wykorzystująca elementy wiedzy logicznej, pozwala obnażyć to, co w komunikacji i procesach społecznych ukryte i tym samym działające pomimo woli, a więc stanowi warunek sine qua non autonomii intelektualnej i moralnej. Pośród zagadnień logicznych pojawiały się elementy teorii definicji, teorii argumentacji, przetwarzania informacji społecznej, sztuki dyskusji, przekonywania i ścisłego wyrażania się, typologii pytań; filozofia społeczna odpowiadać będzie za omówienie zagadnienia wpływów społecznych, manipulacji społecznej oraz zastosowań teorii gier w badaniach nad materią społeczną. Projekt ten opiera się na przekonaniu, że umiejętności społeczne, takie jak efektywna komunikacja, współpraca, krytyczne nastawienie do subtelnych form wykluczenia i manipulacji czy rozwiązywanie konfliktów, ufundowane są w umiejętnościach ściśle logicznych, takich jak stawianie hipotez, ścisłe wyrażanie się, umiejętne przeprowadzanie argumentacji i rozumowań, wrażliwość na niejasność, nieostrość, niepoprawność używanych definicji czy rozpoznawanie językowych form manipulacji.
koniec
19 lutego 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nagrody Zajdla za rok 2020 przyznane

19 X 2021

17 października 2021 roku na konwencie Bachanalia Fantastyczne w ZIelonej Górze przyznano tegoroczne nagrody im. Janusza A. Zajdla za najlepsze opowiadanie i najlepszą powieść fantastyczną roku 2020.

więcej »

Esensja w czołówce raportu Top Marka 2020!
Esensja

4 XI 2020

Dwumiesięcznik „Press” w numerze 11-12/2020 publikuje wyniki projektu Top Marka 2020, największego badania marek w polskich mediach.

więcej »

Esensja najlepszym magazynem SF!

5 X 2020

Esensja została uznana za najlepszy magazyn 2020 r. przez European Science Fiction Society!

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.